Raport Digital 2022 – internet oraz social media w Polsce

26.01.2023
Ciekawostki

Zdecydowana większość ludzi na świecie i w Polsce korzysta obecnie z internetu i social mediów. W lutym 2022 roku pojawiła się nowa wersja raportu Digital, ukazującego sytuację związaną z korzystaniem z internetu oraz mediów społecznościowych w Polsce. Jak dużo osób korzysta z sieci i ma konta na Facebooku czy Instagramie? Jak dużo czasu spędzają Polacy w internecie i na jakich urządzeniach?

Ilu Polaków korzysta z internetu?

Raport wykazał, że liczba internautów w stosunku do całej populacji zwiększyła się. W 2021 roku było to 84,5% Polaków, a na początku 2022 roku liczba ta wzrosła do 87%. Mowa tu oczywiście o wszystkich osobach, bez względu na wiek. Z 68,5% do 72% zwiększyła się też liczba użytkowników mediów społecznościowych. To już więc 27 milionów Polaków, a w ciągu roku nowych użytkowników przybyło 1,3 miliona. Z roku na rok zmieniają się także aktywności użytkowników internetu i social mediów. Okazuje się, że choć jest ich więcej, to spędzają oni w sieci i na portalach społecznościowych nieco mniej czasu. Wydawało się, że przez pandemię wzrośnie czas spędzany w sieci, a nawet zwiększy się liczba osób uzależnionych od internetu. Tymczasem wyniki badań opisane w raporcie są mocno zaskakujące.

Ile czasu Polacy spędzają w internecie?

Raport wskazuje, że, o dziwo, użytkownicy spędzali w internecie o 5 minut dziennie mniej. Może wydawać się to niewiele, ale w skali roku widać już pewną różnicę. W samych mediach społecznościowych zaś Polacy spędzali nawet 10 minut dziennie mniej niż w 2021 roku. Okazało się, że ten zaoszczędzony czas został przeznaczony na czytanie prasy (2 minuty dziennie więcej), na słuchanie muzyki w serwisach streamingowych (6 minut dziennie więcej), na słuchanie radia (4 minuty więcej) oraz podcastów (1 minuta więcej).

Przeciętny polski internauta w przedziale wiekowym 16-64 lata spędza w internecie średnio 6 godzin i 30 minut dziennie. Ponad 93% osób ma dostęp do internetu mobilnego na smartfonach. W telefonach Polacy korzystają z internetu krócej niż na komputerach. Wychodzi więc na to, że nosy w telefonach mamy przez niecałe trzy godziny dziennie, a na komputerach czy laptopach surfujemy w sieci przez 3 godziny i 42 minuty.

Trzeba tutaj jednak zwrócić uwagę na pewną, bardzo ważną zależność. Laptopy czy komputery użytkowane są obecnie głównie w celach zawodowych, a smartfony bardziej w celach prywatnych. Po telefony Polacy sięgają raczej po pracy lub w trakcie przerw. To pokazuje, że należy brać pod uwagę wygodę korzystania z treści na smartfonach podczas planowania działań marketingowych. Funkcjonalność stron oraz czytelność treści na ekranach telefonów ma coraz większe znaczenie dla większości użytkowników.

Wrażenia dźwiękowe lepsze od wizualnych?

Wyniki badań opisane w raporcie Digital 2022 wskazują na to, że polscy internauci zaczęli bardziej doceniać wrażenia dźwiękowe od wizualnych. Okazuje się bowiem, że wśród użytkowników internetu w wieku od 16 do 64 lat 21,5% słucha muzyki na platformach streamingowych typu Spotify czy Tidal, 26% słucha internetowego radia, a 19,6% interesuje się i słucha podcastów. Blisko 12% użytkowników z tej grupy wiekowej słucha również audiobooków. Również ilości odtworzeń czy wyświetleń muzyki, podcastów czy video pokazuje, że coraz więcej internautów interesują tego typu treści. Zwracają na to uwagę również portale społecznościowe, gdzie właśnie treści dźwiękowe zyskują większe zasięgi niż tradycyjne treści wizualne. To ważna wiadomość dla internetowych twórców, którzy coraz mocniej powinni stawiać właśnie na treści dźwiękowe lub łączące obraz z dźwiękiem.

Popularność mediów społecznościowych w Polsce

Ogólnie rzecz ujmując, na początku 2022 roku w mediach społecznościowych było więcej użytkowników niż rok wcześniej, ale za to zmniejszył się czas pędzany na portalach w przeliczeniu na osobę. Z platform społecznościowych korzysta obecnie około 83% osób powyżej 13 roku życia. Co ciekawe, wśród użytkowników social mediów znajdują się osoby w niemal każdym wieku. Jest to dość zaskakujące, ponieważ wydaje się, że im starszy człowiek, tym mniej jest przekonany do takich portali. Tymczasem konta na Facebooku czy Instagramie mają nawet osoby w wieku 65+. Najwięcej jest oczywiście osób w wieku 18-44 lata, ale wiele jest także osób w wieku powyżej 55 lat i właśnie 65.

Raport pokazuje dokładne dane demograficzne firmy Meta, co oznacza, że dotyczą najpopularniejszych portali, których meta jest właścicielem. Respondenci zostali podzieleni na 7 grup wiekowych. W każdej nieco przeważają kobiety. W grupie wiekowej 13-17 lat z social mediów korzysta 4% dziewczyn i 3,2% chłopaków. W grupach wiekowych 18-24 i 25-34 wyniki są stosunkowo podobne. Później zaczyna się już tendencja spadkowa. W grupie wiekowej 35-44 lata kobiety przeważają nieco bardziej niż w innych grupach wiekowych. Jest ich bowiem 11% w stosunku do 9% mężczyzn. W wieku 45-54 jest to już tylko 6,6% kobiet i 5% mężczyzn. Grupa wiekowa 55 – 64 zaś to już tylko 4,2% pań i zaledwie 2,6% mężczyzn. Najmniej oczywiście liczy grupa wiekowa 65+, bo jedynie 3% kobiet i 2,2% mężczyzn.

Które portale są najpopularniejsze?

Wśród wszystkich platform społecznościowych prym w Polsce wiodą oczywiście te należące do firmy Meta, ale nie da się nie zauważyć ogromnego wzrostu popularności chińskiej aplikacji TikTok. Jeszcze rok wcześniej była ona na 9 miejscu z wynikiem 28,6% internautów, a w 2022 roku została wywindowana już na 5 miejsce. Liczba użytkowników TikToka wzrosła już do 34,1% osób w wieku od 13 do 64 lat. W kontekście rosnącej popularności treści dźwiękowych i video wzrost popularności TikToka, który oparty jest właśnie na takich treściach, nie jest już takim zaskoczeniem. Do tego dochodzi fakt możliwości wygodnego użytkowania aplikacji na smartfonie.

Stratę na popularności poniósł zaś Twitter. Powodem tego jest zapewne to, że w Polsce jest on niemal całkiem zdominowany przez politykę, a to nie jest ulubiony temat Polaków. W dodatku nic nie zmienia się tam w kwestii treści. Nadal można publikować jedynie krótkie wzmianki opatrzone hashtagami, a internauci mają teraz potrzeby dzielenia się obszerniejszymi treściami, zarówno prywatnie, jak i w celach biznesowych. Jeszcze rok temu na Twitterze konta miało 37,5% internautów, a w 2022 roku już ledwie 26,25%. W dobie ciągłego rozwoju pozostałych portali Twitter może notować niestety dalsze spadki.

Facebook, Instagram, Messenger czy WhatsApp, należące do firmy Meta, nie odnotowały znaczących zmian w zakresie popularności i wciąż są liderami wśród social mediów w Polsce. Z Facebooka korzysta ponad 88% osób, a z Messengera niecałe 80%. Na trzecim miejscu jest Instagram z wynikiem 59,6%, a na czwartym WhatsApp z wynikiem 49,8%.

A która platforma jest ulubioną polskich użytkowników? Tu jest ciekawie, bo liderem jest oczywiście Facebook z wynikiem 36,9%, ale już kolejne miejsca mają znacznie niższe wyniki, co pokazuje, jak ogromną przewagę ma nadal Facebook nad resztą. Messenger ma wynik 14,7%, Instagram lubi najbardziej 13% osób, a WhatsApp i TikTok są ulubionymi platformami już tylko kolejno 6,8 i 4,2% użytkowników.

Facebook i Instagram liderami pod względem liczby użytkowników

Wyrazy sympatii to jedno, a rzeczywista obecność w social mediach to drugie. Facebook jednak ma zdecydowanie najwięcej użytkowników, bo 17,65 mln. To nieco  mniej niż rok wcześniej, kiedy było to 18 mln, ale nie jest to tak duży spadek, jakiego się spodziewano po różnych wieszczących ucieczkę z Facebooka newsach. Plotki okazały się więc mocno przesadzone. Z Facebooka korzysta nieco więcej kobiet (nieco ponad 53%)  niż mężczyzn (niecałe 4%). Należy także zwrócić uwagę na to, iż ponad 53% użytkowników korzysta z aplikacji na smartfonach. Zaledwie 3% osób używa Facebooka tylko na komputerach czy laptopach, a na obu urządzeniach na przemian korzysta cała reszta, a więc około 44% osób.

Instagram zaś ma w Polsce ponad 10 mln użytkowników. To wzrost o około milion. Jest jednak wśród managerów portalu obawa o konkurencję ze strony TikToka, ponieważ na Instagramie także królują poza zdjęciami treści video. TikTokowi, wspominanemu już wyżej, przybyło w ciągu roku 918 tys. użytkowników.

To, że Facebook i Instagram wraz z Messengerem są wciąż liderami na rynku social mediów, nie dziwi, ponieważ są to portale wykorzystywane szeroko do celów biznesowych, a nie tylko prywatnych. Kwitnie biznes influencerów, a z możliwości kontaktu z fanami korzysta wiele znanych osób (aktorów, sportowców, muzyków i innych), a fani też doceniają możliwość obserwowania życia idoli.

Co z LinkedIn i resztą portali?

Oprócz najpopularniejszych platform istnieje jeszcze kilka innych, w tym LinkedIn. Wypadają one jednak na tle liderów dość blado. Nawet LinkedIn słabo zyskuje na popularności, mimo że zaczyna upodabniać się do Facebooka. Wprawdzie wciąż nie ma tam tylu reklam i luźnych, zabawnych treści, co na Facebooku, ale jest to dobry portal do zawierania znajomości, publikowania mądrych, wartościowych treści i prowadzenia mądrych rozmów. To już nie tylko portal dla firm i osób szukających pracy. Popularność zdobywają tam artyści, nowe technologie, czy nawet ratownictwo medyczne. Rok temu konta na LinkedIn miało nieco ponad 4 mln użytkowników. W 2022 roku już 4,6 mln. Jest to wzrost, ale niewielki. Jednak w pytaniu o ulubioną platformę LinkedIn wypadł bardzo blado, bo uzyskał zaledwie 1% głosów. Serwis ma olbrzymi potencjał i miejmy nadzieję, że i w Polsce w końcu zyska większą popularność.

A inne portale? Niecałe 5 mln osób zagląda na SnapChat, zaś 4,23 mln osób na Pinterest. Warto zauważyć, że w przypadku Pinteresta aż 81% użytkowników to kobiety. Twitter natomiast ma jedynie 2 mln użytkowników.

Korzystanie z mediów społecznościowych, zwłaszcza w firmach wymaga dobrego, a przede wszystkim bezpiecznego połączenia internetowego. Dlatego zachęcamy firmy do korzystania z usług grupy Ith.eu, do której należy także dostawca wysokiej jakości domen i hostingu, firma Kru.pl. Pora zadbać o bezpieczeństwo zarówno kont w social mediach, jak i własnych stron