Pojęcie: „VPN” często pojawia się w kontekście bezpieczeństwa przesyłu danych w firmie. Ten rodzaj technologii jest dobrym rozwiązaniem nie tylko dla pracowników firm IT czy korporacji, ale także dla zwykłych użytkowników. Wybór VPN jest dowodem na to, że poważnie myślimy o bezpieczeństwie w sieci. Na czym polega działanie tej technologii?
O VPN coraz częściej można przeczytać w mediach, blogosferze w kontekście ochrony prywatności użytkownika Internetu. I choć początek istnienia wirtualnej sieci wiąże się z biznesem, to potrzebują jej nie tylko przedsiębiorcy. VPN pierwotnie stworzono w celu zabezpieczenia korespondencji przed szpiegostwem przemysłowym.
Czym jest VPN?
VPN (Virtual Private Network) to wirtualna sieć prywatna, w której wszelkie dane między użytkownikiem a siecią są przesyłane w postaci szyfrowanego tunelu. Cechy VPN:
- użytkownik łączy się z Internetem poprzez specjalny serwer
pośredniczący, dzięki czemu dane są poufne i w pełni bezpieczne - ta sieć fizycznie nie istnieje i działa na zasadzie
wirtualnego mostu łączącego użytkownika i serwer - VPN to połączenie prywatne, czyli użytkownik posiada dostęp
do konta, na którym wpisuje dane do logowania, tj. login i hasło.
Działanie sieci VPN jest bardzo proste: w momencie, gdy użytkownik łączy się z serwerem, następuje połączenie serwera z Internetem.
Na czym polega ochrona VPN?
VPN przesyła dane w formie zaszyfrowanej. Polega to na nadaniu nowego adresu IP przez serwer VPN, dzięki któremu użytkownik łączy się z Internetem. Prawdziwy adres IP jest niewidoczny i nie ma możliwości uzyskania do niego dostępu. Można łączyć się z serwerem VPN za granicą, a wtedy wszystkie usługi i serwisy w Internecie odczytają to jako obecność użytkownika w danym kraju, z którego wykupimy usługę. W ten sposób pracują np. dziennikarze za granicą, chcąc uzyskać jakieś informacje, do których zazwyczaj nie ma dostępu. Serwer odszyfrowuje dane wysyłane przez użytkownika przez tunel i następnie wysyła je do globalnej sieci. Gdy dane przychodzą z Internetu, serwer je szyfruje i wysyła do usera.
Sieć VPN chroni przed:
- Wykradzeniem danych
- Podsłuchem
- Analizą ruchu przez osoby trzecie.
Połączenie VPN może zostać skonfigurowane na komputerze, telefonie z Androidem, iPhonie, tablecie czy routerze.
Do czego jeszcze potrzebujemy sieci VPN?
W grudniu 2017 roku Federalna Komisja Łączności USA uchyliła wymóg neutralności sieci, zgodnie z którą użytkownicy mają swobodny dostęp do sieci bez dyskryminacji jakiejkolwiek grupy. Aktywność internautów może być śledzona przez różne podmioty, np. agencje rządowe, marketingowców i inne.
Wielu użytkowników korzysta z sieci w publicznych hotspotach. Takie miejsca to raj dla cyberprzestępców. VPN jest zatem częścią rozwiązań związanych z kompleksowym bezpieczeństwem w sieci, dostępnym dla każdego przedsiębiorcy i internauty.
Sieć VPN w ITH
Jako zespół specjalistów rozwiązań telekomunikacyjnych stawiamy na cyberbezpieczeństwo. W swojej ofercie mamy sieć VPN. Wykonujemy audyt i monitoring, dysponujemy firewall w chmurze oraz oferujemy szybki hosting. Zachęcamy do skorzystania z usług.