Jak naprawić zakłócenia WIFI? Cz. 2

11.03.2021
WIFI

Czy obserwujesz zakłócenia sieci WIFI? Zastanawiasz, się jakie jest źródło problemu: niefortunne rozmieszczenie punktów dostępowych, nierówny ruch między pasmami 2,4 GHz i 5 GHz czy inne źródła sygnałów o częstotliwości radiowej? A może inne urządzenia? Sprawdź.

W pierwszej części wpisu można znaleźć informacje na temat stosunku sygnału do szumu.

Badanie zakłóceń we własnej sieci WIFI

Można to zrobić na różne sposoby, a każdy z nich dotyczy badania obszarów zasięgu sieci. Przeprowadza się kontrole punktowe, aktywnie monitorując poziomy zakłóceń za pomocą odpowiednich aplikacji i adapterów bezprzewodowych. Najlepiej skorzystać z profesjonalnego oprogramowania pomiarowego, na przykład AirMagnet lub Ekahau, a później przeanalizować dane. Wyniki utworzą mapy cieplne sygnału, szumu i SNR nałożone na plany pięter obszaru pokrycia.

W trakcie używania profesjonalnego oprogramowania pomiarowego najlepiej korzystać jednocześnie z trybu pasywnego i aktywnego. Tryb pasywny przechwytuje dane dotyczące sygnału i szumu wszystkich punktów dostępowych lub kanałów. To pozwala wykryć ogólne problemy z sygnałem i zakłóceniami. Tryb aktywny łączy klienta z punktem dostępu WIFi i pokazuje tylko szczegóły tego połączenia, co pomaga np. ocenić roaming.

Zakłócenia z własnych punktów dostępu

Kluczowym problemem w przypadku zakłóceń sieci, są tak naprawdę same sieci. Zwróć uwagę, czy sieć bezprzewodowa została odpowiednio zaprojektowana i skonfigurowana, w innym przypadku sygnały AP mogą się wzajemnie zakłócać. Komórki AP powinny pokrywać się od 15% do 20%. Jeśli nakładanie się komórek AP jest mniejsze lub nie ma go wcale, w sieci mogą występować miejsca o złym sygnale. Jeśli istnieje zbyt duże nakładanie się komórek AP w którymkolwiek paśmie, może to powodować zakłócenia międzykanałowe oraz inne problemy. Chodzi o to, żeby punkty dostępowe były tak zlokalizowane, aby klienci mogli przechodzić do najlepszego punktu dostępowego dla danej lokalizacji oraz żeby nie zakłócali wzajemnych sygnałów.

Zakłócenia pochodzące z innych urządzeń bezprzewodowych. Analizator widma

Większość narzędzi i oprogramowania do pomiarów WIFI rozpoznaje tylko sygnały z urządzeń WIFI. Jednak utrudnienia w pasmach WIFI mogą pochodzić z innych urządzeń bezprzewodowych, takich jak elektroniczne nianie, kamery bezpieczeństwa, kuchenki mikrofalowe i radar. Jeśli widzisz zakłócenia lub szum, których nie możesz zidentyfikować za pomocą sprzętu pomiarowego WIFI, wypróbuj analizator widma RF. Narzędzia takie jak Chanalyzer z Wi ‑ Spy DBx mogą zapewnić wizualny obraz sygnału lub szumu, a także pomóc w wykryciu źródła. Niektóre profesjonalne oprogramowanie do pomiarów WIFI jest również zintegrowane z analizatorami widma, dzięki czemu można zbierać zarówno dane WIFI, jak i ogólne dane o częstotliwości radiowej podczas spacerów po mapie termicznej.

Skieruj większą liczbę klientów do pasma 5 GHz

Pasmo 2,4 GHz może generować więcej zakłóceń i zatorów. Korzystanie z pasma 5 GHz pomaga klientom uniknąć zakłóceń, zwiększając w ten sposób ogólną wydajność sieci. Oprócz prostego upewnienia się, że punkty dostępowe i klienci obsługują oba pasma, rozważ użycie dowolnej funkcji sterowania pasmem zapewnianej przez punkty dostępowe.

Ta funkcja może zachęcać lub wymuszać na urządzeniach dwuzakresowych łączenie się z pasmem 5 GHz punktów dostępowych zamiast pozostawienia tego w gestii użytkownika lub samego klienta. 

Funkcja kształtowania wiązki w celu zminimalizowania zakłóceń

Sprawdź, czy Twój AP obsługuje formowanie wiązki, a jeśli nie, zadbaj o aktualizację. 

Dynamiczne formowanie wiązki skupia sygnały WIFI tylko tam, gdzie są potrzebne, jednocześnie automatycznie „kierując” je wokół pojawiających się zakłóceń. 

Tego typu systemy wykorzystują różne wzorce anten dla każdego klienta, zmieniając je w miarę pojawiania się problemów. Na przykład, gdy występują zakłócenia, inteligentna antena może wybrać wzór sygnału z tłumieniem w kierunku zakłóceń, zwiększając w ten sposób SNR i eliminując potrzebę obniżania fizycznej szybkości transmisji danych.

Zadbaj o przyspieszenie połączenia WIFI

Pośrednio zwiększenie szybkości transmisji WIFI może pomóc zminimalizować zakłócenia. Im szybciej komunikacja jest wysyłana i odbierana, tym mniejszy wpływ mogą mieć na nią zakłócenia.