Co to jest chmura obliczeniowa?

Co to jest chmura obliczeniowa? 

Choć samo pojęcie chmury obliczeniowej może wydawać Ci się obce, to jest ona jednym z najpopularniejszych oraz coraz powszechniejszych trendów. Wielu specjalistów jest tego samego zdania- w niedalekiej przyszłości będzie ona wykorzystywana przez większe i mniejsze firmy i przedsiębiorstwa na całym świecie. Co ciekawe, chmura obliczeniowa staje się coraz popularniejsza w bardzo naturalny sposób, bowiem jeszcze parę lat wstecz jej wdrożenie wiązało się z pewnym lękiem czy niepewnością- dziś tego nie ma. Chmura obliczeniowa zalicza się do zjawisk naturalnych. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim: mobilności, bezpieczeństwu oraz oszczędnościom, jakie są z nią związane.

Definicja chmury obliczeniowej

 Chmura obliczeniowa jest modelem organizacji pracy przedsiębiorstwa. Na czym polega praca tego modelu? Korzysta on z usług, jakie dostarczane są przez zewnętrznego dostawcę, jakiego wybraliśmy, oczywiście na podstawie opłaty licencyjnej. Korzystanie z tego rozwiązania zapewnia przede wszystkim szybki dostęp do danych, a także bycie pod ciągłą opieką techniczną dystrybutora. Z potencjalnymi problemami technicznymi nie trzeba więc zmagać się samemu lub też szukać specjalisty na „własną rękę”.

Rodzaje chmury obliczeniowej 

Chmura obliczeniowa jest tak naprawdę zbiorczą nazwą. Istnieje bowiem kilka rodzajów chmury obliczeniowej, wyróżnia się przede wszystkim: chmurę prywatną, chmurę publiczną oraz chmurę hybrydową.

  1. Chmura obliczeniowa  prywatna– czym się charakteryzuje? Charakteryzuje się ona niestety ograniczonym dostępem, oznacza to, że na korzystanie z niej mogą pozwolić sobie jedynie wybrane osoby. Dla kogo idealna jest chmura obliczeniowa prywatna? Idealnie sprawdzi się dla firm, które ponad wszystko stawiają bezpieczeństwo swoje oraz swoich danych. Przedsiębiorca, który decyduje się na korzystanie z tego rodzaju chmury obliczeniowej, musi być świadom tego, że korzysta ona z zasobów IT oraz infrastruktury, jaką sobie zapewnił.

 

  1. Chmura obliczeniowa publiczna– w przeciwieństwie do prywatnej charakteryzuje się ona nieograniczonym dostępem, oznacza to, że może z niej korzystać wielu użytkowników. Znacznie ułatwia ona prace większym grupom ludzi, nawet jeśli znajdują się oni w różnych częściach świata. Chmura obliczeniowa publiczna pozwala na udostępnianie własnego rozwiązania każdemu, kto wyrazi chęć korzystania. Co ciekawe, strony internetowe takie jak: Google, Microsoft opierają się właśnie na chmurze obliczeniowej publicznej.

 

  1. Chmura obliczeniowa hybrydowa- jest ona pewnego rodzaju połączeniem chmury obliczeniowej prywatnej oraz chmury obliczeniowej publicznej. Dla kogo jest ona dedykowana? Przede wszystkim dla właścicieli firm, którzy w cyklach operacyjnych oczekują jedynie krótkotrwałego pokrycia nadwyżek na moc przetwarzania.

 

Modele chmur obliczeniowych

Ilu użytkowników, tyle oczekiwań. Chcąc sprostać tym oczekiwaniom, chmury obliczeniowe dostarczane są w kilku modelach. Do najczęściej wybieranych należą: SaaS, PaaS, IaaS.

  1. SaaS, czyli Software as a service- jest to najpopularniejszy model chmury obliczeniowej. Przedsiębiorca może korzystać z jej narzędzi na własnym systemie operacyjnym.
  2. PaaS, czyli Platform as a service- drugi pod względem popularności model chmury obliczeniowej. Przedsiębiorca, korzystając z niego, ma dostęp do całej platformy, pozwala to na korzystanie z niej według jego własnych upodobań.
  3. IaaS, czyli Infrastructure as a service- model chmury obliczeniowej, który dedykowany jest dla osób, które mają naprawdę szerokie potrzeby.

 Jakie zalety ma chmura obliczeniowa? 

 Jej pierwszą i bardzo ważną zaletą jest umiejętność dobierania ilości zasobów na każdą sytuację. Zapewnia ona także pełną skalowalność, jest to przydatne w momencie, kiedy w różnych okresach w firmie jest inne zużycie mocy obliczeniowej. Dla wielu bardzo ważną zaletą chmury obliczeniowej jest jej zdolność do obniżania kosztów. Dzięki niej nie ma potrzeby wydawania pieniędzy na infrastrukturę serwerową, a następnie na jej obsługę. Obowiązki związane z jej utrzymaniem są na głowie dostawcy usług. Istotny jest fakt, że w chmurze obliczeniowej płaci się tylko za te zasoby, które się wykorzysta, jaki jest tego dodatkowy plus? Nie zużyjesz- nie płacisz.

Ponadto dostęp do danych, jakie znajdują się w chmurze obliczeniowej, jest nawet na urządzeniach mobilnych. Nie potrzeba mieć zatem dostępu do firmowego komputera, wystarczy smartphone. Sprawia to, że prace są szybkie oraz wydajne. Chmura obliczeniowa jest bezpieczna w 100%, oznacza to, że jej zaletą jest także bezpieczeństwo, a co je zapewnia? Zdecydowanie szyfrowanie danych. Sprawia to, że dostanie się ich w niepowołane ręce, jest praktycznie niemożliwe. Chmura obliczeniowa posiada tzw. backup. Jest to przydatne zwłaszcza wtedy, kiedy przez przypadek usunie się dane, wówczas odzyskanie ich nie będzie żadnym problemem.

ITH- sprawdź naszą ofertę 

W ITH oferujemy rozwiązania bezpieczne dla Twojej firmy. Usługi ITH Security adresowane są do wszystkich klientów korporacyjnych, począwszy od małego biznesu, kończąc na dużych firmach. W XXI wieku w wiele spraw przenosi się do sieci, osób, które wykradają istotne dane, nie brakuje, dlatego każda firma musi zadbać o bezpieczeństwo swojej infrastruktury IT. Pamiętaj, że brak poprawienie zabezpieczonego IT może doprowadzić do tego, że stracisz zaufanie w oczach klientów, a także odniesiesz duże straty finansowe. Istnieje wiele powodów, dla których warto wybrać naszą ofertę ITH Security, oto główne z nich:

– Udostępniamy Ci zespół inżynierów, który czuwa całą dobę nad bezpieczeństwem Twojej infrastruktury IT.

– Automatycznie wylatujemy anomalie w ruchu i w zachowaniu Twojej sieci.

– Zminimalizujemy ryzyko związane z cyberatakami.

– Zapewniamy stałe wsparcie konsultacyjne w zakresie bezpieczeństwa Twojej infrastruktury.

Podsumowanie

Chmura obliczeniowa jest rozwiązaniem technologicznym, które od wielu lat kroczy w jednym rzędzie wraz z biznesem. Chociaż pojęcie chmury obliczeniowej nie jest trudne, to nie jeden właściciel firmy zapytany o konkretny model oraz rodzaj chmury, z jakiej korzysta, bardzo się zaskoczy i będzie zmieszany. Jak najprościej zapamiętać to pojęcie? Jest to zespół serwerów, które są ze sobą połączone. Samym serwerem jest program bądź też maszyna, która umożliwia przechowywanie danych.