Co to jest CDN i jak dokładnie działa?

10.10.2022
Hosting

Co to jest CDN i jak dokładnie działa?

CDN – ten skrót bez wątpienia kojarzy się każdemu, nie tylko miłośnikom seriali i filmów, z wyrażeniem „ciąg dalszy nastąpi”. Jednak w kontekście internetu oznacza coś zupełnie innego. Każdy chyba wie, że internet bez treści by w ogóle nie istniał. To one przyciągają użytkowników i sprawiają, że stają się fanami twórców bądź klientami firm, które je tworzą. Content marketing jest jednym z najważniejszych rodzajów marketingu internetowego, ponieważ bez treści nie istniałyby inne jego rodzaje. Samo tworzenie treści to jednak nie wszystko. Muszą jeszcze sprawnie docierać do użytkowników. Do tego służy właśnie CDN.

W tym momencie możesz wyobrazić sobie CDN jako bankomat. Posiadanie bankomatu praktycznie na każdym rogu ulicy umożliwia szybkie i efektywne pozyskanie pieniędzy. Nie musisz czekać w długiej kolejce w banku, bo bankomaty są umieszczone w wielu dogodnych lokalizacjach, abyś mógł mieć natychmiastowy dostęp do nich. Teraz jest to już chyba bardziej jasne, prawda? Jednak czym dokładnie jest CDN i jak działa? Jakie daje korzyści? Czy warto ją wdrożyć dla swojej witryny internetowej?

Czym jest CDN?

CDN jest skrótem od angielskiego zwrotu „Content Delivery Network”, co oznacza sieć dystrybucji treści. Sieć dystrybucji treści (CDN) odnosi się do geograficznie rozproszonej grupy serwerów, które współpracują ze sobą, aby zapewnić szybkie dostarczanie treści internetowych.

CDN umożliwia szybkie przesyłanie zasobów potrzebnych do ładowania treści internetowych, w tym stron HTML, plików JavaScript, arkuszy stylów, obrazów i filmów. Popularność usług CDN wciąż rośnie, a dziś większość ruchu internetowego jest obsługiwana przez CDN, w tym ruch witryn, nawet takich gigantów jak Facebook, Amazon czy Netflix. Dzięki temu systemowi do szeregu osób może dotrzeć olbrzymia ilość treści.

CDN uważane jest więc za najbardziej dogodne narzędzie, które pozwala na zwiększenie szybkości stron internetowych, co sprawia, że użytkownik nie musi długo czekać, aż strona się załaduje.  CDN to siatka serwerów, które są rozproszone po wielu różnorodnych miejscach, przez co treści są wyświetlane konkretnym użytkownikom z lokalizacji znajdujących się najbliżej tych serwerów. Większa prędkość podczas ładowania jest szczególnie łatwa do zauważenia, jeśli chodzi o „ciężkie elementy” (takie jak grafiki czy reklamy). CDN posiada bardzo duży potencjał, dzięki czemu przeczytasz o nim w informacjach dotyczących zwiększenia wydajności strony www czy nawet ich pozycjonowania. CDN sprawia, że fizyczna odległość pomiędzy użytkownikiem a serwerem po prostu znacznie się skraca.

Jak działa sieć dystrybucji treści CDN?

Poznaj bardzo prosty przykład tego, jak sieć dystrybucji treści „za kulisami” zarządza ruchem, aby Twoje doświadczenia z korzystania z internetu były jak najbardziej przyjemne.

Pomyśl o tym, jak o kierowaniu ruchem w prawdziwym świecie. Może istnieć jedna trasa, która jest zwykle najszybsza z punktu A do punktu B (w sytuacji, gdy nie jeżdżą nią żadne inne samochody), ale jeśli zacznie się tłok, lepiej dla wszystkich uczestników ruchu, jeśli zostanie on rozłożony na kilka różnych tras.

Może to oznaczać, że zostaniesz przekierowany na drogę, która jest o kilka minut dłuższa (lub o mikrosekundy, w przypadku skalowania tego zjawiska, jeśli chodzi o prędkość Internetu), ale nie utkniesz w korku, tworzącym się na trasie, która wydawała się zazwyczaj najszybsza. Innym rozwiązaniem jest to, że trafisz na najszybszą zwykłą trasę, ale bez ugrzęźnięcia w korku, ponieważ inne samochody są wysyłane na dłuższe trasy. Faktem jest, że bez CDN po prostu utknąłbyś w korku podczas surfowania po Internecie. CDN działa na takiej zasadzie, aby zapewnić każdemu jak najlepsze wrażenia podczas korzystania z sieci.

Tak to wygląda, jeśli chciałeś uruchomić wyobraźnie, bo w kwestiach bardziej technicznych to podczas korzystania z CDN, żądanie jest przekazane do serwera, znajdującego się najbliżej Ciebie (przez co nie czekasz aż wszystkie elementy się załadują). Co się dzieję, gdy wpiszesz adres witryny w przeglądarkę? Mapowanie. Sieć dobiera odpowiedni serwer poprzez lokalizację użytkownika.

Niezwykle istotne są tutaj POP-y, czyli centra danych, które znajdują się na całym świecie. POP-y przechowują w swojej pamięci podręcznej coś takiego jak kopie strony internetowej. Co się stanie, gdy pojawi się problem związany z przetworzeniem danych z serwer, który znajduje się najbliżej lokalizacji użytkownika? Siec szuka innego  najbliższego serwera. Jeśli serwer jest niedostępny, CDN przełącza się na proxy i mimo tych niedogodności pokaże zawartość strony.

Czy CDN to jest samo co hosting internetowy?

Chociaż sieć CDN nie może zastąpić potrzeby odpowiedniego hostingu internetowego, pomaga w buforowaniu treści, co poprawia wydajność witryny. Wiele stron internetowych posiada trudności związane z zaspokojeniem potrzeb wydajnościowych przez tradycyjne usługi hostingowe, dlatego wybierają CDN.

Dzięki wykorzystaniu pamięci podręcznej w celu zmniejszenia przepustowości hostingu, CDN zapobiegania przerwom w świadczeniu usług i poprawy bezpieczeństwa. Sieci CDN są popularnym rozwiązaniem, które pozwala złagodzić niektóre z głównych problemów związanych z tradycyjnym hostingiem.

Bezpieczeństwo danych — Jak CDN chroni dane?

Bezpieczeństwo informacji jest integralną częścią CDN. CDN może zabezpieczyć witrynę za pomocą nowych certyfikatów TLS/SSL, które zapewnią wysoki standard uwierzytelniania, szyfrowania i integralności.

Chmura a CDN

Sieci CDN i przetwarzanie danych w chmurze zostały opracowane w celu sprostania wyzwaniom dotyczącym treściom internetowym  i aplikacjom pod względem wydajności i skalowalności. Sposób działania pomiędzy CDN a chmurą internetową jest dość podobny, ale istnieją określone różnice. Chmura internetowa umożliwia przechowywanie danych na serwerze, a nie na komputerze. Chmurę tutaj lepiej porównać do pendrive’a. Co daje dostęp do rożnego typu danych, możliwość ich przeglądania i pobierania, w każdym miejscu i z każdego urządzenia. CDN jest natomiast niezwykle rozbudowaną siecią internetowej infrastruktury.

W jaki sposób CDN poprawia czas ładowania witryny?

Użytkownicy szybko rezygnują z jej odwiedzenia, gdy strona ładuje się zbyt wolno. Usługi CDN mogą pomóc w skróceniu czasu ładowania w następujący sposób:

  • Globalnie rozproszony charakter sieci CDN oznacza zmniejszenie odległości między użytkownikami. Zamiast łączyć się z miejscem, w którym może znajdować się serwer źródłowy witryny, sieć CDN umożliwia użytkownikom łączenie się z tym, który znajduje się geograficznie bliżej. Krótszy czas podróży to po prostu szybsze działanie.
  • Sieci CDN mogą zmniejszyć ilość przesyłanych danych, minimalizując rozmiary plików przy pomocy takich działań jak minifikacja i kompresja plików. Mniejsze rozmiary plików oznaczają krótszy czas ładowania.
  • Sieci CDN mogą również przyspieszyć witryny korzystając z certyfikatów TLS / SSL m.in. poprzez optymalizację ponownego wykorzystania połączeń.

Zastosowanie CDN

Usługi CDN zostały stworzone w celu rozwiązania problemu przeciążenia sieci spowodowanego dostarczaniem ciężkich elementów takich jak grafika i wideo przez Internet (pamiętasz opowieść z początku? Podobnie jak w korku). Przesyłanie treści z centralnie zlokalizowanych serwerów do indywidualnych użytkowników trwało po prostu zbyt długo.

Sieci CDN rozrosły się i obejmują wszystko – od tekstu, grafiki, skryptów i plików multimedialnych po oprogramowanie, dokumenty, portale, e-commerce i serwisy społecznościowe. Jak widzisz, system sieci CDN wykorzystuje się przede wszystkim do zwiększania wydajności oraz prędkości podczas ładowania stron www.

Współcześnie cały ruch internetowy jest w większości obsługiwany przez CDN. Korzystają z tego systemu nie tylko wielkie firmy, ale też i mniejsze. CDN jest w szczególności popularne w firmach, które dostarczają usługi streamingu online oraz innego typu usługi multimedialne. CDN zwiększa komfort korzystania z serwisów streamingowych i zmniejsza ryzyko długiego buforowania zawartości. CDN używają również firmy, które zajmują się przetwarzaniem danych w chmurze czy handlem internetowym. System jest ceniony również za większe bezpieczeństwo – ruch jest obsługiwany przede wszystkim przez CDN, a nie dostawców hostingu, co sprawia, że ryzyko ataków cyberprzestępców jest po prostu zmniejszone.

Jakie są korzyści z korzystania z CDN?

Chociaż korzyści płynące z korzystania z CDN różnią się w zależności od rozmiaru i potrzeb usługi internetowej, podstawowe korzyści dla większości użytkowników można podzielić na 4 różne elementy:

  1. Wydajność stron internetowych, czyli skrócenie czasu ładowania strony internetowej: poprzez dystrybucję treści odwiedzający doświadczają szybszego czasu ładowania strony. Ponieważ odwiedzający są bardziej skłonni do klikania w szybsze witryny, CDN może zmniejszyć współczynniki odrzuceń i zwiększyć ilość czasu spędzanego na stronie. Szybsza strona internetowa oznacza, że więcej odwiedzających zostanie na dłużej. CDN sprawdza się doskonale w sytuacji, gdy stronę odwiedzają osoby z różnych kontynentów. Czas ładowania stron internetowych oraz ich awaryjność wpływa także na pozycjonowanie stron w wyszukiwarce. Sieć dystrybucji i tutaj odgrywa więc istotną rolę, przyspieszając ładowanie strony i zapobiegając pojawiającym się awariom. To sprawia, że strona może liczyć na wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania, oczywiście pod warunkiem, że wszystkie inne działania na stronie (i poza nią) zostaną wykonane we właściwy sposób.
  2. Poprawa bezpieczeństwa witryny — sieć CDN może poprawić bezpieczeństwo, zapewniając łagodzenie ataków DDoS, ulepszenia certyfikatów bezpieczeństwa i inne optymalizacje. Ruch w CDN jest obsługiwany poprzez serwery, a nie hosting. Dostawcy sieci dystrybucji treści zazwyczaj stosują dodatkowe zabezpieczenia. Mniejsze jest więc ryzyko ataków hakerskich, szczególnie DDoS, które blokują dostęp do usług poprzez wywołanie przeciążeń sieciowych. Wiele serwerów umożliwia także zastosowanie dodatkowego protokołu SSL.
  3. Cena – kolejną ważną zaletą CDN są koszty, o czym przekonać się mogą przede wszystkim korzystający z sieci dystrybucji treści przedsiębiorcy. Wykorzystanie CDN jest znacznie tańsze niż zbudowanie od fundamentów całkowicie nowej infrastruktury w przypadku konieczności zastosowania większej liczby serwerów.
  4. Poprawa UX— duży ruch lub awarie sprzętu mogą zakłócać normalne funkcjonowanie witryny. Dzięki swojej rozproszonej naturze sieć CDN może obsłużyć większy ruch, w bardziej niezawodny sposób. Dotyczy to niezawodności dostępu. Za każdym razem podczas działania CDN żądanie otwarcia strony trafia do serwera najbliższego lokalizacji użytkownika. Nawet jeśli ten serwer jest niedostępny, dane trafiają do innego najbliższego serwera. W dodatku system CDN jest gwarancją stałej dostępności sieciowej. Bez tego rozwiązania użytkownik widzi na swoim ekranie error, a to oczywiście działa zniechęcająco i odbiera ochotę do ponownego odwiedzania strony. CDN pozwala więc na poprawę UX, czyli oddziałuje w pozytywny sposób na doświadczenia użytkownika.

Dlaczego warto używać CDN?

Od ponad 20 lat sieci CDN stanowią niewidzialny szkielet Internetu, dostarczając treści online na potrzeby zakupów, bankowości, opieki zdrowotnej i innych firm, szybko i na dużą skalę. Możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, ale jeśli robisz prawie wszystko online, CDN prawdopodobnie pomogło ci zapewnić szybkie, niezawodne doświadczenie podczas korzystania z Internetu.

Patrząc na powyższe zalety można z całym przekonaniem stwierdzić, że CDN jest korzystnym rozwiązaniem w wielu przypadkach. Jednak decyzję o wykorzystaniu sieci dystrybucji treści trzeba dobrze przeanalizować. W przypadku, gdy większość użytkowników danej strony internetowej mieszka w tym samym regionie, gdzie dostępny jest hosting, system CDN nie jest wcale koniecznością i można z niego zrezygnować. Bywa nawet tak, że jego wdrożenie przynosi więcej szkody niż pożytku.

Są jednak szczególnie przydatne wtedy, gdy strona internetowa jest popularna wśród użytkowników z różnych zakątków świata. Sieć dystrybucji treści jest wtedy dobrym wyborem, ponieważ dane muszą pokonywać ogromne odległości do użytkowników, co może spowalniać ładowanie i zmniejszać wydajność stron.

Jeśli więc prowadzisz stronę internetową tylko dla lokalnych użytkowników lub tylko mieszkających w Polsce, lepiej pozostać przy hostingu. Dostawców hostingu jest bardzo wiele i łatwo można znaleźć atrakcyjne oferty. Jednym z nich jest Kru.pl z grupy ITH – sprawdź stronę KRU.pl. Poza hostingiem firma oferuje takie usługi jak centrum danych, ITH Cloud, domeny, usługi telefoniczne i wiele innych, zarówno dla dużych firm, jak i mniejszych przedsiębiorstw. Oprócz tego firma oferuje usługi dla operatorów oraz usługi instalacyjne. ITH zadba również o bezpieczeństwo firmowej infrastruktury internetowej za sprawą usługi ITH Security.

Hosting polecany jest wszystkim właścicielom stron internetowych bez zasięgu zagranicznego. CDN natomiast jest polecany głównie sklepom internetowym, dużym, popularnym serwisom, witrynom wielojęzycznym czy stronom z ruchem zagranicznym. Mogą jednak stosować ten system również strony ogólnokrajowe, ponieważ zwiększona wydajność wpływa na wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania. Oczywiście chcąc wdrożyć dla swojej strony internetowej CDN, trzeba pamiętać o tym, że musi zostać to zrobione umiejętnie. Tylko wtedy zauważalne będą wszystkie zalety sieci dystrybucji danych.