SD-WAN w nowoczesnym ICT — przewodnik po technologii, która zmienia reguły gry

05.03.2024
Ciekawostki

Rozwój technologii komunikacyjnych i informacyjnych przyspiesza w zawrotnym tempie, stawiając przed przedsiębiorstwami wyzwanie elastycznego dostosowywania się do nowych realiów. W tym dynamicznym środowisku SD-WAN wyróżnia się jako jedno z najbardziej przełomowych rozwiązań, umożliwiając organizacjom płynną adaptację do zmiennych wymogów sieciowych. Ten innowacyjny model zarządzania siecią redefiniuje sposób, w jaki firmy postrzegają swoją infrastrukturę ICT, pozwala im na czerpanie korzyści z większej wydajności, bezpieczeństwa i elastyczności. Zapraszam do pogłębienia wiedzy na temat SD-WAN!

Adaptacja w erze zdalnej — jak SD-WAN przekształca kulturę pracy zdalnej w IT

Kiedy świat po raz pierwszy napotkał bezprecedensowe wyzwanie w postaci pandemii COVID-19, prace zdalne stały się normą. Z danych Eurofound oraz badań prowadzonych przez JRC, oraz NABE wynika, że odsetek pracowników korzystających z telepracy znacząco wzrósł. Skok z 15% do aż 40% w Unii Europejskiej był przełomowy, a trend ten został zauważony również w innych rozwiniętych gospodarkach, takich jak USA.

Wyzwania pracy zdalnej specyficzne dla branży IT

W IT szybkość, bezpieczeństwo i nieprzerwany dostęp są niezbędne. Musimy przesyłać dane, uczestniczyć w wideo-konferencjach, korzystać z różnych narzędzi i platform. Ale jak to zrobić skutecznie i bezproblemowo, siedząc w domu w piżamie i pijąc poranną kawę?

Jak SD-WAN odpowiada na potrzeby zdalnych zespołów developerskich i technicznych?

Tutaj na scenę wkracza SD-WAN. Ta technologia umożliwia pracownikom zdalnym bezproblemowy i bezpieczny dostęp do zasobów korporacyjnych. Niezależnie od tego, czy firma korzysta z MS Teams, Zoom czy innych narzędzi, SD-WAN zapewnia stabilność połączenia, ale także bezpieczną współpracę dzięki szyfrowaniu.

Jednym z najważniejszych atutów SD-WAN jest jego skalowalność. Przedsiębiorstwa mogą łatwo dostosowywać technologię do rosnącej liczby pracowników zdalnych, jednocześnie zapewniając im dostęp tylko do konkretnych, niezbędnych zasobów. W dodatku, wdrożenie tej technologii nie jest skomplikowane. Wystarczy skorzystać z ekspertyzy partnerów technologicznych, takich jak operatorzy telekomunikacyjni, by przeprowadzić płynną migrację.

Teraz gdy kawalerka może stać się globalnym centrum IT, technologie takie jak SD-WAN odgrywają istotną rolę w zapewnieniu płynności naszej pracy. Czyż to nie brzmi kusząco?

Scalanie światów — integracja wielooddziałowych struktur ICT w globalnej firmie

Integracja zespołów ICT w globalnych firmach to niełatwe zadanie. Wymaga uwzględnienia różnych systemów, narzędzi i standardów, które są używane w poszczególnych oddziałach, a komunikacja między nimi musi być płynna, aby zapewnić efektywną współpracę.

Rola SD-WAN w zapewnieniu płynnej komunikacji i dostępu do zasobów

Z uwagi na rosnące zapotrzebowanie firm na nieprzerwany dostęp do sieci WAN, technologia SD-WAN stała się niezbędnym narzędziem. Pozwala na szybką instalację dostępu do Internetu i wewnętrznych aplikacji sieciowych w każdym oddziale – niezależnie od tego, czy mówimy o małej firmie, czy wielkiej korporacji.

Co więcej, SD-WAN ułatwia centralne zarządzanie siecią, umożliwiając firmom definiowanie kluczowych parametrów, takich jak polityka bezpieczeństwa, routing czy QoS, z jednego miejsca.

Korzyści płynące z technologii SD-WAN

 • Elastyczność i łatwość w obsłudze: Dzięki SD-WAN, dostęp do internetu oraz firmowych aplikacji jest łatwy i szybki. Jest to rozwiązanie bardziej ekonomiczne niż tradycyjne sieci.
 • Wsparcie od dostawców: Firmy korzystające z SD-WAN otrzymują wsparcie od dostawców takich jak ITH w zakresie przygotowania sieci, doboru technologii oraz zarządzania siecią. Uwalnia to zespoły IT od wielu obowiązków związanych z komunikacją.
 • Centralne zarządzanie: Możliwość zarządzania siecią z jednego miejsca, co umożliwia szybkie wprowadzanie zmian i dostosowywanie się do potrzeb firmy.
 • Poprawa jakości działania systemów: SD-WAN zapewnia płynne działanie krytycznych aplikacji nawet w przypadku problemów z siecią.
 • Integracja z chmurami: Technologia umożliwia połączenie z chmurami prywatnymi i publicznymi, co przyspiesza dostęp do zasobów i zwiększa produktywność pracy.

Porównanie tradycyjnej sieci WAN i SD-WAN w kontekście potrzeb branży ICT

Tradycyjne sieci WAN służyły przedsiębiorstwom przez wiele lat, ale z pojawieniem się SD-WAN możliwości adaptacji i elastyczności stały się bardziej dostępne. Aby lepiej zrozumieć różnice między nimi, warto je porównać.

Tabelka porównawcza:

Źródło: Opracowanie własne przez copyman.pl.

SD-WAN oferuje nowoczesne rozwiązania, które lepiej odpowiadają na aktualne wyzwania i potrzeby przedsiębiorstw. Elastyczność, bezpieczeństwo, łatwość zarządzania i integracja z chmurą to tylko niektóre z wielu korzyści wynikających z adaptacji SD-WAN.

Po co nam chmura? SD-WAN jako most do efektywnego korzystania z chmur obliczeniowych w ICT

Chmury obliczeniowe przestały być jedynie buzzwordem i stały się ważną częścią ICT. Wspierają one skomplikowane obliczenia, umożliwiają skalowanie zasobów na żądanie i pozwalają na globalne przechowywanie oraz dostęp do danych. Jednak aby w pełni wykorzystać ich potencjał, firmy muszą rozważyć wydajny i bezpieczny sposób łączenia się z nimi.

Tu właśnie wchodzi w grę SD-WAN. Dzięki niemu organizacje mogą tworzyć połączenia sieciowe bardziej elastycznie, dostosowując je do swoich indywidualnych potrzeb. SD-WAN, dzięki swoim inteligentnym funkcjom, automatycznie kieruje ruch sieciowy w optymalny sposób, gwarantując szybkość i niezawodność połączenia z chmurą. W efekcie korzystanie z zasobów chmur staje się bardziej efektywne i mniej kosztowne.

Ale dlaczego to takie ważne dla branży ICT? Tam, gdzie każdy milisekund ma znaczenie — zwłaszcza w kontekście aplikacji czasu rzeczywistego czy dużych baz danych — możliwość gwarantowania stałej jakości połączenia z chmurą staje się priorytetem. SD-WAN to most, który pozwala firmom z branży ICT płynnie i efektywnie wdrażać innowacje, wspierane mocą chmur obliczeniowych.

SASE i SD-WAN — przemyślane połączenie dla bezpiecznego ICT

SASE (Secure Access Service Edge) to nowatorski model bezpieczeństwa sieciowego, który łączy w sobie koncepcję architektury sieciowej z kompleksową usługą chmurową z funkcjami bezpieczeństwa. Jest to odpowiedź na współczesne wyzwania związane z bezpieczeństwem i wydajnością w rosnącym środowisku chmurowym.

Jak SASE wzbogaca możliwości SD-WAN w kontekście bezpieczeństwa branży informacyjno-komunikacyjnej?

SASE w kontekście przyszłości bezpieczeństwa sieci:

 1. Firma Gartner prognozuje, że do 2024 r. 40% przedsiębiorstw będzie miało strategię wdrożenia SASE.
 1. Technologia SASE integruje różne funkcje bezpieczeństwa, co upraszcza zarządzanie siecią i obniża koszty. Najważniejsze z nich to:
 • SD-WAN: sieć rozległa definiowana programowo, która pozwala na efektywne zarządzanie ruchem w sieci.
 • Firewall-as-a-service (FWaas): chmurowy firewall chroniący przed zagrożeniami.
 • Zero Trust Network Access (ZTNA): zapewnia dostęp oparty na tożsamości, a nie na lokalizacji lub adresie IP.
 • Secure Web Gateway (SWG): śledzi działania użytkowników online, zapewniając, że odwiedzają bezpieczne witryny.
 • Cloud Access Security Broker (CASB): kontroluje dostęp do aplikacji chmurowych, gwarantując bezpieczeństwo.

Korzyści wynikające z wdrożenia SASE

 • Redukcja kosztów i złożoności: Konsolidacja usług i dostawców prowadzi do znaczących oszczędności i uproszczenia zarządzania siecią.
 • Zabezpieczony dostęp dla wszystkich użytkowników: SASE zapewnia tożsamościowy dostęp do sieci i chroni przed niebezpiecznymi aplikacjami.
 • Poprawa wydajności i zmniejszenie opóźnień: Zoptymalizowany routing w sieci WAN gwarantuje wyższą przepustowość.
 • Łatwość administracji: Mniejsza ilość oprogramowania i urządzeń prowadzi do prostszego zarządzania i lepszego komfortu pracy użytkowników.

Chociaż SASE składa się z wielu zaawansowanych technologii, jego głównym celem jest zapewnienie prostoty użytkowania i zarządzania dla użytkowników końcowych i specjalistów ds. bezpieczeństwa. Warto zatem rozważyć potencjalne korzyści dla przedsiębiorstwa, gdyż koncepcja ta ma duży potencjał na przyszłość w zakresie komunikacji firmowej.

SASE i SD-WAN tworzą potężne połączenie dla przyszłości bezpieczeństwa ICT, dostarczając zaawansowanych funkcji bezpieczeństwa w zoptymalizowanej, chmurowej architekturze. To istotny element cyfrowej transformacji biznesu.

Marcin Kubit o nowoczesnych rozwiązaniach SD-WAN — korzyści, możliwości i migracja w erze cyfrowej

Jak można przeczytać w e-booku T-Mobile: „SD-WAN – niezbędny element cyfrowej transformacji firmy” – ekspert w zakresie rozwiązań SD-WAN, Marcin Kubit, zwraca uwagę na dynamiczny rozwój technologii SD-WAN, zwłaszcza na polskim rynku. Przedstawiając jej zalety, podkreśla, że w przeciwieństwie do MPLS, SD-WAN oferuje pełną priorytetyzację ruchu aż do poziomu konkretnej aplikacji. W dobie zdalnej pracy, która zyskała na popularności podczas pandemii, technologia ta pozwala na bardziej efektywne zarządzanie ruchem w sieciach przedsiębiorstw.

Marcin Kubit podkreśla, że technologia SD-WAN odpowiada na potrzeby różnych przedsiębiorstw — od małych sieci retail po duże korporacje o międzynarodowym zasięgu. Ważna jest jej elastyczność i zdolność do natywnej współpracy z chmurą.

Technologia ta również pozwala na łatwiejszą i bardziej efektywną integrację z istniejącymi zasobami przedsiębiorstwa. SD-WAN umożliwia nie tylko bezproblemową komunikację między technologiami MPLS i SD-WAN, ale także oferuje lepsze zabezpieczenie komunikacji. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą w pełni wykorzystać swoje zasoby, co przekłada się na optymalizację i rozwój infrastruktury.

Ekspert podsumowuje, że SD-WAN stanowi odpowiedź na większość wyzwań współczesnych przedsiębiorstw, umożliwiając łatwiejsze dostosowanie infrastruktury do aktualnych potrzeb i szybkie reagowanie na zmieniające się otoczenie.

SD-WAN w nowoczesnym ICT — podsumowanie

Technologia SD-WAN przynosi rewolucję w zarządzaniu sieciami, oferując elastyczność, centralizację i innowacje w komunikacji. Umożliwia implementację zmian sieci poprzez różne technologie dostępowe, od Internetu przewodowego po LTE, MPLS i satelity, przygotowując się na erę 5G. Jej architektura Full Mesh umożliwia płynną komunikację między wszystkimi elementami, nie tylko dla klientów, ale także pracowników. SD-WAN upraszcza zarządzanie siecią poprzez centralną platformę, gwarantując jednocześnie wysoki standard bezpieczeństwa. Ta technologia jest niezbędna dla firm, które chcą przystosować się do współczesnych wymagań pracy zdalnej i chmur, zapewniając efektywność i bezpieczeństwo w złożonym środowisku ICT.