Fakty i mity na temat chmury

Pandemia stała się katalizatorem szerokiej ekspansji chmury obliczeniowej na świecie. Większość przedsiębiorstw zainwestowało w to rozwiązanie, chcąc zyskać dostęp do danych w każdym miejscu, zapewnić firmie ciągłość biznesową i skorzystać z jej skalowalności. Prognozy firm badawczych na 2021 rok mówią, że do końca roku wydatki na chmurę publiczną wzrosną o 18%, osiągając pułap 332,3 milionów dolarów. Przedstawiamy najważniejsze fakty i mity na temat chmury, które pozwolą Ci zrozumieć jej istotę i korzyści. 

Fakt: stale rosnący udział cloud computing w rynku
Chmura to rozwiązanie, które zdobywa coraz większą popularność na świecie ze względu na stabilność, wygodę i użyteczność. Największymi wartościami chmury są: zapewnienie dostępności usług przez 24 godziny na dobę, bezpieczeństwo danych także w razie przestojów czy awarii i niezawodność rozwiązania. Do końca roku wydatki na chmurę publiczną wzrosną do 332,3 milionów dolarów, a w następnym roku mają osiągnąć aż 397,5 miliarda dolarów, co pokazuje, że udział cloud computing w rynku dynamicznie rośnie. 

Fakt: skalowalność rozwiązania
Chmura to elastyczne rozwiązanie, które jest w stanie dopasować się do każdego biznesu – od start-upu po dużą korporację. Wyróżniamy różne rodzaje chmury: hosting współdzielony, hosting VPS lub prywatny. Chmura zapewnia możliwość rozbudowywania infrastruktury bez konieczności ponoszenia dużych nakładów finansowych. 

Fakt: znaczne zmniejszenie kosztów firmowych
Chmura generuje oszczędności, które wynikają z braku konieczności zakupu oprogramowania, dodatkowych serwerów i baz danych czy urządzeń sieciowych. Chmura jest siecią zdalnych serwerów przechowujących dane, które umożliwiają swobodne zarządzanie nimi z dowolnego urządzenia. Dzięki temu cloud computing pozwala oszczędzić czas, co przekłada się na zyski. Rozwiązanie optymalizuje wydatki na infrastrukturę informatyczną dzięki redukcji kosztów związanych z zatrudnieniem nowego pracownika do działu IT.  Korzystanie z usługi chmury w ramach outsourcingu IT w modelu subskrypcyjnym zapewnia stałe koszty, które firma może odliczyć od podatku dochodowego. 

Fakt: chmura może być z powodzeniem wykorzystywana przez start-upy.
Chmura nie jest domeną tylko dużych korporacji. Z racji elastyczności rozwiązania i możliwości dopasowania jej do wielkości przedsiębiorstwa, chmura nie wymaga dużych nakładów finansowych, dlatego jest tak często stosowana przez start-upy. Dobrym rozwiązaniem dla małych firm jest chmura ERP. Korzyści, jakie często skłaniają start-upy do zakupu rozwiązania to intuicyjność, dostępność przez 24h/dobę i ułatwianie prowadzenie biznesu.  

Mit: chmura nie zapewnia firmie wystarczającego poziomu bezpieczeństwa
Jest to jeden z największych mitów dotyczących chmury obliczeniowej. Chmura zapewnia bezpieczeństwo danych dzięki szyfrowaniu komunikacji pomiędzy serwerami a urządzeniami użytkownika czy też pomiędzy systemami w ramach jednego rozwiązania. Szeroka paleta zabezpieczeń chmury od dostępu do łącz o dużej przepustowości do firewalli zapewnia bezpieczeństwo i możliwość skutecznej obrony przed cyberatakami. 

Mit: serwer lokalny zapewnia większe bezpieczeństwo niż chmura
Chmura to rozwiązanie bardziej bezpieczne od serwera lokalnego. Dlaczego? Serwer lokalny nie posiada odpowiednich zabezpieczeń przed pożarem, zalaniem czy uszkodzeniem, ponieważ często jest umiejscowiony w siedzibie firmy, a nie w innej lokalizacji. Małe firmy nie są w stanie zapewnić odpowiednich zabezpieczeń serwerów lokalnych ze względu na zbyt wysokie koszty. Serwery lokalne często nie posiadają backupu, a chmura wyróżnia się szeregiem rygorystycznych zabezpieczeń. Dostęp do chmury jedynie przez uprawnione osoby i szyfrowanie danych to kolejne korzyści, podnoszące bezpieczeństwo rozwiązania na wysokość stratosfery. 

Mit: chmura nie jest w stanie uchronić firmę przed przestojami
To kolejny mit. Chmura skutecznie chroni firmę przed przestojami wywołanymi przerwami w dostawie prądu, zalaniami czy awariami, które mogą przynieść nawet wielomilionowe straty. Chmura przechowuje dane w rozproszonym środowisku znajdującym się poza siedzibą firmą, co wyklucza utratę danych na skutek zniszczenia serwera znajdującego się na miejscu. Cloud computing prowadzi do optymalizacji, deduplikacji i kompresji chronionych danych, zapewniając minimalizację RTO (czas potrzebny na odtworzenie kopii zapasowej utraconych informacji, usług czy aplikacji i przywrócenie ich do stanu przed awarią). RTO w przypadku chmury może trwać od kilku sekund do kilku minut. Chmura w razie klęski żywiołowej czy awarii wywołanej błędem ludzkim pozwala na uratowanie danych i zapewnienie ciągłości działania systemów IT. 

Mit: zbyt wysokie koszty chmury
Chmura nie jest droga, jeśli weźmiesz pod uwagę koszty zakupu i obsługi serwerowni oraz koszty prądy i czas pracy zespołu IT potrzebny na konfigurację. Brak posiadania chmury generuje wysokie koszty związane z koniecznością naprawy szkód po awariach oraz przestojach i wymianą sprzętu, które mogą przekroczyć wydatki na chmurę nawet kilkaset razy! 

Mit: chmura to chwilowy trend
Wiemy, że wiele rozwiązań jest lansowanych przez działy marketingu producentów czy agencje reklamowe pracujące na ich zlecenie. Chmura nie jest chwilowym trendem, ponieważ jej początki sięgają już lat 60-tych 20 wieku, a ekspansja trwa od 2000 roku. Popularność chmury sprawiła, że dziś używają ją zarówno start-upy, jak i międzynarodowe korporacje. To rozwiązanie generuje oszczędności, zapewnia bezpieczeństwo danych i dostęp do jej zasobów z dowolnego miejsca. 

Mit: Chmura to chwilowy trend
Wiemy, że wiele rozwiązań jest lansowanych przez działy marketingu producentów czy agencje reklamowe pracujące na ich zlecenie. Chmura nie jest chwilowym trendem, ponieważ jej początki sięgają już lat 60-tych 20 wieku, a jej ekspansja trwa od 2000 roku. Popularność chmury sprawiła, że dziś używają ją zarówno start-upy, jak i międzynarodowe korporacje. To rozwiązanie generuje oszczędności, zapewnia bezpieczeństwo danych i dostęp do jej zasobów z dowolnego miejsca. 

Chmura od ITH – innowacyjne rozwiązanie dla Twojej firmy
W ITH oraz Kru.pl posiadamy nowoczesne rozwiązania z zakresu cloud computingu, które oferujemy wspólnie z platformą Hexerio.com, należącej w 100% do nas.  Proponujemy różne rodzaje chmur od Public cloud, poprzez Cloud VPS aż po Object Storage. Do najważniejszych cech naszej chmury należy: zgodność z API EC2, lokalizacja zasobów w Polsce w Data Center o standardzie min. Tier 3, wysoka wydajność zasobów czy brak kosztów początkowych dla klienta. Usługi Cloud Hexerio można łączyć z innymi usługami Data Center ITH takimi jak: kolokacja i serwery dedykowane, tworząc wewnątrz swojej firmy jedno hybrydowe środowisko, usprawniające pracę i zapewniające bezpieczeństwo. Wyróżnikiem naszej oferty są programy inkubacyjne realizowane przez Hexerio i dedykowane zarówno dla start-upów, jak i indywidualnych programistów.

Poznaj pełną ofertą hostingu i chmury od ITH  w ramach marki Kru.pl.