Trendy technologiczne na 2021: cz.1

25.02.2021
Internet

W dzisiejszym świecie, w którym wciąż zmagamy się z pandemią COVID-19, rzeczywistość jest nieprzewidywalna. Pewny jest rozwój technologii cyfrowych, które umożliwiają firmom szybką zmianę modeli biznesowych, przeobrażają sposób komunikacji i pracy. W którą stronę pójdziemy w 2021 i w nadchodzących latach w IT?

Można uznać, że 2020 rok był czasem transformacji cyfrowej. Obostrzenia rządowe i izolacja społeczna wzmocniły trend pracy zdalnej. Według Gartnera, informatyka jest ratunkiem dla firm w obecnych czasach. Z jednej strony IT napędza rozwój technologii i usprawnia środowisko biznesowe, a z drugiej – pozwala optymalizować działania. 

Jakie trendy w technologii można wyznaczyć na 2021 rok?

Według raportu Gartnera, 9 największych trendów IT, to:

  1. Internet zachowań. 
  2. Rozproszona chmura.
  3. Całkowite doświadczenie.
  4. Bezpieczeństwo cybernetyczne.
  5. Elastyczny biznes.
  6. Praca z dowolnej lokalizacji.
  7. Inżynieria sztucznej inteligencji.
  8. Systemy do ochrony prywatności.
  9. Hiperautomatyzacja. 

Trendy IT 2021. 9 największych trendów technologicznych w 2021 r wg. Gartnera, to:

  1. Internet zachowań. W niektórych zakładach pracy znajdują się czujniki, które wykrywają, czy pracownicy dezynfekują ręce. Komputery określają też, czy zatrudnieni noszą maski. Internet zachowań (Internet of Behavior i IoB), to behawioralne dane, zbierane i utrzymywane w celu wpływania na postępowanie ludzi w pracy. Organizacje wciąż poprawiają wskaźnik ilości pozyskiwanych danych oraz sposoby ich łączenia i wykorzystywania. IoB wiąże się z wpływem, w jaki organizacje komunikują się z ludźmi. Inny przykład użycia IoB to pojazdy komercyjne, w odniesieniu do których można monitorować zachowania kierowców oraz poprawiać wydajność trasy i bezpieczeństwo kierowców.
  2. Rozproszona chmura. Według Gartnera, chmura rozproszona to przestrzeń, w ramach której usługi są dostarczane do różnych lokalizacji fizycznych. Publiczny dostawca chmury jest odpowiedzialny za jej działanie, zarządzanie i rozwój. To dawny trend, ponieważ już od jakiegoś czasu obserwuje się przenoszenie niektórych aplikacji i danych do publicznej chmury. W 2021 r. i kolejnych latach rozproszona chmura ułatwi organizacjom fizyczne zbliżenie usług, dzięki czemu zostaną zlikwidowane problemy związane z opóźnieniami przesyłu danych, zmniejszone koszty danych i pozwoli to na działanie zgodnie z przepisami, nakazującymi pozostanie w określonym obszarze geograficznym. Organizacje nie będą musiały zarządzać własną chmurą prywatną. 
  3. Całkowite doświadczenie. W tym punkcie celem jest połączenie doświadczenia i perspektyw klienta, pracownika i użytkownika po to, żeby zmienić wyniki biznesowe. Dzięki takiemu połączeniu możesz zyskać przewagę nad konkurencją, odróżnić się od niej, a także zwiększyć poziom zadowolenia i bezpieczeństwa wszystkiego, co wiąże się z organizacją, czyli zapewnić dobre doświadczenie na polach dotyczących konkretnych osób oraz obszaru technologii. Przykład? Firma zaimplementowała system spotkań za pomocą aplikacji, a gdy kontrahenci znaleźli się w pobliżu sklepu, dostali powiadomienie o pomocy w procesie odprawy. Oprócz tego otrzymali informację o tym, jak długo potrwa ich bezpieczne wejście. 
  4. Bezpieczeństwo cybernetyczne. To ogół technik, praktyk i procesów, które dążą do ochrony sieci informatycznych, urządzeń przed atakami czy też nieautoryzowanym dostępem. Celem procesu jest zdefiniowanie bezpieczeństwa w odniesieniu do tożsamości osoby lub rzeczy. To działanie pozwoli na bardziej skoncentrowaną perspektywę, organizację polityki związanej z cyberbezpieczeństwem i egzekwowanie jej. Podejście do bezpieczeństwa będzie ewoluowało, chcąc sprostać wymogom w konkretnych firmach. 

Kolejne trendy opiszemy w drugiej części tekstu.