Czym jest uczenie maszynowe i do czego go potrzebujemy?

16.01.2023
Ciekawostki

Zapewne termin ten jest oby dla wielu zwykłych użytkowników Internetu. Jednak uczenie maszynowe uznawane jest za jeden z obecnie panujących trendów sztucznej inteligencji. Co nam daje? Przede wszystkim prowadzi do ułatwienia nam już dość skomplikowanego życia. Machine learning (z ang. uczenie maszynowe) bazuje na algorytmach, a także sprawdzonych schematach, które wykorzystując systemy komputerowe, prowadzą do znacznego poprawienia wydajności działań.

Uczenie maszynowe to przede wszystkim oszczędność czasu, dlaczego? Wykonuje ono tak naprawdę pracę za nas. Daje także tym samym możliwość lepszego korzystania z rozrywki. Jak więc działa Machine learning oraz jakie prognozy są z nim związane?

Machine learning, czyli uczenie maszynowe jest dziedziną nauki, która w swej interdyscyplinarności wykorzystuje algorytmy uczenia, tylko po to, aby móc działać biegle, automatycznie i dawać jak najlepsze rozwiązania, spersonalizowane do danego użytkownika, czyli takie, które w pełni będą odpowiadać jego preferencjom. Uczenie maszynowe powstało z połączenia kilku dziedzin wiedzy, między innymi: matematyki, robotyki, informatyki, statystyki, a także marketingu. Machine learning charakteryzuje się tym, iż może do woli zbierać dane, a następnie uczyć się korzystania z nich pod czujnym okiem człowieka. Oczywiście ilość zebranych danych ma duże znaczenie. Dobrze, aby zebrało się ich jak najwięcej, dlaczego? Bo dzięki temu może lepiej dopasować potrzeby użytkownika do danego produktu czy usługi.

Machine Learning- gdzie jest wykorzystywane? 

Uczenie maszynowe jest bardzo innowacyjnym obszarem, a swe zastosowanie znalazło w wielu dziedzinach życia. Występuje więc w: biznesie, nauce, marketingu, a także w informatyce. Warto jednak pamiętać o tym, że system ten nie należy do idealnych.  Machine learning zajmuje się zbieraniem, przetwarzaniem oraz analizowaniem danych, jednakże nie potrafi ich interpretować. Jest to największym minusem. Prawdopodobnie system ten podpowie produkt, który będzie odpowiadał naszym preferencjom, ale nie będzie w stanie wytłumaczyć, dlaczego wybrał akurat ten produkt i dlaczego podjął taką, a nie inną decyzję.

Gdzie możemy spotkać się z Machine learning w życiu codziennym? 

Choć na pierwszy rzut oka, wydaje się to być dla nas absurdem, to w życiu codziennym można znaleźć wiele przykładów działania uczenia maszynowego. Możemy je zaobserwować między innymi w:

  • GPS
  • Autokorektach w klawiaturze
  • Analizach oraz klasyfikacji danych
  • Uczenie maszynowe jest wykorzystywane jako wirtualny asystent na rozmaitych stronach internetowych
  • W rekomendacjach książek czy filmów
  • Jest obecne w automatyzacji systemów produkcji i wydobycia

It i Internet to najczęściej wykorzystywane obszary uczenia maszynowego. Jest ono bardzo przydatne podczas wykrywania oszustw oraz wszelkich prób wyłudzenia danych. Machine learning ma dużo więcej zastosowań.

Uczenie maszynowe w Polsce i na świecie 

Na co dzień korzystamy z wielu wyszukiwarek Internetowych oraz programów, a wszystkie technologie bazujące na Machine learning są przez nie wykorzystywane. Według statystyk wydatki, jakie przeznaczone są na uczenie maszynowe, będą wykazywały wzrost. International Data Corporation wydało komunikat, z którego wynika, że uczenie maszynowe od 2016 do 2020 roku wzrosło o az 39 mld USD. Aby zobrazować ten wzrost, przyjrzymy się szczegółowym danym: w 2016 roku wydatki sięgały 8 mld USD, a w 2020 47 mld USD.