Na czym polega praca administratora sieciowego?
Obecnie raczej żadna firma nie może funkcjonować bez sieci komputerowej i stałego dostępu do internetu. Ciągle tworzone są nowe oprogramowania, firmy działają na ustalonych zasadach, a to, co można wykonywać szybciej i sprawniej jest automatyzowane. Łatwo więc domyślić się, co się dzieje w firmie w przypadku awarii sieci. Może to być problem z serwerem czy z dostępem do internetu. Sieci firmowe narażone są także na ataki hakerskie, wirusy, a przecież w firmowych komputerach są przechowywane poufne dane mnóstwa klientów. W takich niespodziewanych sytuacjach pojawia się panika wśród pracowników i nikt nie wie co robić, bo funkcjonowanie jest w dużej mierze zaburzone. Dlatego właśnie potrzebna jest odpowiednia osoba, która szybko zdiagnozuje problem i będzie umiała go opanować. Taka osoba to właśnie administrator sieciowy.
Niemal każda firma zatrudnia takiego specjalistę, który czuwa nad siecią i dba o to, by wszystko działało sprawnie i bez problemów. Kim dokładnie jest administrator sieci i na czym polega jego praca? Jakie ma obowiązki, jakie cechy musi mieć dobry administrator sieciowy i jak można nim zostać?
Kim jest administrator sieci i na czym polega jego praca?
Administrator sieciowy jest osobą, która sprawuje pieczę nad całą firmową siecią. Ogólnie mówiąc, jest on odpowiedzialny za zbudowanie sieci firmowej, jej udoskonalanie oraz zarządzanie siecią. Sieci mogą być lokalne lub rozległe, do których mogą być podpięci nawet klienci. W niektórych firmach administrator ma również możliwość komunikowania się z użytkownikami sieci, co jest bardzo istotne, gdyż zgłaszają oni problemy sprzętowe, a administrator może zapoznawać ich z nowymi oprogramowaniami, które postanawia zainstalować.
Administrator sieci komputerowej zajmuje się instalowaniem nowych oprogramowań, aktualizowaniem obecnych, ma dostęp do konta każdego użytkownika, zarządza nimi, a także może przeprowadzać szkolenia z zakresu korzystania z firmowej sieci. Nierzadko również pomaga rozwiązywać bieżące problemy użytkowników, aczkolwiek do tego zadania często przydzielany jest inny pracownik.
Administrator sieci musi przez cały czas kontrolować jej działanie, sprawdzać, czy wszystko jest w porządku i sprawiać, by była przez cały czas sprawna. Musi więc trzymać rękę na pulsie i natychmiast reagować na wszelkie problemy. Kontakt z użytkownikami sieci jest tutaj nieoceniony, ponieważ mogą oni zgłaszać administratorowi, że mają problemy na swoich urządzeniach. Kiedy pojawi się jakiś problem, błąd, administrator sieciowy musi natychmiast podjąć prace nad jego usunięciem.
Oprócz tego administrator sieciowy zajmuje się również ochroną sieci przed wirusami, atakami hakerskimi czy oprogramowaniami szpiegowskimi. Jego zadaniem jest również archiwizowanie danych oraz tworzenie kopii bezpieczeństwa wszystkich ważnych informacji, aby w razie jakiejś awarii, nie doszło do ich utraty.
Praca administratora sieciowego może być bardzo niespokojna i stresująca, ale często też nie dzieje się nic i jest spokojnie, dopóki nie wydarzy się coś niepokojącego. Jeśli nie ma żadnych problemów z działaniem sieci, administrator może po prostu ją monitorować czy wypróbowywać nowe rozwiązania, które mogą ułatwić użytkownikom pracę.
Administrator sieci komputerowej w firmie współpracuje ściśle z administratorem systemu komputerowego.
Gdzie zatrudniany jest administrator sieciowy?
Jak już wyżej zostało wspomniane, administrator sieciowy to stanowisko w niemal każdej firmie czy instytucji, która posiada sieć komputerową. Administratorzy sieciowi są zatrudniani w każdym biurze, zarówno niewielkim, z siecią na kilka – kilkanaście komputerów, jak i w korporacjach, gdzie może być ich nawet kilkaset. Mogą być zatrudnieni jako pracownicy na stałe w jednej firmie albo prowadzić własną działalność gospodarczą i administrować siecią w przedsiębiorstwie jako firma zewnętrzna. Administratorzy sieciowi prowadzący własną działalność gospodarczą mogą wykonywać zlecenia nawet dla kilku firm jednocześnie.
Jaki powinien być profesjonalny administrator sieciowy?
Dobry administrator sieciowy przede wszystkim powinien być specjalistą w swojej branży. Praca na tym stanowisku wymaga stałego szkolenia się, podnoszenia swoich kwalifikacji i ciągłego zdobywania wiedzy. Branża IT nie należy bowiem do stojących w miejscu i rozwija się w bardzo szybkim tempie. Administrator musi więc nadążać za wszystkimi nowościami. Chęć nauki i samodoskonalenia jest więc podstawową cechą osoby chcącej wykonywać zawód administratora sieciowego. Samo zdobycie podstawowej wiedzy i umiejętności wymaga co najmniej kilku lat pracy, więc administrator sieciowy musi być osobą z doświadczeniem.
Oprócz ciągłego uczenia się, administrator musi także potrafić pracować w stresie, pod presją czasu, by działać natychmiast, jak tylko pojawi się jakiś problem. Musi działać szybko, ale potrafić też myśleć logicznie, by sprawnie podejmować decyzje i by były one korzystne dla funkcjonowania całej organizacji. Nie można w takich sytuacjach ulegać emocjom i nerwom, ponieważ prowadzi to do popełniania niepotrzebnych błędów, które mogą tylko dodatkowo zaszkodzić sieci. Opanowanie jest kolejną z podstawowych cech koniecznych u administratora sieciowego.
Administrator sieciowy jest także pracownikiem samodzielnym. Pracuje sam, więc sam musi umieć zrobić wszystko. Niezbędną umiejętnością dla tego specjalisty jest również podzielność uwagi, ponieważ praca ta wymaga nierzadko wykonywania kilku czynności jednocześnie. Administrator sieciowy powinien potrafić skupić się nad każdą z nich w jednym czasie. Pracownik zatrudniony na takim stanowisku musi też wykazać się dużą cierpliwością oraz potrafić pracować rutynowo, kiedy nie dzieje się nic złego.
Ponadto administrator sieciowy musi być osobą komunikatywną i odznaczać się wysoką kulturą osobistą. Przydatne mogą okazać się również umiejętności pedagogiczne. Administrator sieci musi umieć wytłumaczyć użytkownikom sieci to, co jest dla nich niejasne i wprowadzić ich w stosowane nowe oprogramowania. Jest to także praca obarczona ogromną odpowiedzialnością z tego powodu, że administrator posiada dostęp do bazy danych firmy, a często właściwe funkcjonowanie przedsiębiorstwa jest zależne od prawidłowego działania sieci komputerowej. Administrator sieciowy musi także być osobą ogromnie dyspozycyjną, a właściwie dostępną o każdej porze dnia, a nawet nocy, jeśli firma pracuje w systemie zmianowym. Awaria może przydarzyć się w każdej chwili, więc administrator sieciowy musi być dostępny zawsze, by jak najszybciej zająć się występującym problemem.
Ile zarabia administrator sieci?
Każdy, kto zastanawia się nad wyborem zawodu dla siebie, zwraca uwagę przede wszystkim na zarobki. Jakich zarobków więc można spodziewać się na stanowisku administratora sieciowego? Przyjmuje się, że przeciętne wynagrodzenie w tym zawodzie wynosi około 5200 złotych netto. Jednak 25% administratorów sieci zarabia więcej, bo nawet 7000 złotych, a taki sam odsetek innych zarabia mniej niż przeciętna pensja, bo około 4100 złotych. Ogólnie można powiedzieć, że zarobki w tym zawodzie, jak w większości zawodów informatycznych, są dość wysokie.
Jeśli chodzi o zatrudnienie, na stanowiskach administratorów sieciowych przeważają mężczyźni. Kobiety stanowią tylko 5% osób zatrudnionych w tym zawodzie. Na wysokość wynagrodzenia ma wpływ kilka czynników. Są to:
- doświadczenie (długość stażu pracy);
- lokalizacja firmy, w której jest zatrudniony administrator;
- wielkość firmy zatrudniającej;
- wykształcenie pracownika.
Ogólne tendencje zarobkowe w zawodzie administratora sieciowego idą w górę. Każdego roku płace rosną i mogą rosnąć nadal.
Podane kwoty zarobków dotyczą oczywiście osób zatrudnionych jako pracownicy na etatach. Inaczej sytuacja z zarobkami ma się w przypadku specjalistów prowadzących własną działalność gospodarczą. Takie osoby same wyceniają odpowiednio swoje usługi i mogą świadczyć je dla kilku firm jednocześnie. Mogą więc one zarobić znacznie więcej niż osoba zatrudniona jako etatowy pracownik.
Jak zostać administratorem sieci komputerowych?
Administrator sieci komputerowych należy do prestiżowych zawodów. Kandydat na takie stanowisko musi spełnić szereg niemałych wymagań, a więc:
- mieć wykształcenie informatyczne lub pokrewne, najlepiej wyższe;
- posiadać stosowne certyfikaty oraz zaświadczenia o ukończonych kursach i szkoleniach, zwłaszcza Cisco;
- mieć szeroką wiedzę o sieciach lokalnych LAN, sieciach szerokiego zasięgu WAN i o internecie;
- doskonale znać protokół HTTP i inne współczesne standardy w transmisji danych;
- mieć umiejętności związane z programowaniem, czyli umieć pisać własne aplikacje w przynajmniej jednym języku programowania;
- mieć wiedzę na temat obsługi baz danych (MySQL, Postgres, Oracle);
- mieć umiejętność praktycznej, fizycznej budowy sieci, a więc znać rodzaje kabli oraz urządzeń pośredniczących;
- mieć wiedzę o różnych systemach operacyjnych oraz ich instalacji;
- znać bardzo dobrze język angielski, zarówno w mowie, jak i w piśmie.
Podsumowując, ktoś, kto chce zostać administratorem sieciowym powinien przede wszystkim ukończyć odpowiednie studia informatyczne oraz specjalistyczne szkolenia. Jest to zawód rzeczywiście przyszłościowy, ponieważ jest duże zapotrzebowanie na tego typu pracowników. Rosną także zarobki. Niestety często podjęcie takiej pracy wymaga przeniesienia się do większego miasta, gdzie koszty życia są wyższe i czasem nawet zarobek administratora, zwłaszcza początkującego okazuje się niewystarczający. To sprawia, że wielu specjalistów wyjeżdża za granicę i w Polsce ich po prostu brakuje. Nie każdy jest gotowy na tak odpowiedzialną i wymagającą poświęceń pracę, a także ciągłe uczenie się, a przecież informacja to najcenniejsze dobro, o czym ktoś taki, jak administrator sieci komputerowej musi pamiętać.
Administrator sieci to nie wszystko – internet to podstawa
Nawet administrator sieci może nie poradzić sobie z problemami z jej działaniem, jeśli firma nie będzie posiadała porządnego łącza internetowego. Warto korzystać z usług profesjonalnej firmy, by mieć pewność, że łącze będzie szybkie i bezpieczne. Firma ITH oferuje wysokiej jakości usługi internetowe w postaci łącza światłowodowego, publicznej podsieci IP oraz hostingu.
ITH oferuje teraz promocyjne pakiety usług w ramach tarczy antykryzysowej ITH Net:
- Można korzystać z nich do 31 grudnia 2022 roku za jedyną złotówkę. Wystarczy wybrać pakiet z oferty ITH Net i podpisać zdalnie umowę z firmą. Oczywiście trzeba też najpierw sprawdzić, czy tarcza antykryzysowa ITH Net jest dostępna w lokalizacji Twojej firmy.
- Już od 7 dni po podpisaniu umowy łącze zostanie zainstalowane w Twojej firmie, a Ty i pracownicy będziecie mieli czas na ocenę usług i podjęcie decyzji, czy korzystać z nich dłużej.
- Grupa ITH to profesjonaliści, na których zawsze można liczyć. Możesz mieć pewność, że łącze od ITH będzie niezawodne i w pełni bezpieczne, co ułatwi pracę Twojemu administratorowi sieci, a Tobie i Twoim klientom pozwoli spać spokojnie, bez obaw o przechowywane dane.
Korzystaj z tego, co najlepsze, by Twoja firma mogła funkcjonować na najwyższych obrotach i osiągać coraz większe sukcesy!