Czym jest SD-WAN?

27.02.2023
Ciekawostki

Czym jest SD-WAN?

Skrót SD-WAN pochodzi od angielskiego Software-Defined Wide Area Network. To sieć rozległa, z której korzysta się już od lat. Czy to właściwy wybór dla każdej firmy? Czym różni się taka sieć od tradycyjnej sieci WAN? Jakie korzyści przynosi postawienie na takie rozwiązanie?

SD-WAN – co to jest?

SD-WAN może uprościć zarządzanie siecią WAN. Cel ten ma być osiągnięty poprzez dwa ważne posunięcia. Mianowicie chodzi tutaj o oddzielenie sprzętu sieciowego od mechanizmu sterującego, a także integrację funkcji sieciowych. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na takie cechy sieci jak:

  • zaawansowany system bezpieczeństwa,
  • rozbudowana analiza big data,
  • opcja pełnej integracji z istniejącą siecią MPLS.

Tym samym dzięki zastosowaniu SD-WAN eliminowane są problemy, które wiążą się z korzystaniem z sieci WAN w technologii tradycyjnej.

Źródło: https://www.sdxcentral.com/networking/sd-wan/definitions/software-defined-sdn-wan/

SD-WAN to rozwinięcie możliwości sieciowych. Dzięki niemu operacje sieciowe są o wiele łatwiejsze do realizacji. Na czym polega w tym przypadku różnica w stosunku do tradycyjnych sieci WAN? Najpierw skupmy się na działaniu sieci WAN – opracowano je z myślą o zapewnieniu łączności między fizycznymi oddziałami firm, centrami danych i siedzibą, przy użyciu indywidualnych i prywatnych linii. Cały ruch był przekazywany przez prywatne centrum danych. Nie było to rozwiązanie idealne. Zauważano wiele nieprawidłowości. Kłopotem było powolne połączenie, co negatywnie wpływało na pracę w poszczególnych oddziałach. Taka sieć była wyzwaniem, jeśli chodzi o szybkie wprowadzanie modyfikacji.

Duże obciążenie przepustowości rzutowało też negatywnie na koszty obsługi sieci WAN – one rosły. Zmieniająca się sytuacja rynkowa powodowała, że taka forma sieci wiązała się z dużymi ograniczeniami. Zarządzanie całą strukturą stawało się coraz bardziej problematyczne. Coraz większe były również oczekiwania użytkowników sieci WAN. Popularnością zaczęło cieszyć się korzystanie z różnych rozwiązań w modelu SaaS, czego doskonałym przykładem są Office 365 czy też Google Drive. Dzięki SD-WAN większe są możliwości użytkowania sieci WAN razem z łącznością z wieloma chmurami. Oferta ta zapewnia znakomitą wydajność aplikacji stosowanych w oddziałach. Mechanizm SD-WAN prowadzi idealną ścieżkę dla ruchu – MPLS, 3G/4G lub szerokopasmowego. Efekt? To sprawia, że biznes uzyskuje dostęp do ważnych dla działalności aplikacji w chmurze.

Za pomocą SD-WAN usługi sieciowe wchodzą na znacznie wyższy poziom. Możliwe jest tworzenie własnych sieci z bezpośrednim dostępem do SD-WAN. To powoduje, że użytkownicy mogą korzystać z aplikacji w chmurach publicznych, a także z aplikacji w modelu SaaS.

Dlaczego warto postawić na SD-WAN?

Architektura SD-WAN jest wybierana przez coraz więcej firm z wielu względów. Jednym z nich jest nieprzerwana, płynna łączność między użytkownikami. Oto kluczowe korzyści, które wynikają z postawienia na to rozwiązanie:

  • Wysoka wydajność dla aplikacji Software-as-a-Service (SaaS) i usług komunikacji zunifikowanej.
  • Oszczędność kosztów – to efekt m.in. wielu łączy szerokopasmowych.
  • Uproszczenie usługi.
  • Lepsza wydajność aplikacji w chmurze – aplikacjom, które mają krytyczne znaczenie dla biznesu nadano priorytet.
  • Łatwe zarządzanie.

SD-WAN upraszcza zarządzanie siecią WAN i daje większą elastyczność. Wiąże się to również z dużymi możliwościami skalowania – nawet w tysiącach lokalizacji zdalnych. To także propozycja, które zapewnia rozwiązania pod względem analizy i kontrolowania jakości. Aplikacje mogą być optymalizowane w czasie rzeczywistym, a to daje możliwość szybszego rozwiązywania problemów. Dzięki SD-WAN można przygotować kolejne fizyczne oddziały firmy do pracy – zapewnić im odpowiednią infrastrukturę.

Czy coś przemawia przeciwko wdrożeniu SD-WAN? Trudno o takie argumenty. Zdecydowanie warto dążyć do wprowadzenia tej sieci. Dla firmy to krok w stronę większej wydajności, bezpieczeństwa i efektywności działań.