Historia telefonów komórkowych nie jest długa. Prace nad stworzeniem pierwszego, przenośnego urządzenia tego typu trwały od początku XX wieku. Tak naprawdę historia telefonów na dobre zaczęła się dopiero w drugiej jego połowie. Kto wynalazł to urządzenie? Jakie są najważniejsze ciekawostki związane z telefonami komórkowymi?
Telefony komórkowe – ciekawostki, które mogą Cię zaskoczyć
Smartfony, które mamy obecnie do dyspozycji są efektem wielu lat prac. Kiedy już wynaleziono pierwsze telefony, mieliśmy do czynienia z ekspresowym postępem w ich rozwoju. W 2022 roku Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny informował, że na świecie jest przeszło 6,5 miliarda telefonów, z czego 3,2 to smartfony. Co warto wiedzieć o tym urządzeniach?
Pierwszy prototyp telefonu zaprezentowano w 1973 r.
Urządzenie wynalazł Martin Cooper. Była Motorola DynaTAC. Inspiracją do jej powstania był sprzęt, którym posługiwał się Kirk w kosmicznej serii „Star Trek”. Ciekawostką jest, że prace nad tym modelem trwały zaledwie 3 miesiące. Podczas przedstawiania urządzenia Cooper zadzwonił do szefa firmy Bell Labs – Joela Engela. Pierwszy prototyp telefonu komórkowego stworzyła dużo wcześniej firma Ericsson, a doszło do tego w 1956 roku. Natomiast trudno byłoby go nosić przy sobie – ważył około 40 kg.
Nokia 1100 najlepiej sprzedającym się telefonem w historii
Ci, którzy swoje pierwsze telefony kupowali w latach 90. XX wieku i na początku XXI wieku z pewnością doskonale znają markę Nokia. Jej telefony były wówczas bardzo popularne, a słynęły z trwałości. Dziś upadek smartfona bez odpowiednich zabezpieczeń na twardą powierzchnię oznacza kosztowną naprawę. Nokia była w stanie przetrwać wiele i nawet, jeśli rozpadła się na części, to po złożeniu przeważnie dalej działała bez zarzutów.
Liczba sprzedanych egzemplarzy tego urządzenia szacowana jest na 250 mln. Telefon pojawił się na rynku w 2003 roku. Miał wymiary 106 × 40 × 20 mm i ważył 93 g. Modelem, który osiągnął podobną sprzedaż, była Nokia 1110. Co ciekawe, Nokia 1100 nadal jest do kupienia w sieci!

Źródło: https://pl.aliexpress.com/item/4001250540797.html?pdp_npi=2%40dis%21PLN%21150%2C06%20z%C5%82%21126%2C03%20z%C5%82%21%21%21%21%21%40211b5e2316759387547546974e0b9e%2110000015467430358%21btf&_t=pvid%3A6951ef88-d634-4cb6-95f5-701943760821&afTraceInfo=4001250
Smartfony są… brudniejsze niż toaleta
Ta informacja może Cię zaskoczyć. Telefony są miejscem, na którym gromadzi się bardzo dużo bakterii. Badania dotyczące tej kwestii przeprowadziła m.in. brytyjska organizacja konsumencka Which. Analizy wykazały, że na smartfonach znajdują się bakterie kałowe, gronkowce, paciorkowce i nie tylko. Na najbardziej zabrudzonym iPadzie, jaki sprawdzano, wykryto 600 jednostek gronkowca. Co zrobić, żeby temu zapobiec? Przede wszystkim nie noś ze sobą telefonu do WC. Ankiety pokazują, że robi to przeszło 60% Amerykanów. Specjaliści twierdzą, że zabieranie ze sobą tego urządzenia do WC oznacza mniej więcej to samo, co wyjście z niej bez mycia rąk. Dlaczego? Otóż smartfon w WC znajduje się w polu rażenia fontanny spuszczanej wody.
Rzucanie telefonem to… sport
Trudno uwierzyć? Ale to prawda! Początki tej dyscypliny sięgają lat 80. XX wieku. W 2000 roku Finowie po raz pierwszy zorganizowali mistrzostwa świata w tym sporcie. Później odbywały się kolejne tego typu zawody, nie tylko w Finlandii, ale również m.in. w Szwajcarii. Rekordzistą jeśli chodzi o rzut telefonem na odległość jest Dries Feremans, który osiągnął wynik ponad 110 metrów. Rezultat wpisano do Księgi rekordów Guinnessa.
Android zdecydowanym liderem rynku mobilnych systemów operacyjnych
Na ponad 70% urządzeń mobilnych zainstalowany jest system Android, który od przeszło 10 lat pozostaje bezdyskusyjnym liderem, a drugą pozycję zajmuje iOS. Udział pozostałych jest niewielki, a wręcz symboliczny – poniżej 1%. Z czego wynika aż taka dominacja Androida? Otóż jest zainstalowany na urządzeniach większości popularnych marek, które oferują smartfony.

Źródło: mobile-operating-systems-since-2009/
Pierwszy smartfon trafił do sprzedaży w 1994 roku
Prototyp tego urządzenia w 1992 roku zaprezentowała firma IBM, a dwa lata później znalazł się w sprzedaży. Był to IBM Simon Personal Communicator. Jest uznawany za pierwszy smartfon na świecie, a pojawił się na 15 lat przed premierą iPhone’a. W przypadku zawarcia umowy z operatorem jego koszt zaczynał się od 899 dolarów. Urządzenie było wyposażone w dotykowy wyświetlacz LCD, ale do obsługi potrzebny był rysik. Sprzęt umożliwiał wysyłanie e-maili i faksów. Miał sporo funkcji, m.in. kalendarz i planer spotkań. Smartfon nie osiągnął sukcesu sprzedażowego – nabywców znalazło około 50 tys. tych urządzeń.
Chińczycy mają specjalne chodniki dla… korzystających ze smartfona
Widok osób, które idą zapatrzone w telefon, nie dziwi. W chińskiej miejscowości Chongqing fragment chodnika, około 50 metrów, podzielono – jedna strona służy to standardowego poruszania się pieszych, a druga przeznaczona jest dla przechodniów, którzy są zapatrzeni w telefon. Zorganizowanie trasy miało na celu zwrócenie uwagi na ryzykowne zachowania – osoby, które idąc, patrzą w telefon, stwarzają niebezpieczeństwo dla siebie i innych ludzi.
W USA używanie smartfonów w czasie prowadzenia pojazdu i przechodzenia przez pasy uznano w 2016 roku za przyczynę ogromnego wzrostu liczby zgonów pieszych. Był to wynik najwyższy od 20 lat.
Smartfony mają większą moc niż komputery, które kierowały misją Apollo 11
Obecnie przeciętnej klasy smartfon ma większą moc obliczeniową niż komputery pokładowe podczas wyprawy Apollo 11 – chodzi oczywiście o misję załogową na księżyc, która miała miejsce w latach 50. XX wieku. Mało tego. W 2020 roku programista, który przedstawia się jako Forrest Heller, ustalił, że ładowarki typu C, wyposażone w proste mikroprocesory, mają moc znacznie przewyższającą najbardziej zaawansowane jednostki z tamtych czasów.
Istnieje zaburzenie polegające na lęku przed… brakiem telefonu komórkowego
Smartfon uzależnia i jest to jeden z problemów ludzkości. Dla wielu oznacza to spędzanie wolnego czasu wyłącznie przed ekranem, unikanie spotkań, uprawiania sportu. W 2008 roku po raz pierwszy zaczęto używać terminu nomofobia, który oznacza lęk przed brakiem dostępu do telefonu. Rozwój tego zjawiska wiąże się z popularyzacją internetu. Kiedyś korzystaliśmy z niego wyłącznie na komputerach – teraz możemy to robić prawie wszędzie. Osoba, której dotknęło to zaburzenie, miewa ataki paniki na samą myśl, że może być pozbawiona telefonu, nie mieć dostępu do sieci lub mieć niski poziom naładowania baterii w sprzęcie.
Najdroższe telefony na świecie kosztują miliony dolarów
Najwięcej kosztuje Falcon Supernova iPhone 6 Pink Diamond – około 48.5 miliona dolarów. Dlaczego? Głównie przez 24-karatowe złoto, którym go pokryto. Urządzenie zdobi kamień szlachetny, ma ono także wbudowaną ochronę antywłamaniową.
Inne telefony, które kosztują majątek, to m.in. iPhone 4s Elite Gold (9,4 mln USD), iPhone 4 Diamond Rose Edition (8 mln USD) i Goldstriker iPhone 3GS Supreme (3,2 mln).