Najczęstsze problemy firmowych sieci WIFI

30.10.2019
WIFI

Wydaje się, że bezprzewodowa sieć WIFI jest szybszym i bardziej bezpiecznym rozwiązaniem niż Internet “na kablu”. Tymczasem… to zależy. Jeśli jest nieumiejętnie skonfigurowana i zaprojektowana, może rwać się i sprawiać problemy. Jak temu zapobiegać? 

Sieci bezprzewodowe WIFI transmitują dane przy użyciu fal radiowych, a komunikacja sieci kablowej płynie we włóknie i obudowie kabla. Komunikacja WIFI może czasami stać się nieco chaotyczna, dlatego istnieją urzędowe regulacje związane z częstotliwością i mocą fal radiowych. WIFI ma również wiele zalet, np. mobilność, elastyczność, swoboda działania, odporność na wyładowania atmosferyczne. Jak zidentyfikować źródło problemu w swobodnym działaniu WIFI i je naprawić? 

5 najczęstszych problemów związanych z siecią WIFI w firmie 

Sieć WIFI oprócz licznych zalet, jest podatna na zakłócenia. Opisaliśmy 5 problemów związanych z tym stanem rzeczy, a niżej rozwiązania.  

  1. Niewydajny i przestarzały router. Router jest “mózgiem” lokalnej sieci (LAN) i wszystkich urządzeń oraz kabli zlokalizowanych w firmach (i domach). Router można porównać do komputera, ponieważ ma płytę główną, procesor, RAM i pamięć masową. Czasami jednak parametry routera są zbyt słabe, np. procesor 600 MHz i 128 MB RAM. To mogłoby dobrze zadziałać jedynie w przypadku obecności 1 komputera i 2 smartfonów oraz niskiej eksploatacji sieci. Warto też pamiętać, że te parametry zużyje nie tylko router, ale też wbudowany modem WIFI, dlatego powinny być większe. 
  2. Złe rozplanowanie sieci WIFI. Cechą sieci bezprzewodowych jest fakt, że działają dobrze na niewielkich odległościach. Punkt dostępowy WIFI wysyła fale radiowe, które dysponują dobrym sygnałem do 10 m.  
  3. Zakłócenia fal radiowych. WIFI często ulega zakłóceniom, a powodują je nowe punkty WIFI, których celem jest wzmocnienie sygnału. W praktyce jednak zbyt duża ich liczba w połączeniu z bezprzewodowymi urządzeniami (klawiaturami, myszkami, głośnikami) oraz innymi, przestarzałymi urządzeniami (nienowoczesne świetlówki czy też stary czajnik), dają odwrotne efekty. Zakłócenia mogą wywoływać również sąsiedzi, którzy korzystają z WIFI. 
  4. Niewydajne łącze. Wielu dostawców konkuruje ceną i oferuje łącze np. o przepustowości 600 Megabitów za 200 zł, podczas gdy najczęściej tego typu WIFI nie spełnia oczekiwań, ponieważ na realny koszt dobrego połączenia składa się wiele parametrów. 
  5. Brak monitorowania sieci. Dobrze zaprojektowana i skonfigurowana sieć WIFI to połowa sukcesu. Mimo wszystko sieć lokalna przypomina nieco żywy organizm, dlatego trzeba nad nią pracować cały czas. Administrator IT to bardzo ważna funkcja w przedsiębiorstwie. 

7 rozwiązań problemów z siecią WIFI 

  1. Wysoki standard routera. Bardzo ważne jest przeprowadzenie inwentaryzacji całego sprzętu, w tym komputera oraz nacisk na wydajność. Dopiero po dokładnym zdiagnozowaniu sprzętu można wyznaczyć standardy zakupu nowego urządzenia. Najlepiej wybrać router o częstotliwości min. 5 GHz, przepustowości około 20 Gb/s z odpowiednim szyfrowaniem i standardem routera IEEE 802.11n, czyli piątej generacji. Trzeba skorzystać z usług specjalisty, który odpowiednio skonfiguruje router zgodnie z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa.  
  2. Dobre rozplanowanie sieci WIFI. Trzeba spojrzeć na tę przestrzeń jak na całość, łącznie z wysokim sufitem, ścianami, zakrętami czy jakimiś barierami, które dodatkowo zmniejszają zasięg sygnału. Co więcej, trzeba zmierzyć faktyczną odległość pomieszczenia, a nie “po podłodze”. W sytuacji, gdy komputer nie ma bezpośredniej widoczności sieci, warto rozmieścić punkty dostępowe (Access Point). Jeśli sieć jest rozległa, potrzebne jest staranne rozmieszczenie i zmierzenie siły sygnału przez doświadczonego specjalistę. 
  3. Diagnozowanie zakłóceń fal radiowych. Tak jak w poprzednim punkcie, warto zainwestować w dobrej jakości APeki WIFI wraz z kontrolerem, który pozwoli zdiagnozować problemy.  
  4. Internet światłowodowy. Najlepsze rozwiązanie to światłowód, który jest bardziej stabilny i odporny na zakłócenia z zewnątrz. Światłowód wykorzystuje włókno szklane do transmisji Internetu. Ma on również gwarantowane pakiety opóźnień i strat pakietów, czas dostępności oraz kontakt do serwisu w przypadku awarii. Trzeba pamiętać o dobrym wyborze routera, który ma kluczowe znaczenie przy działaniu Internetu WIFI poprzez światłowód. 
  5. Monitorowanie sieci. Pieczę nad siecią firmową powinien mieć administrator, który będzie pełnił dyżury, również w nocy. Do jego obowiązków należy monitoring, konserwacja sieci, kontrola sprzętu, aktualizacja oprogramowania oraz usuwanie awarii, a przede wszystkim zapobieganie im.  

Wszystkie punkty są bardzo istotne, ponieważ wpływają na wydajność sieci, bezpieczeństwo, dobre działanie biznesu i wiarygodność firmy.  

Internet światłowodowy w ITH 

Światłowody mogą przesyłać dane na większe odległości niż jakikolwiek inny nośnik sieciowy. Światłowód wysyła sygnał o znacznie mniejszym tłumieniu i jest całkowicie odporny na zakłócenia elektromagnetyczne w przeciwieństwie do przewodów miedzianych. 

W naszej ofercie dysponujemy Internetem światłowodowym oraz hostingiem, cloud computingiem, ochroną sieci i telefonią. ITH to dostawca usług telekomunikacyjnych dla startupów, dużych i małych przedsiębiorstw oraz wszelakich instytucji publicznych. Zachęcamy do skorzystania z usług naszych specjalistów.