Czasy odtwarzaczy CD i kaset magnetofonowych minęły – choć wydaje się, że płyty winylowe wracają do łask. Większość ludzi strumieniuje swoje ulubione utwory bezpośrednio z Internetu. Bez względu na to, czy słuchasz muzyki aby się rozluźnić, umilić sobie dzień podczas pracy, czy też jazdy samochodem, pokażemy Ci, jak odtwarzać muzykę przesyłaną strumieniowo, oraz podpowiemy jak szybkiego Internetu będziesz potrzebował, aby słuchać muzyki w najwyższej jakości.
Jak strumieniować muzykę?
Strumieniowanie muzyki oznacza odtwarzanie utworów za pośrednictwem połączenia internetowego. Nie ma potrzeby posiadania tradycyjnych nośników takich jak płyty CD czy odbiornik radiowy. Możliwe jest odtwarzanie muzyki poprzez kliknięcie przycisku, dotknięcie ekranu lub wykonanie polecenia głosowego. Streaming jest prosty, wygodny i dostępny dla każdego.
Najlepsze platformy do strumieniowania muzyki
Wybór odpowiedniej platformy do strumieniowania muzyki może być trudnym zadaniem. Przed podjęciem decyzji, należy określić swoje potrzeby w zakresie streamingu.
Czy oczekujesz słuchania muzyki bez reklam, czy nie ma to dla Ciebie żadnego znaczenia? Czy potrzebujesz kilku kont dla członków rodziny? Czy chcesz mieć możliwość tworzenia własnych playlist i udostępniania ich znajomym?
Niektóre platformy oferują wyświetlanie tekstów piosenek na ekranie, podczas gdy inne umożliwiają odtwarzanie teledysków. Możliwość strumieniowania podcastów to również jedna z opcji, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze platformy.
Niektóre z najpopularniejszych platform do streamingu muzyki to:
- Spotify,
- Apple Music,
- YouTube,
- Amazon Music,
- Pandora,
- Bandsintown.
Jeśli chcesz rozpocząć odtwarzanie muzyki, wystarczy znaleźć odpowiednią platformę w sklepie z aplikacjami (lub poprzez wyszukiwarkę Internetową), a następnie postępować zgodnie z instrukcjami. Niezależnie od wybranej usługi przesyłania, masz dostęp do milionów piosenek.
Strumieniowanie muzyki vs prędkość Internetu
Teraz, gdy dowiedziałeś się, w jaki sposób strumieniować muzykę, przyjrzyjmy się prędkościom internetowym, których potrzebujesz, aby rozpocząć odtwarzanie. Na szczęście, do przesyłania muzyki wystarcza prędkość 10 MB/s.
Jednak, jeśli masz kilka urządzeń odtwarzających muzykę z Internetu jednocześnie lub jeśli masz ochotę na oglądanie teledysków, możesz doświadczyć skoków pingu – ale co dokładnie to oznacza?
PING to parametr służący do określenia czasu, jaki potrzebny jest na przesłanie danych z jednego serwera do drugiego oraz na otrzymanie odpowiedzi. Czas ten jest mierzony w milisekundach i służy do określenia opóźnień w transmisji danych przez Internet. PING jest często używany do testowania stabilności połączenia internetowego oraz do identyfikacji problemów związanych z siecią – im większa wartość pingu tym większe opóźnienie. Przy wysokim opóźnieniu w przesyłaniu danych platformy do strumieniowania danych będą się „zacinać”, przez co płynne odtwarzanie muzyki stanie się niemożliwe.
Wysoki PING – jak zapobiec?
Jeśli chcesz utrzymać PING na przyzwoitym poziomie, ważne jest, aby regularnie aktualizować swoje urządzenia i aplikacje. Starsze modele mogą mieć trudności z przetwarzaniem danych, co może spowalniać działanie całej sieci. Dlatego ważne jest, aby wymieniać urządzenia na nowsze i stale śledzić dostępność aktualizacji.
W przypadku wielu osób korzystających z Internetu w jednym domu, rozważenie drugiego łącza internetowego może okazać się korzystne. Dzięki temu, osoby grające online nie będą musiały dzielić przepustowości z innymi członkami rodziny, co pozwoli na lepszą wydajność. Dodatkowo, drugie łącze internetowe może być wykorzystywane do przesyłania strumieniowego filmów i programów telewizyjnych, co pozwoli uniknąć problemów z buforowaniem.
Dlaczego warto zainwestować w szybki Internet? Pozostałe usługi strumieniowania
Muzyka nie jest jedynym rodzajem treści, którą można odtwarzać strumieniowo przy bardzo szybkim połączeniu internetowym. Usługi przesyłania strumieniowego takie jak Amazon Prime Video czy Netflix pozwalają na oglądanie rozrywki, sportu i innych treści wideo przez Internet. Jeśli twoi ulubieni artyści nie przesyłają na żywo lub nie koncertują w najbliższym czasie, to zawsze możesz obejrzeć ich archiwalne transmisje na żywo. Wiele z tych usług oferuje również przesyłanie strumieniowe wiadomości z lokalnych, krajowych oraz międzynarodowych kanałów. Dzięki smartfonowi, laptopowi czy telewizorowi inteligentnemu, możesz być na bieżąco z ulubionymi kanałami, gdy tylko zaczniesz przesyłanie strumieniowe.