10 technologii, które zmieniają biznes w 2022 i 2023 roku

24.01.2023
Baza Wiedzy

Nieustanny rozwój technologii wpływa na wszystkie, nawet najmniejsze aspekty życia każdego z nas. I jest to trend stale rosnący, przed którym nie ma odwrotu. Porzucenie nowoczesnych technologii jest rzeczą, którą trudno sobie wyobrazić. Chociaż właśnie w tym specjalizują się twórcy filmów katastroficznych prezentujących raz za razem, jak wyglądałby świat, gdyby z różnych powodów wszystkie wynalazki techniczne i urządzenia przestałyby funkcjonować. Nie są to wizje przyjemne i miejmy nadzieję, że nigdy się nie sprawdzą. W realnym świecie technologie przeżywają jednak swój największy rozwój i wciąż zostają ulepszane oraz wymyślane całkiem nowe. Co więc będzie się najsilniej rozwijać w przyszłych latach i najmocniej wpłynie na sposób prowadzenia biznesu? Spróbujemy poniżej przedstawić najważniejsze punkty rozwoju technologicznego w najbliższych latach.

  1. Internet mobilny

Internet mobilny to zjawisko, które rozwija się już od lat, ale wciąż notuje olbrzymie wzrosty. Zmienia on nasze podejście do korzystania z Internetu i biznes musi się również do tego dostosować i jednocześnie korzystać z nowych możliwości jakie daje posiadanie Internetu w każdej chwili przy sobie. Już obecnie media społecznościowe, serwisy randkowe, zakupy online, wynajem rowerów, samochodów, hulajnóg, skuterów i cała masa innych usług oparta jest głównie o osoby korzystające z Internetu mobilnie na swoich smartfonach. Jeżeli usługa online słabo działa na małych ekranach to natychmiast traci popularność. Odchodzenie od klasycznych komputerów oraz laptopów jest coraz powszechniejsze i będzie się nasilać.

  1. Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja to obecnie domena wielkich firm technologicznych oraz licznych start-up’ów. Jednak zastosowania AI w biznesie są coraz częstsze. Najszybciej rozwija się sektor zajmujący się analizą danych. Dzisiaj firmy operują olbrzymimi ilościami danych, których analiza przestaje być możliwa dla człowieka. Dlatego często sztuczna inteligencja jest stosowna na przykład do prognozowania zarówno zjawisk pogodowych, jak i zachowania rynków finansowych czy też przywidywania, kiedy najlepiej jest odezwać się do swoich klientów i jakie towary im zaoferować. Nie mniej ważnym działem, gdzie dużą pracę wykonuje artificial inteligence jest analiza dokumentów w procesie weryfikacji. Czas, jaki musieliby poświęcić na analizowanie czytelności zdjęć i porównywanie danych z dokumentów fizyczni pracownicy byłby w wielu firmach niewyobrażalnie wielki. AI pracuje non stop i dzięki temu czas oczekiwania na weryfikację może ulec wielokrotnemu skróceniu. Systemy ze sztuczną inteligencją w serwisach typu help desk odpowiadają na pytania klientów przez całą dobę, co znacznie podnosi komfort obsługi i zadowolenie użytkowników. Chatboty, głosowi asystenci i tym podobne usługi zdobywają coraz to nowe pola i pojawiają się coraz liczniej w naszych kontaktach z firmami.

  1. Chmura technologiczna

W obecnych czasach migracja do chmury to rzecz oczywista i nie ma wątpliwości, że trend ten będzie narastał. Przejście do usług chmurowych zapewnia większe bezpieczeństwo danych oraz lepszą ich dostępność i pozwala firmie zająć się swoją właściwą działalnością zamiast rozbudowania swojego działu informatycznego. Korzystanie z cloud computing i cloud storage zapewnia firmom obniżenie kosztów, dostęp do danych z dowolnego miejsca, dobrą skalowalność usługi, co ważne przy gwałtownym rozwoju biznesu oraz większe bezpieczeństwo danych. Wszystko to razem znacznie zwiększa wydajność firmy, która zdecyduje się na przejście do usług chmurowych.

  1. Big data

To stale rozwijająca się gałąź biznesu wpływająca właściwie na wszystkie jego zakątki. Ilość generowanych danych rośnie w niebywałym tempie i same dane właściwie tracą na znaczeniu, jeżeli nie możemy ich przeanalizować i wyciągnąć z nich właściwych wniosków. Dzięki technologiom Big Data dane są przetwarzane i na podstawie tych analiz podejmowane są decyzje dające przewagę w biznesie. Najczęściej wymienianym zastosowaniem takich technologii wymagających analizy ogromnych zbiorów są media społecznościowe. Każdy użytkownik zostawia tam gigantyczną ilość informacji o sobie, swoich zachowaniach, preferencjach i tak dalej. Wysyłanie spersonalizowanych reklam do właściwych osób, które są w kręgu zainteresowania danym produktem czy usługą staje się powszechne i konieczne, żeby utrzymać przewagę nad konkurencją. Dużym działem Big Data jest automatyczna analiza zdolności kredytowej osób starających się o pożyczkę. Kolejną branżą korzystającą z analizy danych w dużych ilościach jest przemysł stosujący procesy technologiczne składające się z kilkuset lub więcej operacji. Dzięki Big Data można wyłapać miejsca, gdzie powstają największe zatory, czy te gdzie można zaoszczędzić najwięcej najmniejszym nakładem finansowym.

  1. Data center

Centra danych są nieodzowne do przechowywania danych wykorzystywanych przez technologie Big Data oraz wszelkich innych, których liczba wraz z rozwojem usług online rośnie w zastraszającym tempie.  Serwisy społecznościowe, Internet rzeczy, technologie wirtualnej rzeczywistości VR czy rozszerzonej rzeczywistości AR wymagają do swojego działania ogromnych zbiorów danych, które muszą być gdzieś przechowywane. Właśnie dlatego rynek Data center będzie wciąż rósł i coraz bardziej wpływał na wszystko co robimy. Korzystanie z odpowiednich firm oferujących bezpieczne przechowywanie danych staje się jednym z warunków dobrego zarządzania własnym biznesem.

  1. Blockchain

Blockchain jest obecnie głównie kojarzony z kryptowalutami, które zbierają bardzo różne opinie – często skrajne. Dla jednych są wielką nadzieją i szansą, a dla innych zwykłą spekulacją. Jednak kryptowaluty to nie jedyne zastosowanie technologii blockchain. Jest ona coraz powszechniej stosowana w wielu branżach. Dobrym przykładem są banki, firmy leasingowe, towarzystwa ubezpieczeniowe oraz podmioty udzielające pożyczek. We wszystkich tych instytucjach zachodzi konieczność uwiarygodniania transakcji oraz bezpiecznego przechowywania dokumentów. I to właśnie zapewnia użycie blockchain. Podobnie z zalet tej technologii zaczynają korzystać podmioty administrujące danymi medycznymi czy księgowymi, być może zaczną do nich dołączać także państwowe czy samorządowe instytucje administracji. Wszystkie te zastosowania oznaczają znaczną oszczędność czasu i możliwość bezpiecznej obsługi klientów online.

  1. Druk 3D

Druk 3D to technologia, która wciąż się rozwija. Do najnowszych jej odsłon należy druk metalowy oraz wielkoskalowy druk domów. Drukowanie elementów z plastiku miało i ma oczywiście dużo zastosowań, lecz jednak nie wszędzie się sprawdzało. Powstające właśnie sposoby drukowania 3D elementów metalowych mogą znacznie zrewolucjonizować procesy produkcyjne w wielu przedsiębiorstwach. Produkcja mniejszych serii czy szybkość dostawy elementów to tylko jedne z wielu zalet tej technologii. Być może duży wpływ na sektor budowalny będą miały wciąż rozwijające się technologie druku całych budynków za pomocą olbrzymich drukarek. Szybkość takiego procesu jest wielokrotnie większa niż metod tradycyjnych i może to mieć niebagatelny wpływ na branże deweloperską i budowlaną.

  1. Anonimowość w sieci

To bardzo szybko rozwijająca się część branży informatycznej. Z jednej strony coraz łatwiej jest nas zidentyfikować poprzez technologie autoryzacji, biometrii czy państwowy nadzór nad operatorami Internetu w wielu krajach, z drugiej strony wiele osób chciałoby móc zachować w Internecie całkowitą anonimowość. Dlatego właśnie rośnie rynek różnego rodzaju usług taką anonimowość, w mniejszym czy większym stopniu zapewniających. Są to między innymi serwery pośredniczące proxy, sieci VPN (Virtual Private Network). Obiecujące są także zastosowania w kryptografii metod zero-knowledge proof, czyli sposobów udowodnienia, że posiadamy pewną wiedzę bez jej ujawniania. Takie metody pozwolą na znacznie lepsze zachowywanie tajności wielu danych, które są przechowywane i wymieniane online.

  1. Technologie biometryczne

Technologie biometryczne są już z nami od długiego czasu, ale wciąż się rozwijają i zdobywają kolejne rynki. Najbardziej rozpowszechnioną metodą biometrii jest chyba autoryzacja biometryczna, czy to za pomocą linii papilarnych, układu naczyń krwionośnych w dłoni, siatkówki oka, geometrii twarzy, czy też analizy biometrii głosu. Wszystkie te techniki są już i będą jeszcze szerzej wykorzystywane, zarówno do ochrony dostępu do naszych urządzeń takich jak smartfony, laptopy czy też sejfy oraz do weryfikacji tożsamości przez Internet. Niewykluczone, że już niedługo będziemy mogli zapomnieć pamiętane piny, kody dostępu, hasła autoryzacji i tym podobne rzeczy, gdyż system biometryczny rozpozna nas automatycznie za pomocą jednej lub kombinacji kliku powyżej podanych metod. W nowszej odsłonie to na przykład inteligentne sklepy Amazona, które dzięki biometrii odróżniają klientów i zapisują do rachunku każdego z nich to co wziął z półki. Pozwala to na olbrzymie oszczędności na pracownikach kas i ochrony w sklepach. Rozwijać się będą też zastosowania biometrii do oceny stanu zdrowia osób i kierowania ich do lekarzy czy automatycznego wzywania pogotowia.

  1. Komputery kwantowe

Komputery kwantowe to może dopiero pieśń przyszłości, jeśli chodzi o powszechne zastosowania, ale przed tą dziedziną stoją możliwości wręcz nieograniczone. Powszechne zastosowanie komputerów kwantowych zmieni całkowicie oblicze wielu branż. Konieczna będzie zmiana wszystkich metod szyfrowania i zabezpieczania transakcji i dokumentów przesyłanych Internetem. Sektor finansowy przeżyje wtedy prawdziwe trzęsienie ziemi, z którego będzie się musiał podnieść. Nie wszyscy wiedzą, że ta rewolucja już się zaczęła. A biorąc pod uwagę tempo, w jakim rośnie moc obliczeniowa komputerów kwantowych, które jest dwukrotnie szybsze o tego, w którym rosła moc klasycznych komputerów, rewolucja może zawitać do nas szybciej niż się spodziewamy. Już dzisiaj z kwantowych obliczeń w dziedzinach takich jak logistyka, planowanie wykorzystania zasobów, odkrywanie nowych leków czy analiza danych korzystają takie światowe koncerny jak: Toyota, Volkswagen, DENSO, NEC, Lockheed Martin, Accenture i wiele innych.

Chcesz dołączyć do biznesu korzystającego z Internetu – wybieraj zaufane firmy

Jeżeli masz w planach rozpoczęcie jakiejkolwiek działalności biznesowej online to powinieneś korzystać wyłącznie z doświadczonych i cenionych firm oferujących usługi – czy to dostępu do Internetu czy wiele innych rzeczy takich jak: usługi w chmurze, serwery VPS, hosting stron, certyfikaty SSL oraz mnóstwo innych równie przydatnych lub wręcz koniecznych. Stawiaj na dobrych i sprawdzonych dostawców usług takich jak przykładowo oferujące szybki symetryczny dostęp do sieci internetowej ITH, czy też dostarczający stabilny i bezpieczny hosting a także liczne usługi chmurowe KRU. Zacznij swoją działalność w biznesie online od dobrej współpracy ze stabilnymi partnerami, którzy będą Ci zapewniać najwyższy możliwy poziom usług. Stabilność i bezpieczeństwo działania wszelkich usług internetowych są niesłychanie ważne. A zatem nie warto ryzykować, korzystając z mało wiarygodnych dostawców usług, których działanie może nie być do końca satysfakcjonujące dla Ciebie i Twojej firmy.