Chmura dosłownie zmieniła cyfrowy świat, sprawiając, że możemy z niej korzystać wszędzie i o każdej porze. To świetne rozwiązanie, jeśli myślimy nie tylko o prostocie, ale i automatyzacji oraz skalowalności działań. Według badania IDC Cloud View z 2017 roku, ponad połowa z 11 350 firm przeniesie całą infrastrukturę IT do chmury. Jak dobrać rodzaj chmury do własnych usług?
Chmura obliczeniowa umożliwia dostarczanie usług obliczeniowych, czyli serwerów, magazynu, baz danych, sieci, oprogramowania, analizy i inteligencji poprzez Internet. Dzięki temu oszczędzamy koszty, zyskujemy funkcjonalność czy możliwość skalowania usług. Wybór rodzaju chmury zależy od lokalizacji zasobów IT oraz modelu usług świadczonych w chmurze.
Rodzaje chmur obliczeniowych
- Chmura publiczna (public cloud) – ogólnodostępna, usługa należy do zewnętrznego dostawcy, który ją obsługuje i za pośrednictwem Internetu dostarcza zasoby, takie jak serwery i magazyn. Dostawca zarządza sprzętem, oprogramowaniem i pozostałą infrastrukturą pomocniczą, a użytkownik ma dostęp do usługi i możliwość zarządzania kontem za pomocą przeglądarki internetowej. Klient płaci jedynie za dostęp do chmury, tzn. za samo jej używanie, nie opłaca abonamentu. To najwygodniejsze, najprostsze (dostępne od razu) i najtańsze rozwiązanie. Korzysta z niego wiele MŚP. Sprawdzi się w przedsiębiorstwach, które mają aplikacje wykorzystywane przez dużą liczbę Klientów, np. w e-commerce, agencjach reklamowych, serwisach social media, firmach deweloperskich, udostępnianiu raportów publicznych firm badawczych czy też w organizacjach pozarządowych. Przykładem chmury publicznej jest Amazon.
- Chmura prywatna (private cloud) – dedykowane zasoby sprzętowe dla Klienta. Chmura prywatna łącznie z centrum danych, należy do konkretnej firmy lub instytucji. Właściciel kontroluje prawidłowość działania chmury prywatnej. Użytkownik musi zbudować własną serwerownię, co wiąże się z większymi kosztami, ale także z wyższym poziomem bezpieczeństwa danych. Chmurę prywatną od hostingu odróżnia skalowalność, tzn. dostawca zapewnia administrowanie maszynami wirtualnymi w taki sposób, aby dopasowywać je do zapotrzebowania Klienta. Mogą z niej korzystać określeni użytkownicy, np. pracownicy firmy. Ten rodzaj chmury ma sens w przypadku działania w branży, która nakłada wysoki poziom bezpieczeństwa i poufności gromadzonych danych (wymogi prawne). Rozwiązanie dotyczy raczej wielkich korporacji i dużych przedsiębiorstw.
- Chmura hybrydowa (hybrid cloud) – to połączenie publicznej i prywatnej infrastruktury IT, aby wybrać najbardziej korzystne rozwiązanie. Klient zazwyczaj wykorzystuje możliwości obliczeniowe chmury zewnętrznej, ale dane są umieszczone na prywatnych serwerach. Ten rodzaj chmury jest wybierany przez przedsiębiorstwa, które mają Klientów o bardzo zróżnicowanych potrzebach. Ułatwia przenoszenie danych, aplikacji czy usług i jest możliwość większego wyboru modeli wdrożenia usług.
Modele usług chmurowych
Większość usług chmury obliczeniowej należy do kilku typów:
- Kolokacja, czyli wynajęcie pomieszczenia serwerowni, dostęp do zasilania prądu, zapewnienie klimatyzacji oraz dostępu do Internetu. Klient opłaca sprzęt, zabezpieczenia, zarządzanie obciążeniem, systemy operacyjne, oprogramowanie i aplikacje. Można powiedzieć, że kolokacja to opłata za użyczenie miejsca w serwerowni,
- IaaS (Infrastructure as a Service) – dostawca usług zapewnia infrastrukturę informatyczną, czyli sprzęt, oprogramowanie oraz serwis i miejsce w centrum przetwarzania danych. Użytkownik może wykupić konkretną liczbę serwerów, przestrzeń dyskową czy też zasób pamięci i mocy obliczeniowej. Klient nie musi inwestować w sprzęt, a jego usługi są skalowalne i elastyczne. Płaci jedynie za faktyczne zużycie mocy obliczeniowej albo wynajęcie przestrzeni dyskowej.
- PaaS (Platform as a Service) – to gotowe, dopasowane do Klienta wirtualne środowisko pracy (platforma do pracy), dzięki czemu może w spokoju stworzyć własną aplikację. Użytkownik nie musi kupować sprzętu ani instalować oprogramowania. Wszystkie potrzebne programy, wysoką moc obliczeniową zapewnia dostawca usług. Klient łączy się z usługą poprzez przeglądarkę. Najczęściej korzystają z niej firmy IT.
- SaaS (Software as a Service) – celem jest dostarczenie Klientowi odpowiedniego, gotowego oprogramowania i infrastruktury IT, które działa na serwerach usługodawcy (zewnętrznie). Dostawca zajmuje się zarządzaniem infrastrukturą oraz dba o bezpieczeństwo i aktualizacje oprogramowania. Klient łączy się z usługą poprzez przeglądarkę internetową i opłaca SaaS najczęściej na podstawie subskrypcji. Są tutaj jasno nakreślone parametry SLA (umowa zawierająca gwarantowany poziom świadczenia usług).
- CaaS – Communications as a Service – zapewnienie użytkownikowi platformy potrzebnej do stworzenia telekomunikacyjnego środowiska pracy.
- IpaaS – Integration Platform as a Service – celem jest umożliwienie integracji pomiędzy różnymi usługami udostępnionymi w chmurze.
Chmura obliczeniowa w ITH Cloud
Usługa ITH CLoud to wszystkie rodzaje i modele chmury dostosowane do każdego typu przedsiębiorstwa. Mamy ponad 10 lat doświadczenia w branży usług telekomunikacyjnych oraz hostingu i cloud computing. Ważne jest dla nas, aby Klient miał czas skoncentrować się na zarządzaniu swoją usługą, a my zapewniamy przejrzystość, bezpieczeństwo i oszczędność czasu. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.