Dlaczego internet dla biznesu jest droższy od internetu w domu?

17.10.2022
Internet

Dlaczego internet dla biznesu jest droższy od internetu w domu?

Coraz mniej jest biznesów, które nie korzystają z dostępu do sieci. Pandemia spowodowała, że jeszcze więcej firm sprzedaje online. Według danych PwC (PricewaterhouseCoopers) wartość polskiego rynku e-commerce wyniesie w 2026 roku 162 mld zł. Aktualnie online sprzedaje około 150 tys. podmiotów. Nawet krótka niedostępność internetu w firmie może mieć kosztowne konsekwencje.

Nie chodzi o dni, wystarczą godziny, a w wielu przypadkach nawet minuty. Dlatego internet firmowy musi działać niezawodnie. To jeden z czynników, które mają wpływ na wyższy koszt takiej usługi w stosunku oferty kierowanej do odbiorców indywidualnych.

Sieć dla biznesu a internet domowy

Przeglądając oferty dostępu do sieci, możesz zauważyć, że pakiety dla klientów indywidualnych są najczęściej tańsze niż te, które przygotowano dla przedsiębiorców. Co o tym decyduje? Przerwa w dostępie do sieci u osoby indywidualnej najczęściej wiąże się głównie z irytacją. Natomiast w przypadku firmy, może to oznaczać stratę nawet tysięcy złotych. Załóżmy, że dochodzi do powszechnej niedostępności sieci. Co się wtedy dzieje? Oto przykładowe usługi, które mogą być dotknięte przerwą w dostępie do internetu:

  • 911 i inne służby ratunkowe,
  • bankowość – transakcje kredytowe/debetowe, wypłaty gotówki, usługi aplikacji bankowych, automatyczne opłacanie rachunków,
  • telefonia komórkowa i stacjonarna, w tym wysyłanie wszystkich wiadomości tekstowych i komunikatów,
  • produkcja,
  • wszystkie interakcje z mediami społecznościowymi,
  • funkcje szpitalne, które obejmują przyjęcie, dostęp do portalu pacjenta, badania, operacje, rozliczenia,
  • działanie bibliotek,
  • szkolnictwo, w tym lekcje online, aktualizacje portalu.

W kwietniu 2022 roku Bankrate informował, że 44% klientów banków korzystało z mobilnych aplikacji bankowych do zarządzania swoimi kontami – co czyni je najczęściej stosowaną metodą interakcji z instytucjami finansowymi. Brak dostępu do sieci powoduje, że z tych usług nie można korzystać, podobnie jak z ofert bankowych w stacjonarnych oddziałach tych instytucji.

To tylko niektóre problemy, jakie mogą być wywołane niedostępnością internetu w firmach. Z tego względu takie usługi w przypadku przedsiębiorstw wymagają szczególnego podejścia i zakresu.

Internet do firmy – co wpływa na jego cenę?

Przedsiębiorca powinien mieć określone wymagania co do internetu. Wiedząc, na jaki maksymalnie czas niedostępności do sieci może sobie pozwolić, ma możliwość ustalenia z dostawcą SLA, czyli  Service Level Agreement. Chodzi tutaj o gwarantowane parametry jakościowe łącza. Wśród nich powinien się znaleźć czas, w którym firma usunie awarie. Nie istnieje metoda, która daje 100 proc. pewności ciągłości działania usługi, natomiast warto podjąć pewne kroki, aby zminimalizować ryzyko kłopotów. Jeśli nie możesz sobie pozwolić w firmie na jakiekolwiek przerwy w dostępie do sieci, to sprawdź inne opcje.

Krokiem w tym kierunku jest skorzystanie z dwóch łącz światłowodowych, z niezależnych węzłów IP. To jednak opcja związana z wysokimi kosztami. Rozwiązaniem może być też postawienie na inną technologię dostępu do sieci. Załóżmy, że masz w firmie jednocześnie światłowód i np. połączenia bezprzewodowe. Wtedy w razie problemów z pierwszym wariantem, ten drugi zapewnia firmie możliwość prowadzenia działalności. Natomiast na pewno, jeśli wybierasz internet dla firmy, zawsze powinieneś zawrzeć umowę Service Level Agreement dla takiej usługi. Musisz mieć świadomość, jakie są gwarantowane parametry łącza i ile poczekasz na naprawę po ewentualnej awarii. Oczywiście im krótszy czas realizacji prac, tym musisz się liczyć z wyższym abonamentem.

Prędkość łącza

Wpływ na koszt usługi dostępu do sieci dla firmy ma również oczekiwana prędkość. Im większa, tym wyższy abonament. Wybierając ją, zwróć uwagę przede wszystkim na to, ile osób będzie korzystać z sieci i jakie prace będą wykonywane. 50 czy 100 MB/s wystarczy dla małej firmy, ale jeśli użytkowników jest więcej, to polecamy sięgnąć po pakiet w ITH z przepustowością 1 GB/s, z pięcioma publicznymi adresami IP. Im większa prędkość internetu, tym sprawniej możesz pracować. Szybciej pobierzesz plik, wyślesz go, uploadujesz na serwer. Im lepsze parametry łącza, tym wyższy koszt, ale najczęściej warto go ponieść.

Instalacja

Biznes z reguły sięga obecnie po łącza światłowodowe i to oczywiście jest zdecydowanie uzasadnione, gdyż opcja ta zapewnia stabilne połączenie i wysokie prędkości. Natomiast często wiąże się to z koniecznością doprowadzenia łącza do nieruchomości, przeprowadzenia prac ziemnych, przewiertów, podjęcia czynności wewnątrz budynków. To czynniki, które również wpływają na koszt korzystania z internetu dla firm. W ITH przy płatnościach rocznych za internet nie pobieramy opłaty instalacyjnej.

Bezpieczeństwo sieci

Dane trafiające do firmy i wysyłane przez nią często mają ogromną wartość, dlatego zapewnienie bezpieczeństwa łącza jest priorytetem w przypadku oferty kierowanej dla biznesu. Ważne są rozwiązania, które odpowiadają za monitorowanie ruchu przychodzącego i wychodzącego, filtrowanie go i informowanie administratorów o ewentualnych nieprawidłowościach i niebezpieczeństwach. Wdrożenie takich rozwiązań również wiąże się z kosztami, ale są one wielokrotnie niższe niż ewentualne straty i problemy, które mogłyby nastąpić bez odpowiednich zabezpieczeń.

Na koszt internetu dla firm składa się wiele czynników, natomiast wybór specjalnie przygotowanej oferty jest jedynym słusznym krokiem. Taka usługa powinna spełniać wymagania stawiane przez biznes, a dopracowanie tych wszystkich elementów wiąże się z wydatkami.