Ochrona sieci firmowej — porównanie firewalli programowych i sprzętowych

Zabezpieczenia sieciowe stanowią jeden z fundamentów funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa w środowisku online. Firewall, czyli zapora sieciowa, jest jednym z podstawowych narzędzi służących do ochrony infrastruktury IT. Omówimy różnice między firewallami programowymi a sprzętowymi, a także wskażemy, w jakich sytuacjach można skorzystać z usług zarządzanych, takich jak ITH Zarządzany Firewall, aby zwiększyć efektywność i bezpieczeństwo swojego biznesu.

Definicja i rola Firewalla w zabezpieczaniu Twojej sieci

Firewall działa jak bariera między Twoją siecią lokalną (LAN) a zewnętrzną siecią, najczęściej Internetem. Jego głównym zadaniem jest monitorowanie ruchu sieciowego i decydowanie, które pakiety danych mogą przechodzić, a które powinny zostać zablokowane. Nie jest to jednak jedynie kwestia „otwórz” czy „zamknij” — współczesne firewalle są znacznie bardziej zaawansowane. Dzięki funkcjom takim jak inspekcja głębokości pakietów filtrowanie URL i ochrona przed złośliwym oprogramowaniem firewall jest nie tylko bramą, ale i zaawansowanym filtrem, który dba o bezpieczeństwo Twojej sieci.

Ochrona ta jest absolutnie niezbędna. Zagrożenia cybernetyczne są coraz bardziej zaawansowane i zróżnicowane. Od wirusów i oprogramowania ransomware po ataki phishingowe i próby włamania — niebezpieczeństwa są różne, ale wszystkie mają jeden wspólny cel — chcą dostać się do Twojej sieci. Firewall stanowi pierwszą linię obrony, która chroni przed nieautoryzowanym dostępem i utrzymaniem integralności oraz poufności danych.

Odpowiednio skonfigurowany firewall to także narzędzie, które pozwala na zarządzanie zasobami sieci, dając administratorom kontrolę nad tym, jakie usługi są dostępne dla użytkowników. Dzięki temu firewalle mają również znaczenie w kontekście zasobów firmy, umożliwiając efektywne zarządzanie i monitorowanie ruchu sieciowego.

Jak działa i czym wyróżnia się Firewall programowy?

Firewall programowy, inaczej zapora programowa, to oprogramowanie zainstalowane na komputerze lub serwerze, które monitoruje ruch sieciowy przychodzący i wychodzący. Jest to zabezpieczenie na poziomie systemu operacyjnego i zwykle jest z nim zintegrowane. Odpowiada za filtrowanie ruchu danych na podstawie zestawów zdefiniowanych przez użytkownika lub domyślnych reguł. To właśnie te reguły decydują, które aplikacje mają dostęp do sieci, a które nie.

Dlaczego Firewall programowy może być korzystny dla małych i średnich przedsiębiorstw?

Firewall programowy prezentuje wyjątkowe korzyści dla małych i średnich przedsiębiorstw, zwłaszcza tych, które działają na ograniczonych zasobach. Poniżej przedstawiamy kilka zalet, które sprawiają, że jest to atrakcyjne rozwiązanie dla takich firm:

 • Koszt i efektywność — W porównaniu do dedykowanych urządzeń sprzętowych, firewall programowy jest zwykle tańszą opcją. Daje to firmom możliwość optymalizacji kosztów, nie rezygnując z solidnej ochrony.
 • Prostota instalacji i konfiguracji — Nie jest wymagane zaawansowane know-how z dziedziny cyberbezpieczeństwa do skonfigurowania firewalla programowego. Interfejsy są zwykle intuicyjne, a proces konfiguracji przystępny nawet dla osób, które nie są ekspertami w tej dziedzinie.
 • Elastyczność i dostosowywanie — Firewall programowy pozwala na precyzyjne zarządzanie zezwoleniami na poziomie aplikacji. Możesz łatwo dostosować reguły tak, aby odpowiadały indywidualnym potrzebom i specyfice Twojego przedsiębiorstwa.

Te zalety czynią firewall programowy znakomitym wyborem dla małych i średnich przedsiębiorstw, które poszukują skutecznych, ale również ekonomicznych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa sieciowego.

W jakich sytuacjach programowy Firewall jest najbardziej efektywny?

Firewall programowy jest najbardziej efektywny, gdy potrzebujesz kontroli na poziomie aplikacji i systemu. Dzięki niemu masz możliwość zezwalania lub blokowania ruchu na poziomie poszczególnych programów, co daje większą precyzję w zarządzaniu zasobami sieciowymi. Jest to również dobry wybór, jeśli Twoja firma korzysta z chmury lub ma zdecentralizowaną strukturę, ponieważ firewall programowy można zainstalować na każdym indywidualnym urządzeniu.

Jak działa Firewall sprzętowy?

Firewall sprzętowy to dedykowane urządzenie podłączone do sieci, które kontroluje ruch sieciowy pomiędzy Twoją siecią wewnętrzną a zewnętrzną. Jego główną rolą jest filtrowanie danych, które przesyłane są do i z Twojego systemu, na podstawie zdefiniowanych reguł bezpieczeństwa. Urządzenie to działa na poziomie bramy sieciowej, co umożliwia efektywną ochronę przed zagrożeniami zewnętrznymi, nawet zanim dotrą one do poszczególnych komputerów w sieci.

Dlaczego Firewall sprzętowy może być korzystny dla dużych organizacji?

Firewall sprzętowy stanowi istotny element strategii zabezpieczeń dla dużych organizacji. Poznaj kilka przyczyn, dla których jest to korzystne rozwiązanie:

 • Skalowalność — Urządzenia sprzętowe można łatwo skalować, dodając dodatkowe moduły lub jednostki, co sprawia, że są one odpowiednie dla rosnących organizacji z dużą liczbą użytkowników i urządzeń.
 • Wysoka wydajność — Zazwyczaj oferują one wyższą przepustowość i lepsze możliwości zarządzania niż firewalle programowe, co jest kluczowe dla organizacji o dużym ruchu sieciowym.
 • Centralizacja zarządzania — Jeden firewall sprzętowy może kontrolować całą sieć, co ułatwia zarządzanie politykami bezpieczeństwa i monitorowanie.
 • Zaawansowane funkcje bezpieczeństwa — Oferują często zaawansowane funkcje, takie jak inspekcja głębokości pakietów, która nie jest dostępna w standardowych firewallach programowych.

Czy sprzętowe Firewalle to rozwiązanie dla każdego?

Chociaż firewalle sprzętowe oferują wysoce zaawansowane funkcje bezpieczeństwa i są doskonałe dla dużych organizacji, mogą być zbyt kosztowne i skomplikowane dla małych przedsiębiorstw. Ponadto instalacja i konfiguracja może wymagać specjalistycznej wiedzy, co może być barierą dla firm, które nie mają dedykowanego personelu ds. cyberbezpieczeństwa.

Zakup i utrzymanie firewalla sprzętowego to inwestycja, która najlepiej sprawdzi się w środowiskach wymagających wysokiej przepustowości i zaawansowanych funkcji zabezpieczeń. Nie jest to jednak rozwiązanie uniwersalne i jego efektywność najlepiej ocenić w kontekście indywidualnych potrzeb i możliwości organizacji.

Cloud Firewall jako nowy gracz na rynku

Cloud firewall, czyli zapora sieciowa w chmurze, to nowoczesne rozwiązanie zabezpieczające. Zamiast być osadzonym na lokalnym sprzęcie czy w jednym punkcie sieci, jest hostowany w chmurze, co daje pewne unikalne zalety. Dowiedz się, dlaczego cloud firewall może być korzystny dla różnych rodzajów przedsiębiorstw!

 1. Elastyczność i skalowalność

Dzięki umieszczeniu w chmurze firewall tego typu jest niezwykle skalowalny. Możesz z łatwością dostosować swoje zabezpieczenia do rosnących potrzeb przedsiębiorstwa, nie martwiąc się o ograniczenia sprzętowe.

 1. Wsparcie dla zdalnych zespołów

Cloud firewall jest idealnym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw, które mają zespoły pracujące zdalnie lub w różnych lokalizacjach. Ochrona jest jednolita i ciągła, bez względu na to, skąd pracownicy się łączą.

 1. Łatwość w zarządzaniu

Interfejsy zarządzania są zazwyczaj dostępne przez przeglądarkę internetową, co znaczy, że nie potrzebujesz specjalistycznego oprogramowania ani sprzętu do zarządzania zabezpieczeniami.

 1. Koszty i ROI

W modelu subskrypcyjnym koszty są często niższe niż przy zakupie i utrzymaniu własnych rozwiązań sprzętowych. To może być szczególnie korzystne dla startupów i małych przedsiębiorstw, które nie dysponują dużym budżetem na zabezpieczenia.

 1. Aktualizacje i patches

Aktualizacje i łatki bezpieczeństwa są zazwyczaj automatycznie wdrażane przez dostawcę, co minimalizuje ryzyko związane z opóźnieniami w aktualizacjach i potencjalnymi lukami w zabezpieczeniach.

Chociaż cloud firewall nie jest idealnym rozwiązaniem dla każdego — na przykład w przypadku bardzo specyficznych wymagań regulacyjnych czy zabezpieczeń — jego wszechstronność czyni go atrakcyjną opcją dla wielu przedsiębiorstw. Jeśli zastanawiasz się, jak podnieść poziom zabezpieczeń w swojej firmie w efektywny i ekonomiczny sposób, cloud firewall zasługuje na Twoją uwagę.

Porównanie Firewalli

Źródło: Opracowanie własne przez copyman.pl

Jakie są główne różnice i w jakich sytuacjach jedno rozwiązanie jest lepsze od drugiego?

 • Firewall Programowy: Najlepszy dla małych firm i użytkowników indywidualnych dzięki niskim kosztom i elastyczności.
 • Firewall Sprzętowy: Idealny dla średnich i dużych firm z rozbudowaną infrastrukturą sieciową, oferuje silną ochronę.
 • Cloud Firewall: Skalowalny i wsparcie dla zdalnych zespołów, odpowiedni dla rozwijających się i zdecentralizowanych firm.

Przy wyborze typu firewalla warto rozważyć specyficzne potrzeby i zasoby firmy. Każdy z tych typów ma swoje unikalne zalety i ograniczenia.

Efektywna ochrona sieci i zasobów z zarządzanym Firewallem od ITH

Jak zarządzany firewall od ITH wpływa na poziom bezpieczeństwa i efektywność Twojego przedsiębiorstwa?

Usługi ITH w zakresie zarządzania firewallami stanowią kompletne rozwiązanie dla firm, które cenią sobie wszechstronną ochronę i profesjonalne wsparcie. W ramach pakietu Network as a Service, ITH oferuje dostęp do zaawansowanych firewali Fortigate. Nie jest to jednak zwykły firewall – to pełen pakiet bezpieczeństwa zapewniający wsparcie 24×7, który obejmuje:

 • Antywirusa
 • Anty-malware
 • Ochronę przed intruzami
 • Ochronę przed sieciami botnet
 • Inspekcję ruchu szyfrowanego
 • Kontrolę aplikacji
 • Filtrowanie zawartości WWW
 • Obsługę tuneli VPN

Jeżeli standardowe opcje nie spełniają Twoich oczekiwań, ITH oferuje również urządzenia wyższej klasy i możliwość indywidualnej konfiguracji. Wybór usług zarządzania firewallami od ITH to inwestycja w niezawodność i bezpieczeństwo infrastruktury IT Twojego przedsiębiorstwa.

Porównanie firewalli dla różnych firm — podsumowanie

Wybór firewalla zależy od specyfiki Twojej firmy. Firewall programowy jest tani i elastyczny, najlepszy dla małych przedsiębiorstw. Firewall sprzętowy jest odpowiedni dla większych firm z zaawansowaną infrastrukturą sieciową. Cloud Firewall oferuje skalowalność i jest idealny dla zespołów zdalnych oraz szybko rozwijających się firm. Wszystko zorientowane jest wokół Twoich indywidualnych potrzeb i zasobów.

Nie czekaj, aż będzie za późno. Każda chwila niezabezpieczonej sieci to potencjalne ryzyko dla Twojego biznesu. Skontaktuj się z ITH dla indywidualnej oferty lub dowiedz się więcej na ten temat, aby zdecydować, jakie rozwiązanie będzie najbardziej adekwatne dla Twojej firmy. Bezpieczeństwo to nie luksus, to konieczność. Zadbaj o to już teraz.