Storytelling biznesowy skutecznym narzędziem sprzedaży w firmie

08.02.2023
Ciekawostki

Komunikowanie się za pomocą opowieści jest znane już od tysięcy lat. Samo pojęcie „Storytelling” jest stosunkowo młode, ale obejmuje ono więcej niż tylko historie, które nastawione się na rozrywkę. Storytelling jest pewnego rodzaju sztuką, a dokładniej sztuką opowiadania historii, po to, aby się komunikować oraz nawiązywać relacje. Efektem tego jest oczywiście uzyskanie oczekiwanego rezultatu oraz zabawa. Storytelling jest narzędziem, które służy do budowania marki, jest on doskonały dla: przedsiębiorców, marketingowców, handlowców, sprzedawców, analityków biznesowych, wszelkich mówców oraz trenerów. Mówiąc krótko- dla wszystkich osób, które zajmują się sprzedażą oraz promocją produktów.

Dla takiego narzędzia jak storytelling branża, w jakiej się działa, nie jest ważna. W dzisiejszych czasach umiejętność budowania dobrej historii przydatna jest wszędzie, nie tylko w życiu zawodowym, ale także w życiu prywatnym.

Czym jest storytelling?

Obecnie obserwuje się stopniowy zanik tradycyjnych reklam i przestają być one tak znaczące. Jednak bez reklamy nie ma biznesu. Światem teraz rządzą rozwijające się technologie, a każda firma ma obowiązek regularnego informowania klienta o swoich usługach, produktach, a nawet- uwaga- o swojej historii powstania, jacy w niej pracują ludzie. W social mediach aż roi się od pojawiających się wszech obecnie komunikatów, trzeba więc jakoś się wyróżnić, by klient sobie daną firmę zapamiętał. Jak więc można się wyróżnić? Eksperci radzą aby chętnie opowiadać o swojej firmie i zając się storytellingiem na poważnie.

Storytelling- na czym polega?

Dobra historia to już połowa sukcesu, ale trzeba ją jeszcze odpowiednio przedstawić. Należy wybrać z niej, to co może być  spójne ze strategią marketingową marki, a także to, co może być interesujące dla czytelnika. Aby stworzyć dobrą historię, należy pamiętać o tym, aby:

  • Była ona prosta i realistyczna
  • Dała się łatwo zapamiętać, treść nie może być męcząca i skompilowana
  • Wzbudzała ona emocje oraz wywoływała zaskoczenie

Odpowiedź na pytanie: czym zajmuje się firma? Jest przy tworzeniu storytellingu punktem wyjścia. Historie najlepiej przedstawić w języku prostym, takim, aby szary Kowalski nie miał żadnych wątpliwości, o czym czyta. Język branżowy w tym wypadku powinien zejść na poboczne tory, klient musi dowiedzieć się, co sprzedajesz. Sztuka storytellingu wcale nie jest taka prosta, jak się wydaje, prócz wiedzy, że istnieje bohater, narracja czy perypetie, trzeba wiedzieć, jak opowiedzieć o danym produkcie czy usłudze, ale kluczowe jest to, aby nie robić tego „nachalnie”. Historia, która jest dobra, zawsze budzi emocje w osobach, które się z nią zapoznają. Powinna ona zachować także pewną strukturę:

  • Ekspozycja- w tym miejscu powinien wystąpić zarys akcji
  • Kompilacja- w tym miejscu akcja powinna się zawiązać
  • Kulminacja- ma być ona punktem zwrotnym
  • Kryzys- powoduje on wzrost napięcia
  • Rozwiązanie- w tym miejscu powinno dojść do rozstrzygnięcia akcji. 

Dane są potrzebne do stworzenia dobrej historii 

Storytelling biznesowy opiera się na danych oraz przemyślanej strategii. Jeśli jest on dobry, to potrafi wywołać silną reakcję neurologiczną. Ludzie uwielbiają historie i stale poszukują nowych wrażeń. Sprawia to więc, że storytelling jako narzędzie biznesowe jest bardzo cenny i na pewno będzie funkcjonował na rynku przez lata.