Wirtualny asystent zawodem przyszłości

20.02.2023
Ciekawostki

Rynek pracy z roku na rok diametralnie się zmienia, nierzadko kasjerów w marketach zastępują kasy samoobsługowe, do których klienci chętniej podchodzą. Niewątpliwie każdemu z nas przeszła przez myśli likwidacja naszego stanowiska pracy. Jednak postęp technologii wcale nie musi działać na naszą niekorzyść. Jest zawód, który uznawany jest zawód przyszłości, chodzi oczywiście o zawód wirtualnego asystenta. Doskonale się w nim sprawdzi każdy, kto jest zorganizowany, komunikatywny oraz posiada już doświadczenie zawodowe. Najlepszy jest fakt, iż praca ta nie wymaga w ogóle wychodzenia z domu. Zatem nie ma znaczenia czy podejmuje się jej osoba będąca na urlopie wychowawczym, studiująca, czy jedynie traktująca ten zawód jako dodatkowe źródło dochodu. Oczywiście najpierw tę pracę trzeba zdobyć, jak więc przekonać do siebie pracodawcę?

Małe oraz średnie przedsiębiorstwa nierzadko mają naprawdę dużo pracy, która je w znaczącym stopniu obciąża. Coraz częściej więc szuka się pomocy w postaci osoby, która będzie „prawą ręką” w systemie zdalnym, dlaczego w systemie zdalnym? Odpowiedź jest prosta- obecność w biurze jest po prostu zbędna. Pracownik zdalny pozwala także pracodawcy na cięcie kosztów i wygodę. Taki system pracy jest idealny dla osób, które są mobilne, mogą bowiem pracować z każdego miejsca, ale także dla mam, które nie muszą rozstawać się ze swoimi dziećmi, czy też dla osób niepełnosprawnych.

Wirtualny asystent- nie jest tylko sekretarką

Wirtualny asystent ma sporo obowiązków, oczywiście odpowiadanie na maile, umawianie ma spotkania i pilnowanie ich terminów leżą w gestii osoby, która wykonuje ten zawód, ale wirtualny asystent ma znacznie więcej obowiązków, należy do nich między innymi:

  • Dbałość o wizerunek klientów w Internecie
  • Prowadzenie mediów społecznościowych- osoba, która pracuje typowo na stanowisku sekretarki, nie zajmuje się mediami społecznościowymi, od tego są bowiem  specjaliści ds. mediów społecznościowych
  • Wirtualny asystent nierzadko jest proszony o wyszukiwanie informacji
  • Przygotowywanie różnych prezentacji, zdarza się także grafik
  • Współpraca oraz koordynacja działań podwykonawców
  • Segregacja oraz archiwizacja dokumentów firmowych
  • Wystawianie faktur bieżących, a także kontaktowanie się z biurem rachunkowym
  • Organizacja podróży służbowych oraz proste tłumaczenie pewnych spraw

Jak widać, osoba w tym zawodzie musi wykazywać się dużą wszechstronnością, samodzielnością oraz gotowością do nowych wyzwań.

 Jak zostać wirtualnym asystentem? 

Jeśli to, co wyżej zostało napisane, przekonało Cię do spróbowania sił w tym zawodzie, to zapewne zadajesz sobie teraz pytanie, jak możesz ową pracę dostać. Mianowicie najlepiej przez Internet. Musisz szukać ogłoszeń na portalach internetowych. Warto umieścić także ogłoszenie o swoich usługach oraz wybrać kilka przedsiębiorstw, w których chcesz pracować. Oczywiście należy zrobić mały research na temat firmy, do której się aplikuje, aby poznać jej strategię działania i móc zaproponować próbkę swoich możliwości. Powodzenia !