Chmura, bare server, VPS i kolokacja: jaki serwer wybrać?

Niezależnie od typu prowadzonego biznesu, budowa środowiska informatycznego opiera się o fizyczne maszyny. W zależności od skali biznesu i innych parametrów, w pewnych przypadkach potrzebny jest jedynie ułamek maszyny wirtualnej, a w innych Klient potrzebuje całej serwerowni dla swojej infrastruktury IT. Jak dobrać usługę do własnych potrzeb?

Wybór serwera jest uzależniony nie tylko od skali biznesu, ale też dynamiki rozwoju rynku, zasobów finansowych oraz odbiorców. Jak poradzić sobie z gromadzeniem i przetwarzaniem danych na coraz większą skalę? Wybierać chmurę czy rozwiązanie dedykowane?

Chmura

Chmura obliczeniowa (ang. cloud computing), to w wielkim skrócie taki rodzaj usługi teleinformatycznej, który polega na udostępnieniu Klientowi wirtualnej przestrzeni oraz oprogramowania i zaplecza technicznego. Jeśli chodzi o funkcjonowanie infrastruktury, ten proces leży po stronie dostawcy usług. Klient nie musi zajmować się serwerami czy oprogramowaniem i wykorzystuje swój czas na własne działania. To rozwiązanie jest coraz bardziej popularne na rynku, szczególnie zagranicznym. W Polsce liczba zwolenników chmury także rośnie.

Dane są w pełni bezpieczne dzięki ustawie o prawie telekomunikacyjnym, RODO oraz istnieniu certyfikatu SSL (poświadczenie wiarygodności przedsiębiorstwa, szyfrowanie danych). Istnieje kilka różnych rodzajów chmury:

  • prywatna – przestrzeń i moc obliczeniowa są oddane w pełni do dyspozycji Klienta. Chmura prywatna oznacza budowę własnej serwerowni, oprogramowanie i sprzęt należy do Klienta. To rozwiązanie jest bardzo elastyczne, skalowalne i najlepiej sprawdzi się w przypadku dużych przedsiębiorstw i instytucji. Największe koszty i jednocześnie najwyższy poziom bezpieczeństwa danych,
  • publiczna – chmura ogólnodostępna, do której dostęp uzyskuje się od razu po zakupie usługi. Klient płaci jedynie za użytkowanie, a nie jako abonament. Nie trzeba martwić się zakupem oprogramowania, sprzętu – to wszystko jest dostępne od razu,
  • hybrydowa – połączenie obydwu rodzajów chmury. W tego typu infrastrukturze dane i aplikacje mogą być przenoszone pomiędzy chmurą publiczną i prywatną. To opcja dla bardziej wymagających Klientów z różnorodnymi zapotrzebowaniami.

VPS

Ta usługa (Virtual Private Server) opiera się na podziale fizycznej maszyny na partycje, które są udostępniane różnym Klientom. To rozwiązanie pośrednie pomiędzy hostingiem współdzielonym a serwerem dedykowanym. VPS jest dzielony pomiędzy różnych użytkowników, dlatego szybkość serwera może być różna. W przeciwieństwie do chmury, w sytuacji awarii Klienci mają mniejszy dostęp do danych, a ten rodzaj usług nie podlega autoskalowaniu. Oznacza to, że VPS jest dobrym rozwiązaniem dla mniejszych przedsiębiorstw, które jednak oczekują nieco więcej niż hostingu współdzielonego (udostępnienia większej przestrzeni). Managed VPS (hosting dedykowany) jest opcją dla przechodzących z hostingu współdzielonego, którzy nie dysponują czasem na zarządzanie serwerem.

Bare-server

To serwer bez systemu operacyjnego, czyli fizyczny serwer dla jedynego Klienta, który go dzierżawi. Każdy serwer może być używany przez wielu użytkowników, ale jest dedykowany jednemu Klientowi. To, co odróżnia go od dedykowanego hostingu, to zarządzanie przez system obliczeniowy pozbawiony systemu operacyjnego i jakichkolwiek aplikacji użytkowych. Ten system różni się od najczęściej spotykanej zwirtualizowanej maszyny obliczeniowej, która jest dzielona pomiędzy wielu użytkowników. Jest to traktowane jako alternatywa dla urządzeń chmurowych IaaS, w których Klientowi dostarcza się infrastrukturę informatyczną, czyli sprzęt, oprogramowanie oraz serwis.

Kolokacja

To inaczej hoteling serwerów, czyli wynajem miejsca w serwerowni oraz udostępnianie infrastruktury potrzebnej do pracy serwerów (opłata za użyczenie miejsca w serwerowni). Cały sprzęt należy do Klienta, a usługodawca użycza mu przestrzeni. Na podobnej zasadzie działa kolokowanie switcha, routera i podobnych urządzeń. Kolokowanie to stworzenie korzystnych warunków pracy serwera (temperatura i wilgotność powietrza), zasilanie serwera, ochrona przed włamaniem i natychmiastowa reakcja na awarię. Klient zyskuje również całodobowy dostęp do serwerowni.

Serwery w ITH Cloud

W ITH istnieje kilka opcji usług chmurowych i dedykowanych, takich jak chmura publiczna, Cloud VPS, Manage VPS, Kontenery oraz Object Storage. Jesteśmy specjalistami na rynku usług telekomunikacyjnych, a nasze usługi kierujemy zarówno do MŚP, startupów, jak i dużych przedsiębiorstw, instytucji publicznych, deweloperów, instytucji finansowych czy też operatorów telekomunikacyjnych. Nasze rozwiązania są w pełni przejrzyste i zgodne z przepisami RODO. Zapraszamy do skorzystania z usług.