Co to jest adres IP?

19.01.2023
Baza Wiedzy

Co to jest adres IP?

IP to skrót od angielskiego Internet Protocol Address i jest to numer identyfikacyjny, który nadaje się urządzeniom podłączonym do internetu lub sieci lokalnej, aby mogły się komunikować. Chodzi nie tylko o komputery, ale także o routery czy smartfony. Co jeszcze warto wiedzieć o adresie IP i czy powinien mieć dla Ciebie jakiekolwiek znaczenie? Jak możesz sprawdzić IP swojego urządzenia?

Jak wygląda numer IP?

Obecnie istnieją dwa podstawowe typy formatów adresów IP, mianowicie IPv4 i IPv6. W przypadku IPv4 są to cztery liczby oddzielone kropkami. Zawsze jest to liczba 8-bitowa w zakresie od 0 do 255. Taki numer może być następujący:

67.235.156.239

IPv6 przyjmuje postać liczby całkowitej w formacie 128-bitowym. Składa się z 8 liczb oddzielonych dwukropkami. Przykład takiego adresu to:

2001:db8:3333:4444:CCCC:DDDD:EEEE:FFFF

Po co w ogóle powstało IPv6? Otóż IPv4 wprowadzono w 1981 roku i zapewnia 4,3 miliarda unikatowych adresów IP. W tamtych czasach taka liczba wydawała się ogromna, liczba mieszkańców na świecie wynosiła poniżej 5 mld, a dostęp do sieci mieli tylko nieliczni. IPv6 rozwiązuje problemy, które pojawiły się z czasem, gdyż można dzięki niemu wygenerować niemal nieograniczoną liczbę adresów IP. Według danych ze stycznia 2022 roku opublikowanych przez w3techs.com ponad 20% serwisów WWW korzysta z IPv6.

Źródło: https://w3techs.com/technologies/details/ce-ipv6

Pula adresów IPv4 skończyła się w 2019 roku. Czy w jakikolwiek sposób to odczułeś? Zapewne nie. Po pierwsze adresy IP są odzyskiwane z niedziałających już stron i urządzeń. Po drugie przydzielane są adresy IPv6. Liczba takich dostępnych adresów wynosi ok. 340 sekstylionów. Sekstylion to jedynka i 36 zer w zapisie dziesiętnym. Na każdego mieszkańca naszej planety przypada około 40 kwadryliardów adresów IP, co w praktyce jest raczej nierealne do wykorzystania.

Rodzaje adresów IP

Podział adresów IP według formatu nie jest jedynym. Istnieją również co najmniej dwa inne.

IP stałe i zmienne

IP stałe pozostaje zawsze takie samo. Możesz uruchomić urządzenie ponownie, a i tak adres się nie zmieni. IP stałe stosuje się przede wszystkim w biznesie. Mając taki adres, możesz założyć serwer FTP, który będzie obsługiwać nie tylko urządzenia, które są podpięte do sieci w siedzibie firmy. Każdy pracownik, który wykonuje obowiązki poza przedsiębiorstwem, będzie mieć dostęp do plików wtedy, kiedy będzie ich potrzebował.

W ITH NET we wszystkich pakietach otrzymujesz publiczny, stały adres IP – od 1 do 5. Wykorzystaj to w swoim biznesie!

Natomiast zmienny adres IP oznacza, że jest inny za każdym razem, gdy urządzenie łączy się z siecią lub po określonym czasie. Zdecydowana większość internautów korzysta z tego rozwiązania. Adres, którego urządzenie przestaje używać, trafia do puli wolnych i jest przypisywany kolejnemu sprzętowi z kolejki.

IP publiczne i prywatne

Publiczne IP przypisywane jest urządzeniom, które łączą się z internetem. Można go inaczej nazwać zewnętrznym. Numer ten jest widoczny dla wszystkich na zewnątrz. To dzięki niemu w ogóle możesz łączyć się z siecią. Publiczne IP jest najczęściej dynamiczne, rzadziej stałe.

Czym jest prywatne IP? Inaczej nazywa się jej wewnętrznym i przydziela się je użytkownikom sieci lokalnych. Nie jest widoczne w internecie. Urządzenia, które mają prywatne IP, tworzą lokalną sieć i mogą się komunikować między sobą. Najczęściej za nadanie takiego IP odpowiada router. Prywatny IP jest unikatowy dla danej sieci lokalnej – może go mieć tylko jedno urządzenie, np. drukarka czy smartfon.

Jak sprawdzić IP strony WWW?

IP mają nie tylko sprzęty podłączone do sieci, ale również strony WWW. Dzięki systemowi DNS nie musisz wprowadzać ciągu znaków, tylko wygodnie podajesz adres danej witryny i trafiasz na nią dzięki przeglądarce. Chcesz sprawdzić adres IP danej strony? Skorzystaj z tego narzędzia: narzedziaseo.godziolink.pl/sprawdz-ip-strony-internetowej/output.

Zwróć uwagę, że wpisując w przeglądarce adres IP 167.235.156.239 przeniesiesz się na kru.pl. Dzięki systemowi DNS korzystanie ze stron WWW jest wygodne. Nie musisz znać ich adresów IP.

Źródło: https://narzedziaseo.godziolink.pl/sprawdz-ip-strony-internetowej/output

Jak sprawdzić adres IP swojego urządzenia?

Weryfikacja tego nie wymaga wiedzy technicznej. W sieci znajdziesz mnóstwo narzędzi, które umożliwiają sprawdzenie IP. Wejdź np. na stronę: https://www.adres-ip.pl/sprawdz.html. Nie musisz podawać  żadnych informacji – automatycznie narzędzie wyświetli adres IP, nazwę hosta i kraju. Jeśli masz dynamiczne IP, to po każdym uruchomieniu urządzenia możesz widzieć inny numer. W przypadku gdy korzystasz z programu typu VPN, narzędzie nie pokaże Ci prawdziwego IP, tylko taki, który wynika z aktualnej lokalizacji włączonej w aplikacji.

Źródło: https://www.adres-ip.pl/sprawdz.html

Jak zmienić adres IP?

Niektóre strony WWW lub aplikacje są zablokowane dla użytkowników z danego kraju. Taką blokadę mają włączone niektóre serwisy z video na życzenie lub z możliwością oglądania telewizji na żywo. Za granicą, np. w krajach arabskich, utrudnione jest korzystanie z komunikatorów, głównie chodzi o problemy z wizją. W takim przypadku najprostszym rozwiązaniem jest włączenie programu VPN. Przeważnie umożliwia on wybór od kilkudziesięciu do kilkuset adresów IP z całego świata. Oferowane są rozwiązania płatne i darmowe, ale w przypadku bezpłatnych możliwości są bardzo ograniczone – najczęściej pozwalają na korzystanie z kilku adresów IP i danej ilości transferu. W przypadku płatnych opcji nie ma po tym względem żadnych limitów.