Jak zadbać o bezpieczeństwo smartfona w 2023 roku?

O ile zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważne jest bezpieczne korzystanie z komputera i czym może skończyć się zaniedbanie, o tyle często zapominasz, że tak samo trzeba dbać o bezpieczeństwo smartfona. Na nim też masz dostęp do internetu i korzystasz z niego częściej niż na komputerach. Smartfony też są więc narażone na niebezpieczeństwa, nawet bardziej niż komputery, bo możesz używać ich dosłownie  wszędzie. Telefon nie tylko jest narażony na wirusy czy włamania, ale może łatwo trafić w niepowołane ręce. Jak więc zadbać o bezpieczeństwo smartfona w 2023 roku? Oto kroki, które warto podjąć, aby telefon był bezpieczny.

1. Kod blokady oraz autoblokada

To niezbędna rzecz w razie kradzieży, zgubienia lub pozostawienia gdzieś choćby na chwilę telefonu bez opieki. Dzięki ustawionej blokadzie za pomocą PIN-u, hasła, odcisku palca czy skanu twarzy (możliwości zależą od modelu smartfona), niepowołana osoba go nie uruchomi. Bardzo ważne jest jednak również ustawienie autoblokady. Chodzi o to, by telefon sam przechodził w stan blokady ekranu w przypadku zgubienia czy pozostawienia go bez opieki. Jeśli smartfon pozostałby w takiej sytuacji niezablokowany, oszust miałby wolną drogę do Twoich danych. Lepiej temu zapobiec i ustawić czas, po którym nastąpi automatyczna blokada ekranu. Może to być 15 sekund, czy nawet 2 minuty, ale najlepiej jak najkrócej.

2. Instalacja programu antywirusowego

Tak, również na smartfonie trzeba mieć program antywirusowy. Nietrudno o to, by telefon został zainfekowany, ponieważ pobierasz na niego wiele aplikacji czy odbierasz różne wiadomości, w których mogą być podejrzane linki, po kliknięciu w które bez Twojej wiedzy instaluje się złośliwe oprogramowanie. Najpopularniejsze programy antywirusowe mają wersje na urządzenia mobilne. Przede wszystkim antywirus jest koniecznością na smartfonach z androidem, gdyż posiada otwartą architekturę, przez co jest bardziej podatny na zainfekowanie, bo cyberprzestępcom łatwiej jest tworzyć na niego złośliwe oprogramowania.

3. Pobieranie aplikacji tylko z pewnych źródeł

Aplikacje należy pobierać tylko z najpopularniejszych sklepów Google i Microsoft. Właściciele zaś telefonów z systemem iOS powinni pobierać aplikacje wyłącznie ze sklepu Apple, ponieważ to nie tylko pewny sklep pod względem bezpieczeństwa, ale też pod względem dostosowania aplikacji do systemu iOS. Te trzy sklepy dokładnie badają wszystkie aplikacje pod kątem złośliwych oprogramowań, a w przypadku problemów, szybko reagują. Warto także przed pobraniem aplikacji sprawdzić jej ocenę i opinie użytkowników, szczególnie te najnowsze.

4. Ograniczenie zezwoleń aplikacjom

Po pierwszym uruchomieniu każda aplikacja prosi o zezwolenie na różne działania. Bez tego zezwolenia nie można korzystać z aplikacji albo nie działają wszystkie jej funkcje. Wiele aplikacji wymaga do działania dostępu do internetu, wiele też chce działać w tle i wysyłać Ci powiadomienia na główny ekran. Nierzadko aplikacje proszą też o dostęp do lokalizacji. Warto zwrócić uwagę, czy dana prośba nie jest nietypowa dla danej aplikacji. Jeśli o dostęp do położenia prosi aplikacja z mapami, mająca służyć za GPS, jest to w porządku, ale jeśli prosi o to na przykład kalkulator, jest to już podejrzane.

5. Regularne aktualizowanie systemu

Tak samo, jak na komputerach, regularnie należy aktualizować Windows, na telefonach trzeba aktualizować Androida i iOS. Oczywiście zdarza się, że takie aktualizacje mogą popsuć coś innego, ale każda aktualizacja niesie za sobą poprawione błędy oraz usprawnienia bezpieczeństwa. Można ewentualnie poczekać z aktualizacją 1-2 dni, aby prześledzić opinie użytkowników o tym, co działo się u nich po jej zainstalowaniu. Jednak z instalacją nie należy długo zwlekać.

6. Unikanie podejrzanych linków

Nie tylko na komputerach jesteś narażony na podejrzane linki. Na smartfonach także przecież odbierasz maile, a dodatkowo masz jeszcze SMS-y i aplikacje portali społecznościowych, gdzie również możesz otrzymywać wiadomości. W każdym miejscu możesz otrzymać podejrzany link. Niestety na smartfonach jest znacznie trudniej niż na komputerach podejrzeć, gdzie przekieruje Cię link. Jeśli nie rozumiesz, o co chodzi we wiadomości, lepiej na nią nie reagować i nie klikać w linki. Otwarcie takiego linku może spowodować zainstalowanie na telefonie złośliwego oprogramowania lub uzyskanie dostępu do Twoich danych.

7. Zaszyfrowanie telefonu

O ile większość osób pamięta o programie antywirusowym, blokadach, kontroli nad aplikacjami czy unikaniu linków, niewiele osób ma świadomość o możliwości zaszyfrowania telefonu. Niestety nawet przy zabezpieczeniu telefonu hasłem możliwe jest podłączenie smartfona do komputera i zgranie Twoich danych przez złodzieja. System iOS posiada dodatkowe zabezpieczenia, ale i tak również na iPhone’ach warto pamiętać o zaszyfrowaniu plików. Daje to znacznie większą pewność bezpieczeństwa, bo zaszyfrowanych plików złodziej tak łatwo nie otworzy.

8. Unikanie niezabezpieczonych sieci WiFi

Na smartfonie korzystaj wyłącznie z internetu mobilnego od operatora. Unikaj nieznanych i niezabezpieczonych hasłem sieci WiFi. Po pierwsze: samo poszukiwanie sieci zdradza to, gdzie jesteś oraz pozwala zidentyfikować Twój telefon, a po drugie: łączenie z niezabezpieczoną siecią, zwłaszcza automatyczne, może ułatwić oszustom wyłudzenie Twoich danych. Wyłącz więc automatyczne łączenie do WiFi i usuwaj z pamięci telefonu sieci, z których nie zamierzasz w najbliższym czasie korzystać. Jeśli już zajdzie konieczność korzystania z takiej sieci, unikaj logowania się do aplikacji portali społecznościowych, a tym bardziej do aplikacji bankowych czy portfeli internetowych. Zawsze też pamiętaj o tym, aby się wylogować z każdej aplikacji, jak również ustawiać trudniejsze hasła i PIN-y do aplikacji. Wyłączaj też internet na smartfonie, a zwłaszcza WiFi, kiedy go nie używasz.

9. Wyłączenie Bluetooth

Choć Bluetooth to bardzo przydatna funkcja, bo umożliwia łatwe przesyłanie np. zdjęć czy filmów, bez potrzeby posiadania numeru telefonu odbiorcy, to jest bardzo łatwy do obejścia i dostania się hakera poprzez niego do Twojego smartfona. Należy też ignorować parowania się z Twoim telefonem innych, nieznanych urządzeń. Jeśli nie planowałeś z nikim się łączyć przez Bluetooth, nie rób tego. Najlepiej mieć w ogóle wyłączony Bluetooth i używać go jedynie wtedy, kiedy będzie naprawdę niezbędny.

10. Unikanie zapisywania haseł w przeglądarce i aplikacjach

Ze względów bezpieczeństwa na większości stron i w niemal każdej aplikacji trzeba zakładać konto i logować się za każdym razem podając hasło. Generuje to konieczność pamiętania bardzo wielu haseł, co nie dla każdego jest łatwe. Jest to zrozumiałe, zwłaszcza, że każdy ma świadomość, że hasła muszą być maksymalnie utrudniane. Jednak mimo to nie można zapisywać haseł w przeglądarkach ani aplikacjach. W szczególności nie wolno zapisywać nigdzie haseł i PIN-ów do aplikacji i stron bankowych czy portfeli internetowych. Najlepiej wylogowywać się z każdej aplikacji, z której nie korzystasz codziennie. A jeśli już musisz gdzieś zapisać hasła, żeby ich nie zapomnieć, wykorzystaj do tego managera haseł, w którym będą one w pełni bezpieczne.

11. Instalacja aplikacji do zdalnego czyszczenia telefonu

System iOS ma taką funkcję zaimplementowaną, ale na Androidzie już tego nie ma. Warto więc zainstalować sobie taką aplikację. Większość z nich potrafi nawet zlokalizować Twój telefon. Jeśli jednak ta funkcja zawiedzie to zawsze będzie możliwość wyczyszczenia telefonu, a dane będą bezpieczne.

12. Regularne tworzenie kopii zapasowych

Warto regularnie tworzyć kopie zapasowe z danymi z telefonu, aby móc je łatwo odzyskać w razie problemów. Najlepiej taką kopię zapasową przechowywać w chmurze, aby mieć do niej dostęp także z nowego urządzenia w razie, gdyby zaszła konieczność jego zakupu, z powodu zaginięcia lub całkowitego zepsucia się starego.

Pamiętaj o bezpieczeństwie smartfonów firmowych

Prowadzisz firmę i zapewniasz pracownikom smartfony służbowe? Pamiętaj również o ich bezpieczeństwie. W firmie smartfony są częścią sieci i pracownicy również na nich mają dostęp do firmowego internetu. Dlatego warto zadbać o wysokiej jakości sprzęt oraz łącze internetowe. Warto korzystać z usług dobrych firm, które zapewnią wysoką jakość oraz bezpieczeństwo usług. Taką firmą jest ITH. Korzystając z usług ITH możesz mieć pewność, że dane Twoje i Twoich pracowników, a także klientów będą w pełni bezpieczne.

Pamiętaj, że smartfony są potężniejszymi urządzeniami niż dawne komputery stacjonarne, więc nieważne, jaki model i markę smartfona posiadasz, warto przywiązywać szczególną uwagę do bezpieczeństwa i dmuchać na zimne, by uniknąć poważnych kłopotów.