Polacy z roku na rok spędzają coraz więcej czasu w sieci, korzystając z urządzeń mobilnych. Maleje natomiast udział komputerów, na których surfujemy głównie wtedy, gdy na nich pracujemy. Trudno oczekiwać, aby trend miał się zmienić w najbliższym czasie – identycznie wygląda to nie tylko w Polsce. Co prognozują analitycy? Jakich zmian można się spodziewać w najbliższych latach na rynku internetu mobilnego?
Z sieci korzystamy na urządzeniach przenośnych
Wygoda, łatwy dostęp, możliwość korzystania w prawie każdym miejscu – to jedne z najważniejszych cech korzystania z sieci na sprzętach mobilnych, co potwierdzają statystyki. Jak zmieniało się to w ostatnich latach? Zerknij na wykres. Według danych gs.statcounter.com obecnie udział urządzeń mobilnych wynosi blisko 55 proc. Zwróć natomiast uwagę na linie niebieską i zieloną – obserwujemy prawie nieustanny spadek surfowania na komputerach oraz rosnącą popularność urządzeń mobilnych. Do tego trzeba wspomnieć o utrzymującym się na poziomie kilku procent udziale tabletów.
Źródło: https://gs.statcounter.com/platform-market-share/desktop-mobile-tablet/poland/#monthly-200901-202112
Jak wygląda to w Polsce? Bardzo podobnie. W naszym kraju również udział urządzeń mobilnych przekracza 50 proc. Natomiast zwróć uwagę na to, że w Polsce korzystanie z sieci na urządzeniach przenośnych stało się popularniejsze szybciej niż na świecie.
Źródło: https://gs.statcounter.com/platform-market-share/desktop-mobile-tablet/poland/#monthly-200901-202112
Taki rozwój sytuacji był nieunikniony, a powiązane to było również z ofertami operatorów komórkowych. Kiedyś korzystanie z internetu mobilnego wiązało się z wysokimi kosztami – mieliśmy do wykorzystania w ramach abonamentu czy oferty pre-paid 1 GB na miesiąc, czasem trochę więcej. Taka ilość transferu nie pozwalała wygodnie i bez większych ograniczeń korzystać z sieci. Obecnie do dyspozycji mamy wielokrotnie więcej danych, korzystanie z internetu mobilnego jest tańsze, co wiąże się z dużą popularnością tej usługi.
Rynek internetu mobilnego będzie dalej rosnąć
PMR Market Experts szacowało wartość rynku internetu mobilnego w Polsce w 2020 roku na 6,2 mld zł. To oznaczałoby, że osiągnięto wzrost wynoszący 7 proc. rok do roku. Natomiast prognozowany, skumulowany wskaźnik wzrostu w latach 2021-2026 wynosi 4,9 proc. To oznacza, że w najbliższych latach możemy oczekiwać dalszego rozwoju popularności korzystania z internetu mobilnego. Wspomniana kwota 6,2 mld złotych miała stanowić ¼ przychodów operatorów komórkowych.
Źródło: https://www.pmrmarketexperts.com/trwa-hossa-na-rynku-mobilnego-internetu-w-polsce-monetyzacja-5g-poki-co-malo-wyrazna-w-wynikach-telekomow/
Największy udział w uzyskanym wyniku mają przychody wynikające z korzystania z internetu mobilnego na telefonach. Pamiętajmy jednak, że część klientów wybiera usługę mobilnego internetu jako rozwiązanie do domu ze względu na niedostępność w danej lokalizacji stacjonarnego dostępu do sieci.
Pandemia nie miała negatywnego wpływu na rynek internetu mobilnego. Można było się spodziewać, że praca w domu i nauka online będą się wiązać z mniejszym zainteresowanym mobilnym dostępem do sieci, a z postawieniem na internet stacjonarny. Tak się jednak nie stało. Wprost przeciwnie – pandemia spowodowała, że zwiększyła się liczba korzystających z sieci w smartfonach. Wzrósł również odsetek internautów, którzy z sieci korzystają codziennie i stawiają na wiele usług cyfrowych. Pojawiło się rekordowe zapotrzebowanie na streaming wideo – w listopadzie 2021 roku z Netflixa korzystało najwięcej Polaków w historii – serwis ten na różnych urządzeniach odwiedziło ok. 13 mln osób.
Wzrost średniej miesięcznej transmisji danych mobilnych
W parze z większym zainteresowaniem korzystaniem z internetu mobilnego szła coraz większa miesięczna transmisja danych. Zmiana jest znaczna – z 5,2 GB w 2018 roku do 8,9 GB w 2020 roku. Z przyśpieszeniem wzrostu popularności internetu mobilnego mieliśmy do czynienia właśnie w 2020 roku. Na jego koniec z mobilnej transmisji danych w smartfonach korzystało 20 mln Polaków mających co najmniej 15 lat. Wpływ na ten wynik miało wiele czynników. M.in. w pandemii odsetek kupujących w sieci zwiększył się powyżej prognoz. Bogatsza stała się oferta cyfrowa – coraz więcej usług i produktów dostępnych jest online. Nastąpił bardzo duży wzrost rynku szkoleń online oraz aplikacji służących do organizowana konferencji w sieci.
Źródło: https://www.pmrmarketexperts.com/trwa-hossa-na-rynku-mobilnego-internetu-w-polsce-monetyzacja-5g-poki-co-malo-wyrazna-w-wynikach-telekomow/
PMR prognozuje, że w kolejnych latach będzie się zwiększać liczba klientów korzystających z internetu mobilnego w modelu dedykowanym, czyli używających modemu i komputera. Wpływ na to ma m.in. niedostatecznie rozwinięta sieć stacjonarnego internetu w mniejszych miejscowościach. Natomiast w miejscach, w których użytkownicy mogą korzystać z internetu światłowodowego, mobilny dostęp do sieci ma groźnego konkurenta, który może wygrywać choćby nieograniczonym transferem.
W przypadku klientów biznesowych wybór pada najczęściej na łącze światłowodowe, które zapewnia bardzo szybki przesył plików bez ograniczeń pod względem ilości danych. W ITH proponujemy im łącze nawet do 1 GB/s. Takich odbiorców interesuje przede wszystkim niezawodny internet stacjonarny.
Najbliższe lata rynku internetu mobilnego w Polsce
PMR spodziewa się w najbliższych latach wzrostu wartości rynku internetu mobilnego w naszym kraju o wspomniane 4,9 proc. rocznie. Wpływ na to będą mieć rosnące zainteresowanie korzystaniem z sieci na smartfonach, a także coraz większe zużycie danych mobilnych i sprzedaży taryf głosowych z dostępem do sieci 5G. Jeśli chodzi o 5G, to PMR przewiduje, że dostęp do niej będzie coraz atrakcyjniejszy cenowo, ale nie spowoduje to gwałtownych ruchów na rynku mobilnego internetu. Najprawdopodobniej lepsza dostępność technologii piątej generacji nie przełoży się na większe zainteresowanie modemami oraz korzystaniem z internetu mobilnego na komputerach. Wynika to m.in. z szybkiego rozwoju technologii światłowodowej w Polsce.