Z internetu korzystają dzisiaj prawie wszyscy. Odliczając małe dzieci i osoby starsze, internauci stanowią około 30 mln Polaków. Większość z nich robi zakupy przez internet. Popularność e-handlu wzrosła ostatnio jeszcze bardziej z powodu pandemii, a także inflacji i cały czas się utrzymuje, czego dowodem jest właśnie raport e-commerce 2022. Jaki był cel raportu i jak przeprowadzono badania? Jakie są obecne zwyczaje Polaków związane z zakupami przez internet? Kto przez internet nie kupuje i dlaczego?
Cele badań i raportu.
W roku 2022 już po raz 10 ukazał się raport e-commerce. To wynik przeprowadzanych od 9 do 15 czerwca tego roku badań ankietowych wśród 1559 internautów w przedziale wiekowym 15+. Celem badań było poznanie postaw, zwyczajów oraz motywacji związanych z zakupami online. W szczególności przyjrzano się następującym aspektom:
- postawie wobec zakupów online, zarówno u kupujących, jak i u tych, którzy nie kupują przez internet;
- kupowanym produktom i wydatkom;
- znajomości marek i powodach wyboru konkretnych sklepów;
- planom dotyczącym zakupów;
- źródłom informacji o produktach;
- efektowi ROPO;
- preferencjom co do dostaw i płatności;
- wpływowi pandemii i inflacji na zachowania zakupowe;
- preferencjom w zakresie urządzeń używanych do zakupów.
Kto kupuje przez internet i dlaczego?
Według raportu e-commerce 2022, przez internet zakupy robi 77% internautów. Wysoki odsetek dotyczy wszystkich grup, jednak widać, że częściej kupują online mieszkańcy dużych miast, osoby lepiej wykształcone i z lepszą sytuacją finansową. Wszyscy badani mają cały czas dobrą opinię o zakupach internetowych. Osoby, które zaczęły robić w ten sposób zakupy w wyniku pandemii, przez lockdown lub obawy o zdrowie, pozostały przy tej formie zakupów. 75% e-konsumentów ceni zakupy online za dostępność przez całą dobę. Tylko 1% mniej ceni je także za brak konieczności wychodzenia z domu i dojazdy do sklepu. 67% docenia również niższe ceny i lepsze promocje w internecie niż w sklepach stacjonarnych. Zdecydowana większość osób kupuje w polskich sklepach, a tylko 3 na 10 internautów w zagranicznych.
Zakupy internetowe a inflacja
Po raz pierwszy w raporcie pojawiły się dane na temat wpływu inflacji na preferencje zakupowe. Choć wydawałoby się, że inflacja ma spory wpływ na decyzje zakupowe, to wyniki badania tego specjalnie nie pokazują. Aż 58% kupujących online zadeklarowało, że nie zmieniło swoich preferencji i kupuje tyle samo, co wcześniej. 28% osób kupuje mniej, a 14% – więcej. Więcej kobiet zadeklarowało zmniejszenie wydatków, a większość badanych zadeklarowała ograniczenie planowania zakupów w internecie.
Co najchętniej kupujemy w internecie?
Najpopularniejsze produkty kupowane przez internet to przede wszystkim odzież, obuwie i dodatki oraz akcesoria związane z wyglądem. W dalszej kolejności są kosmetyki, perfumy, książki, płyty, filmy, produkty medyczne, urządzenia RTV/AGD oraz odzież i akcesoria sportowe. Mężczyźni częściej niż panie kupują sprzęt AGD/RTV, telefony, akcesoria, komputery i części, samochody czy artykuły kolekcjonerskie. Osoby w wieku 25-49 kupują nieco częściej produkty z większości kategorii. Natomiast najmłodsi e-konsumenci, do 24 roku życia częściej kupują bilety do kina, teatru, gry czy biżuterię. Wśród produktów, które internauci zamierzają kupić, są rezerwacje i podróże, meble i akcesoria do aranżacji wnętrz czy materiały budowlane.
Jakie sposoby dostawy lubimy najbardziej?
W przypadku dostaw niekwestionowanym liderem są Paczkomaty In Post, z których korzystanie zadeklarowało aż 81% e-konsumentów. Jedynie nieco ponad 40% osób wybiera dostawę kurierem do domu lub pracy. Dostawa do paczkomatów jest też jednym z największych motywatorów do zakupów online. Wynika to z tego, że jest ich coraz więcej i niemal każdy ma dostęp do takiego urządzenia blisko swojego domu. Popularność paczkomatów to też zasługa możliwości odbioru przesyłki kiedy się chce, nawet w weekendy. Również w przypadku dostaw kurierem króluje In Post. Za nim znalazły się firmy DPD oraz DHL. W przypadku pory dostawy, klienci oczekują jej od kurierów w godzinach od 8 do 20, maksymalnie 22:00 i tu nie ma żadnych zmian w porównaniu z poprzednimi badaniami.
Paczkomat In Post jest też najbardziej preferowaną formą zwrotu towarów. Wybiera go 74% internautów. Po 42% głosów zaś otrzymały zwroty do sklepu stacjonarnego oraz kurierem, czyli door-to-door. Wśród dodatkowych sposobów dostawy motywująca dla 88% okazała się dostawa kurierska z wniesieniem produktu za darmo, co jest szczególnie ważne w przypadku ciężkich sprzętów AGD czy mebli. Internauci cenią także błyskawiczną dostawę do domu, jeszcze w dniu zamówienia, a także dostawę w weekendy. Dla kobiet oraz dla osób w wieku 15-24 lat motywująca jest dostawa przyjazna dla środowiska. Znów paczkomaty zostały uznane za najbardziej ekologiczną dostawę. W dalszej kolejności znalazły się dostawy do punktu partnerskiego czy oddziału sklepu. Jedynie 38% oceniło jako ekologiczną dostawę kurierem do domu lub pracy.
W jaki sposób wolimy płacić za zakupy online?
Jeśli chodzi o formy płatności, najpopularniejsze wciąż są szybkie przelewy przez serwis płatności, a korzystanie z nich zadeklarowało 70% kupujących. Na drugim miejscu znalazły się płatności mobilne, w tym BLIK, a ich pozycja się umocniła. Popularność tej metody spada z wiekiem respondentów. Nic dziwnego, starsze osoby albo nie korzystają w ogóle ze smartfonów, albo mimo korzystania nie używają aplikacji bankowych z powodu niechęci lub nieposiadania aplikacji przez banki, w których mają konta. Te osoby wybierają więc przelewy lub zapłatę kartą płatniczą.
Co decyduje o wyborze konkretnego sklepu?
Sklepów w sieci jest coraz więcej. Wybór jest coraz trudniejszy. Respondenci zapytani o to, co ma największy wpływ na decyzję o wyborze konkretnego sklepu, wskazali przede wszystkim kwestie finansowe. 47% osób wskazało atrakcyjne ceny produktów, a nieco mniej niższe koszty dostawy czy wcześniejsze pozytywne doświadczenia. Atrakcyjne promocje i oferty specjalne znalazły się na czwartej pozycji. To nie dziwi, patrząc na obecną drożyznę, której końca nie widać i wyniki badania dotyczące pytań o wydatki. Tak samo, jak ostatnio, utrzymała się ilość osób wskazujących, że ich wydatki wzrosną. Zmniejszenie wydatków zadeklarowało zaś więcej osób, co oznacza, że zamierzają kupować mniej i rozsądniej, właśnie z powodu wysokich cen.
Czy pandemia i inflacja wpłynęły na zakupy online?
Wiadomo już, że przez pandemię popularność zakupów online znacznie wzrosła i się utrzymuje. Jednak raport e-commerce 2022 wskazuje szczegółowe dane na temat wpływu tych czynników na preferencje zakupowe, o który zostali zapytani tym razem internauci. Wpływ ten nie jest wielki. Nadal użytkownicy wskazują jako czynniki zachęcające do zakupów online niższe ceny, koszty dostawy, zniżki, kody rabatowe. Kobiety zwracają uwagę na lepszej jakości zdjęć produktów i lepszą dostępność stron sklepów na smartfonach. Najmłodsze osoby przede wszystkim wskazywały jako motywatory kody rabatowe, szerszy asortyment, bezpieczeństwo płatności, jakość produktów czy spersonalizowane promocje i lepszą obsługę klienta. Niezmiennie najważniejszym źródłem wiarygodności sklepu podczas pierwszych zakupów są opinie innych kupujących. Wśród samych sklepów i platform zakupowych wciąż niekwestionowanym liderem jest oczywiście Allegro.
Problemy przy zakupach w internecie
W pytaniach o problemy napotykane przy zakupach online respondenci wskazali głównie długi czas oczekiwania na dostawę, ale także jej wysokie koszty czy natrętne reklamy wcześniej oglądanych produktów. Elementy te wskazały wszystkie grupy badanych, ale są najmniej problematyczne dla osób starszych. Te o wiele rzadziej narzekają na jakiekolwiek problemy.
Efekt ROPO
Efekt ROPO to tendencja do poszukiwania informacji o produktach online i kupowania ich później offline. W tym roku okazał się mniej widoczny i dotyczył głównie materiałów budowlanych, obuwia, leków i suplementów, sprzętów RTV/AGD, odzieży czy smartfonów. Odwrócony efekt ROPO, czyli szukanie informacji offline i zakup online dotyczył zaś głównie kosmetyków, perfum, obuwia i urządzeń RTV/AGD.
Smartfon czy komputer?
Coraz więcej osób dokonuje zakupów online na smartfonach, choć ich przewaga nad laptopami jest nieznaczna. Zdecydowanie telefon preferują najmłodsi respondenci. 41% respondentów wskazało komputer stacjonarny, 19% tablet, a 4% czytniki e-booków. Wiele osób wskazuje na problemy przy zakupach na smartfonach, w postaci niewygodnych formularzy czy niedostosowanie stron sklepów do urządzeń mobilnych. Dla starszych respondentów ma także znaczenie wielkość liter.
Niekupujący online – co przekonałoby ich do zakupów przez internet?
23% internautów deklaruje, że jednak nie kupuje w sieci. Dlaczego? 41% z nich preferuje kontakt fizyczny z produktem przed zakupem, 22% zwraca uwagę na wysokie koszty dostaw, a 18% z kolei niechęć do czekania na dostawę. Starsze osoby wolą porozmawiać ze sprzedawcą i bardziej boją się o bezpieczeństwo płatności w sieci. Kobiety częściej wskazują, że zakupy online są drogie. Wszyscy zgodnie wskazują, że do zakupów online zachęciłyby ich niższe ceny produktów, niższe koszty dostaw, kody rabatowe i szybsza dostawa. Zainteresowanie ich konkretnymi produktami nie różni się od zainteresowań kupujących online. Także przeważa tu odzież, obuwie, kosmetyki, perfumy, biżuteria, ale też artykuły dziecięce, książki, płyty czy akcesoria sportowe. Kobiety częściej interesują się oczywiście odzieżą, biżuterią czy rzeczami dla dzieci, a panowie telefonami, AGD/RTV czy samochodami i częściami.
Niezmiennie ważny dla bezpieczeństwa zakupów online jest dobry internet, zarówno dla kupujących, jak i dla samych sklepów. Ith.eu zapewnia dobre i bezpieczne łącze internetowe dla firm, w tym oczywiście sklepów. Oprócz tego istotny jest dobry hosting i domena. Sklepy nie tylko posiadają przecież produkty, ale także przechowują i przetwarzają mnóstwo danych klientów. Te usługi najwyższej jakości można nabyć w pakiecie na stronie Kru.pl.