Nie ma wątpliwości, że poziom zakupów online w Polsce ustabilizował się na bardzo wysokim poziomie. Okres pandemii COVID-19 znacznie zwiększył obroty handlu e-commerce i obecny rok kontynuuje dobre wyniki takiej działalności. Polacy polubili zakupy przez Internet i obecnie 77 procent osób deklaruje nabywanie towarów właśnie w ten sposób. Dlaczego klienci cenią sobie zakupy online i jakie ich aspekty są najważniejsze oraz jakie są nowe trendy i prognozy w e-handlu dowiesz się z kilku poniższych akapitów. E-commerce to najszybciej rozwijająca się branża handlu i warto poznać jej tajniki przed podjęciem decyzji o dołączeniu do grona internetowych sprzedawców towarów i usług.
Dlaczego Polacy cenią sobie zakupy online?
Popularność zakupów online wynika z ich kilku ważnych zalet, które wymieniają w ankietach osoby korzystające z takiej właśnie formy nabywania towarów. Od zawsze właściwie najważniejszym czynnikiem przyciągającym klientów do Internetu jest dostępność sklepów non-stop przez całą dobę 7 dni w tygodniu. Chcesz robić zakupy wtedy, gdy akurat masz chwilę wolnego czasu lub od razu, gdy powstała potrzeba nowego zakupu – na przykład jakieś urządzenie uległo awarii czy skończył Ci się zapas papieru do drukarki czy tusze do niej. Może to być środek nocy lub niedziela niehandlowa, w Internecie zrobisz zakupy zawsze i o każdej porze. Brak konieczności udania się do sklepu jest równie ważny, to zarówno oszczędność czasu, paliwa, stresu związanego z korkami na drogach, tłokiem i kolejkami w sklepie. Nie mniej a może nawet ważniejsze są także, zwłaszcza w obecnych czasach, obawy o możliwość zakażenia się różnymi wirusami w sklepie stacjonarnym. Trzecią ważną przesłanką, która wspięła się w tym roku na wyższe miejsce jest niższy poziom cen online niż w sklepach stacjonarnych. Na ważność tego punktu miała, ma i prawdopodobnie jeszcze długo będzie mieć wpływ, wciąż rosnąca inflacja oraz obawy o utrzymanie płynności finansowej przez nabywców. Aż 28 procent osób zadeklarowało, że w tym roku kupuje mniej, natomiast 14 procent, że więcej, pozostali kupują tyle samo. Być może są to tylko pewnego rodzaju deklaracje, gdyż poziom zakupów się nie zmniejszył.
Smartfony dogoniły komputery
Handel e-commerce w 2022 roku stał się w dużej części handlem m-commerce, czyli tym wykonywanym za pomocą urządzeń mobilnych. Stale rośnie odsetek osób korzystających przy zakupach ze smartfonów. Przestaje to już być tylko domeną najmłodszych grup klientów, a staje się trendem również w starszych grupach wiekowych. Aż 75 procent osób dokonujących zakupów online użyło do tego smartfona, na drugim miejscu znalazły się laptopy 73 procent a komputery stacjonarne dopiero na trzecim z wynikiem 41 procent. W grupie wiekowej do 24 lat używanie smartfonów do zakupów jest jeszcze częstsze, co oznacza, że to właśnie te urządzenia będą dominowały wśród użytkowników sklepów w przyszłych latach. Używanie różnych urządzeń w wielu sytuacjach staje się naturalne i handel powinien się do tego dostosować. Wciąż jeszcze zdarzają się strony słabo skalujące się na mniejszych ekranach i to jest jeden z problemów, jaki często zgłaszają osoby preferujące ten sposób robienia zakupów.
Polscy czy zagraniczni dostawcy – co wybierają klienci?
Polscy konsumenci wolą dokonywać zakupów w polskich sklepach internetowych. Zakupy w Polsce deklaruje 77 procent osób, a w serwisach zagranicznych tylko 32 procent. Wpływ na to ma prawdopodobnie długi czas dostawy i często konieczność znajomości języka obcego przy korzystaniu z zagranicznych platform sprzedażowych. Ten podział procentowy nie uległ w ciągu ostatnich lat większej zmianie i prawdopodobnie w przyszłym okresie też się znacząco nie zmieni.
Jak przyciągnąć nowych klientów do e-commerce?
Co może przyciągnąć nowych klientów do zrobienia zakupów przez Internet w danym sklepie? Za najbardziej zachęcające rzeczy kupujący uznają:
- cenę;
- niskie koszty dostawy;
- pozytywne doświadczenie z danym sklepem;
- promocje;
- dostawy do paczkomatów;
- możliwość darmowego zwrotu;
Na co najczęściej skarżą się klienci?
Najbardziej irytujący klientów jest niewątpliwie długi czas oczekiwania na przesyłkę. Na kolejnych miejscach znajduje się wysoki koszt takiej przesyłki. Równie irytujące według internautów jest ciągłe bombardowanie ich reklamami produktów, które oglądali. To zjawisko bywa bardzo stresujące dla wielu osób, które dokonały już wyboru i następnej tego typu rzeczy nie planują kupić przez długi czas.
Dlaczego niektórzy nie korzystają z zakupów online?
Powody, dla których część osób nie chce korzystać z zakupów online pozostają stałe i są to między innymi:
- brak fizycznego obejrzenia i dotknięcia towaru;
- obawy o bezpieczeństwo dokonywanej płatności;
- obawy o działanie gwarancji na sprzęt;
Dwa ostatnie punkty dotyczą zwłaszcza starszych grup wiekowych internautów. Są to jednak obawy, które można w umiejętny sposób zmniejszyć oferując punkty fizycznego odbioru, w których można za towar zapłacić lub też dokonać bezpłatnego zwrotu.
Czy obawiać się efektu ROPO?
Efekt ROPO, czyli Research Online, Purchase Offline – wyszukuj w Internecie, kupuj stacjonarnie – zmalał względem poprzednich lat i prawdopodobnie będzie dalej malał. Najbardziej narażona na ten efekt jest sprzedaż materiałów budowlanych oraz wykończeniowych, zaraz zanim plasuje się obuwie oraz środki farmaceutyczne. Odwrócony efekt ROPO, czyli oglądanie stacjonarnie i zamawianie tego samego towaru w sieci, jest najbardziej popularne w przypadku kosmetyków i perfum oraz odzieży i sprzętu RTV/AGD.
Co najlepiej sprzedawało się w Internecie w 2022 roku?
Tutaj rok 2022 nie był żadnym zaskoczeniem. Na szczycie listy zakupów wciąż pozostaje odzież i dodatki oraz akcesoria do niej. Na drugim miejscu uplasowało się obuwie, a zaraz za nim kosmetyki i perfumy. Na kolejnych miejscach znalazły się książki, płyty muzyczne i filmowe, produkty farmaceutyczne a tuż za nimi sprzęt RTV i AGD. Odzież również króluje wśród zakupów dokonywanych w zagranicznych sklepach online wysyłających towary do Polski.
Jak dużo pieniędzy wydają statystyczni klienci w Internecie?
Statystyczny klient sklepów internetowych wydaje najwięcej pieniędzy na:
- odzież i dodatki – 213 złotych miesięcznie;
- artykuły spożywcze – 213 złotych miesięcznie;
- obuwie – 172 złote miesięcznie;
- artykuły dziecięce oraz zabawki – 158 złotych miesięcznie;
- kosmetyki i perfumy – 140 złotych miesięcznie;
- produkty farmaceutyczne – 124 złote miesięcznie;
- bilety do kina i teatru – 76 złotych miesięcznie;
- sprzęt RTV/AGD – 1362 złote na 6 miesięcy;
- telefony i tablety – 966 złotych na 6 miesięcy;
- meble oraz wyposażenie wnętrz – 933 złote na 6 miesięcy;
Q-commerce – stały rozwój
Stały rozwój notuje branża q-commerce, czyli zakupów błyskawicznych. W tej wersji zakupy do klienta powinny trafić już w ciągu kilkunastu minut po złożeniu zamówienia. W Polsce to wciąż nowa usługa, która jednak stale zyskuje nowych użytkowników. Prawdopodobnie w tej branży nastąpią pewne zmiany i będą one obejmowały między innymi rozszerzenie oferty z obejmującej produkty pierwszej potrzeby również na odzież, obuwie i być może jeszcze inne towary. Dlatego na naszych ulicach może pojawić się jeszcze więcej tak zwanych dark store, które są w istocie małymi magazynami, z których ruszają kurierzy na rowerach czy skuterach szybko docierający do domów oraz mieszkań klientów.
Multichanneling sprzedażowy
Klienci zakupów online najwięcej czasu spędzają na przeglądaniu mediów społecznościowych – warto więc dotrzeć ze swoją ofertą również tak. Multichanneling sprzedażowy jest konieczną obecnie strategią. Poza własnym sklepem internetowym należy docierać do klientów również tam, gdzie jest ich najwięcej, a więc trzeba być aktywnym w kanałach takich jak Facebook, Instagram czy Twitter oraz mieć swoje produkty w ofercie takich platform jak Allegro, Ebay czy Shopee a także pojawiać się w wynikach porównywarek cenowych. Własny sklep powinien pozostawać jednak głównym kanałem, gdyż jego posiadanie buduje pozycję, prestiż oraz przywiązuje klienta i buduje u niego zaufanie do sprzedawcy z własny sklepem.
Chcesz dołączyć do e-commerce – korzystaj z zaufanych firm
Jeżeli planujesz rozpocząć działalność sprzedażową online to powinieneś korzystać z doświadczonych firm oferujących usługi dostępu do Internetu, usługi w chmurze, hosting, serwery VPS, certyfikaty SSL oraz wiele innych niezbędnych rzeczy wykorzystywanych przy prowadzeniu własnej sprzedaży poprzez sieć. Postaw na sprawdzonych dostawców usług takich jak na przykład oferujące symetryczny dostęp do Internetu ITH, czy dostarczający hosting oraz liczne usługi w chmurze KRU. Rozpocznij swoją działalność biznesową online od współpracy z dobrymi partnerami, którzy zapewnią Ci najwyższy poziom udostępnianych usług. Bezpieczeństwo i stabilność działania usług internetowych są niezwykle ważne. Nie warto więc ryzykować, korzystając z niesprawdzonych usług, co może skutkować problemami z ich działaniem i złym odbiorem szwankujących serwisów przez naszych klientów.