Kradzież tożsamości w Internecie. Jak zwiększyć poziom bezpieczeństwa danych?

Niewątpliwie rozwój nowych technologii należy do fascynujących zjawisk. Daje on nam przede wszystkim wiele możliwości, ale ma on też swoje ciemniejsze strony- prowadzi do rozwoju oraz narażenia nas na bycie ofiarą cyberprzestępstwa. Dane z BIK z 2017 roku pokazują, iż ponad 44% Polaków mieszczących się w przedziale wiekowym od 15 do 65 lat, miało w życiu styczność, która w jakikolwiek sposób naraziła bezpieczeństwo ich danych. Co to jest więc kradzież tożsamości? Jak ona najczęściej wygląda? A najważniejsze pytanie brzmi: Jak się przed nią chronić?

Czym jest kradzież tożsamości? 

Kradzież tożsamości jest procesem polegającym na przywłaszczaniu sobie danych, które należą do konkretnych osób. Najczęściej wykradanymi danymi tożsamości są: imiona, nazwiska, adresy zamieszkania, nr Pesel, daty urodzin oraz numery i Piny do kart kredytowych. Do czego najczęściej wykorzystywane są wykradzione dane?

  • Służą one do zakładania kont internetowych, oczywiście fałszywych, które oparte są na danych osoby, która została okradziona
  • Dają możliwość podrobienia dokumentów należących do ofiary, to zaś pozwala na założenie w jej imieniu kont bankowych i zaciągnięcia kredytu
  • Przestępca może się nimi posłużyć przy wynajęciu lokalu czy mieszkania.

Kradzież tożsamości- jak ona wygląda? 

Kradzież tożsamości najczęściej odbywa się przy pomocy wyłudzenia danych. Techniki informacyjne czy zhackowania konta internetowego są także częstym sposobem na ich wykradzenie. Podszywanie się pod inną osobę zostało opisane w polskim prawie karnym, dokładnie art. 190a § 2. Jeśli uświadomimy sobie, że nasze dane zostały wykradzione, trzeba to w trybie natychmiastowym zgłosić do odpowiednich służb, czyli udać się na komisariat policji. Ważne jest to, aby jak najszybciej zablokować wszystkie konta internetowe. Jest to konieczne, aby nie doszło to wytworzenia nowych dokumentów oraz wycieku danych.

Zatem jak się chronić przed kradzieżą danych? 

Jest po pytanie, które zadaje sobie z pewnością teraz każdy z nas. Okazuje się, że jest parę metod, których należy się trzymać, aby uniknąć tej przykrej sytuacji:

  1. Hasła należy trzymać w bezpiecznym miejscu- odpada więc przechowywanie ich na telefonie
  2. Podczas chęci zakupów online, należy wybierać tylko te sklepy, które wedle opinii są bezpieczne
  3. Jeśli otrzyma się maila z treścią wyglądająca podejrzanie- nie otwierać go!
  4. Należy regularnie zmieniać hasła i dbać o to, aby były one wszędzie inne
  5. Nigdy nie wolno przekazywać swoich loginów i hasłem osobom trzecim
  6. Odradza się korzystanie z opcji zapamiętywania hasła, jaką daje nam przeglądarka
  7. Dla wielu będzie to szokiem, ale nie wolno kopiować swojego nr rachunku bankowego do przelewu.

Stosując się do powyższego, maksymalnie zminimalizuje się ryzyko wykradzenia danych.