Jeśli korzystasz z hostingu, to firma, która oferuje taką usługę, powinna wykonywać systematyczny backup danych. Dzięki temu w razie potrzeby masz dostęp do wersji strony z różnych dni, a nawet różnych pór dnia i możesz je przywrócić. Backup jesteś w stanie zrobić także sam. Co warto wiedzieć o tworzeniu kopii zapasowej systemu WordPress?
Dlaczego Twój WordPress nie jest bezpieczny?
System WP jest zdecydowanie najpopularniejszym CMS-em na świecie. Według w3techs.com ma ponad 63% udziału w przypadku stron, które korzystają z CMS-a. Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie istniejące witryny, również niekorzystające z CMS-a, to ten udział wynosi ponad 43%.

Źródło: https://w3techs.com/
Nad WP pracuje ogromna społeczność. Dzięki temu jest on stale rozwijany i bezpieczny. Jeśli posiadasz podstawową wersję systemu, to niewielkie jest ryzyko, że dojdzie do włamania do serwisu. Przeważnie przyczyną problemów są wtyczki i motywy. Pamiętaj o ich aktualizowaniu.
Jak informują twórcy wtyczki związanej z bezpieczeństwem systemów – Sucuri – w 2018 roku aż 90% zapytań dotyczących czyszczenia strony z infekcji dotyczyło WordPressa.

Źródło: https://kinsta.com/blog/wordpress-statistics/
Jeśli chodzi o najczęstsze przyczyny włamań, to były to:
- 41% – luka w platformie hostingowej,
- 52% – wtyczki WordPressa,
- 44% – stara wersja systemu WordPress.
Ważne jest aktualizowanie systemu, wtyczek i motywów, ale również korzystanie z hostingu, który zapewnia ochronę danych. Usługa serwerowa powinna gwarantować systematyczny backup, dlatego wybierając ofertę hostingu, zwróć uwagę na:
- częstotliwość wykonywania kopii – najlepiej co najmniej raz dziennie,
- dostęp do starych kopii – tzn. czy możesz skorzystać z backupu tylko z danego dnia, sprzed tygodnia, dwóch tygodni czy miesiąca.
Im starsze kopie przechowywane są na serwerze, tym lepiej, gdyż w razie ataku na stronę czy po prostu utraty danych, możesz przywrócić witrynę.
Twórz kopie zapasowe na własną rękę
Firma hostingowa powinna obowiązkowo zapewniać backup danych, ale nie zapominaj, że serwery są urządzeniami – może dojść do uszkodzenia nośnika danych. Kopia zawsze powinna być zapisana nie tylko na jednym sprzęcie. Możliwy jest jednak taki zbieg okoliczności, że obie maszyny, na których znajdują się dane, ulegną awarii. Co wtedy? Niestety, ale stracisz swoje strony. Właśnie dlatego koniecznie wykonuj kopie zapasowe samodzielnie i rób to systematycznie. Dzięki temu co najwyżej stracisz dane z kilku dni, a nie wszystkie pliki.
W KRU możesz przywrócić kopię zapasową do 14 dni wstecz, ale i tak radzimy, byś robił je także sam, na wszelki wypadek.
Czy wiesz, że 31 marca obchodzimy Światowy Dzień Backupu? Wtedy też często różne instytucje przeprowadzają badania dotyczące tworzenia kopii zapasowej. Z roku na rok sytuacja się poprawia, ale w dalszym ciągu daleko nam do ideału. Tylko 24% respondentów robi backup regularnie. Badanie dotyczyło telefonów i komputerów, ale czy w przypadku serwerów sytuacja wygląda lepiej? Czy pamiętasz o backupie danych? Jeśli nie, to jak najszybciej się tym zajmij!

Źródło: https://swresearch.pl/news/backup-po-polsku-czyli-jak-polacy-tworza-kopie-zapasowe-danych
Jak utworzyć kopię zapasową danych systemu WordPress?
Masz kilka możliwości – mniej i bardziej wymagające. Pokażemy Ci trzy metody, z których możesz skorzystać. Pamiętaj, aby backup powstawał systematycznie i jak najczęściej. Jak go wykonać? Sprawdź.
Kopia zapasowa systemu WordPress za pomocą wtyczki
Zaloguj się do panelu administracyjnego strony opartej na WP i przejdź do zakładki Wtyczki. Następnie wybierz Dodaj nową, wyszukaj plugin Backup Migration. Ma on ponad 60 tys. aktywnych instalacji, jest aktualizowany i bardzo pozytywnie oceniany. W bazie WP znajdziesz mnóstwo pluginów, które służą do wykonywania backupu, ale w przypadku tego nie zaskoczą Cię negatywnie ograniczenia. Niektóre wtyczki umożliwiają przenoszenie wyłącznie małych stron, które zajmują niewielką powierzchnię. Tutaj jest inaczej. Zaletą tego pluginu jest również łatwość stosowania. Udało Ci się znaleźć plugin? Zatem włącz go.

Opcja Backup Migration pojawi się w menu po lewej stronie w panelu administracyjnym. Kliknij ją. Rozwiń: Co znajdzie się w kopii zapasowej? Możesz ewentualnie odznaczyć pliki, bazy czy inne elementy, których nie chcesz w backupie. Natomiast, jeśli zależy Ci na pełnej kopii strony, to w takim przypadku niczego nie zmieniaj.

Żeby utworzyć backup, kliknij Utwórz kopię zapasową teraz!

Następnie wtyczka zliczy, ile danych zostanie zarchiwizowanych. Wystarczy, że jeszcze klikniesz Utwórz kopię zapasową.

Wtyczka wyświetla, jak postępuje proces. Przebiega to ekspresowo. W podsumowaniu zobaczysz link, który umożliwia pobranie backupu.

Żeby przywrócić kopię, musisz ponownie skorzystać z tej wtyczki. Znakomicie sprawdza się ona, kiedy chcesz przenieść witrynę na nowy serwer. Dzięki niej zadanie to nie powinno Ci sprawić problemów, nawet, jeśli nie masz w tym żadnego doświadczenia.
Utworzenie kopii zapasowej przez panel zarządzania KRU
Jeśli korzystasz z naszej oferty, to zaloguj się do panelu zarządzania usługą. Wybierz Funkcje zaawansowane, a następnie Utwórz/Przywróć kopię zapasową.

Możesz zdecydować, co ma się znaleźć w backupie. Jeśli nie masz szczególnych wymagań, nie potrzebujesz akurat kopii konkretnych plików, to niczego nie zmieniaj i kliknij Utwórz kopię zapasową. Dzięki temu powstanie backup wszystkich danych, które masz na koncie hostingowym, łącznie z bazami danych.

Kiedy kopia zostanie wykonana, to otrzymasz wiadomość. Jeśli chcesz przywrócić utworzoną kopię, to ponownie wybierz Funkcje zaawansowane, a następnie Utwórz/Przywróć kopię zapasową.

Wybierz kopię i kliknij Przywróć.

Zwróć uwagę, że na powyższym screenie jest również opcja: Wyświetlanie bieżących kopii zapasowych. Możesz stamtąd pobrać pliki. Warto to zrobić, aby nie zajmować sobie miejsca na dysku i mieć kopię zapasową zapisaną w pamięci np. komputera.

Ręczne utworzenie kopii plików i bazy danych systemu WordPress
Kolejna metoda wymaga najwięcej czynności, ale też jest skuteczna i godna uwagi. Zaloguj się do panelu administracyjnego KRU, wybierz Informacje o systemie i pliki, a następnie Zarządzanie plikami.

Przejdź do plików domeny, której kopię danych chcesz wykonać. Wybierz domains, zaznacz interesującą Cię domenę i otwórz folder public_html. Wskaż wszystkie pliki – wystarczy, że klikniesz kwadrat obok Nazwa, na samej górze. Na screenie poniżej ta opcja jest zaznaczona strzałką.

Teraz wybierz Dodaj do archiwum.

Możesz zdecydować, gdzie ma być zapisane archiwum, ale lepiej zostaw tak, jak jest – plik znajdzie się w folderze public_html. Kiedy będzie gotowy, kliknij Pobierz, aby zapisać kopię na dysku swojego urządzenia.

To nie wszystko. Potrzebujesz jeszcze kopii zapasowej bazy danych. W panelu zarządzania KRU wybierz Dodatkowe funkcje, a następnie phpMyAdmin.

Po prawej stronie kliknij interesującą Cię bazę danych. Jeśli nie wiesz, jak się nazywa, to zajrzyj do pliku wp-config.php, który znajdziesz w folderze public_html. Tam podana jest nazwa bazy danych.

Teraz wybierz opcję Export.

W kolejnym kroku ponownie kliknij Export. Wtedy automatycznie pobierzesz plik stanowiący kopię zapasową bazy danych.

Żeby przywrócić kopię bazy danych, musisz skorzystać z funkcji Import.
Teraz masz już kopię plików i bazy – możesz spać spokojnie. Ale czy na pewno?
Testowanie kopii zapasowej
Skoro masz archiwum z plikami, to upewnij się, że działa. Zdarza się, że po pobraniu pliku z różnych względów nie da się go otworzyć, a tym samym nie będziesz mieć dostępu do danych. Zatem za każdym razem, gdy pobierzesz archiwum, sprawdź, czy ono na pewno działa. Jeśli wyskakuje błąd, to wykonaj czynność ponownie lub wygeneruj kopię po raz kolejny.