Co to jest DSL?

01.02.2024
Ciekawostki

DSL to w dalszym ciągu popularny w Polsce standard łączności przewodowej. W ostatnich latach głównie mówi się o światłowodach, które gwarantują bardzo dużą prędkość internetu i niezawodne działanie sieci, jednak dla wielu użytkowników to DSL pozostaje jedynym sposobem na skorzystanie z przewodowego dostępu do sieci. Co warto wiedzieć o tym standardzie? Jaka jest jego historia?

DSL – jak to się zaczęło?

DSL (z ang. digital subscriber line), czyli cyfrowa linia abonencka to technologia, w której wykorzystuje się miedziane kable – takie jak do prowadzenia rozmów przez telefony stacjonarne. Możliwość ich zastosowania spowodowała, że przygotowanie infrastruktury stało się szybkie i stosunkowo tanie. Przed DSL mogliśmy korzystać ze znacznie wolniejszego internetu. Ograniczenie prędkości po linii analogowej wynosiło zaledwie 56 kb/s. Dwa razy większą prędkość, bo 128 kb/s, można było uzyskać po linii cyfrowej ISDN. DSL rozwiązywało problemy, które towarzyszyły wspomnianym rodzajom połączenia. Poprawiła się wydajność, a także zniknął problem blokowania linii telefonicznej w trakcie korzystania z sieci.

Źródło: https://networkshardware.com/internet-types/dsl/

Początki standardu DSL przypadają na lata 80. XX wieku, przy czym Polska została wpięta do sieci dopiero 1991 roku. Patent opisujący DSL zniesiono w 1988 roku. Brak konieczności tworzenia nowej infrastruktury przyspieszył uzyskanie dostępu do sieci. W styczniu 1992 roku w Polsce było… 2 tys. internautów, a pod koniec 1995 roku – około pół miliona. DSL mocno przyczyniło się do rozwoju sieci w naszym kraju, a szybko pojawiły się kolejne pomysły, jak optymalnie wykorzystać dostępne częstotliwości. Była nim m.in. transmisja asymetryczna, która nadal jest używana w światłowodach. Standard DSL był i nadal jest wykorzystywany w dużej liczbie firm i gospodarstwach domowych.

Historia DSL w Polsce

Jak wspomnieliśmy, musiało minąć sporo czasu, zanim standard DSL zaczął być wdrażany w Polsce. Nie da się jednak ukryć, że to właśnie takim łączom zawdzięczamy szybki rozwój sieci. Wielu internautów uzyskało stały dostęp dzięki Neostradzie, która działała właśnie na standardzie DSL. W 2001 roku usługa dawała możliwość przesyłu danych z prędkością do 2 MB/s, co na te czasy było dobrym wynikiem. Oczywiście, nie była dostępna dla każdego, a pod względem cenowym wręcz były to propozycje wyłącznie dla zamożnych. Wspomniane 2 MB/s kosztowało 1500 zł miesięcznie, tymczasem minimalne wynagrodzenie wynosiło 760 zł, a średnie – nieco ponad 2000 zł. Początkowo z usługi mogli korzystać mieszkańcy Warszawy, a dopiero w kolejnych latach taka opcja pojawiła się w innych dużych miastach. Mieszkańcy małych miejscowości musieli na to czekać latami.

W kolejnych latach internet DSL przyspieszał i zbliżył się do 100 MB/s. Od mniej więcej 2013 roku DSL powoli tracił na zainteresowaniu – wtedy rosnącą popularnością zaczęły się cieszyć światłowody i internet mobilny. To nie oznacza, że Polacy nie korzystają z DSL. W znacznej części Polski nadal nie ma możliwości korzystania ze światłowodów albo z różnych względów mieszkańcy nie chcą zmienić usługi. W raportach operatorów internetu wciąż możesz znaleźć informacje, z których wynika, że mają więcej klientów korzystających z DSL niż ze światłowodu.

Rodzaje DSL

Ta technologia przez lata ewoluowała, wprowadzano jej nowe warianty, dzięki czemu nadal spełnia oczekiwania wielu odbiorców. Niektóre jej rodzaje nie mają już zastosowania, a inne – mogą je mieć jeszcze długo. Oto pojęcia, które warto znać:

  • ADSL – asymetryczny wariant DSL. Umożliwia szybsze pobieranie danych.
  • DSL – wykorzystuje publiczną sieć telefoniczną, aby zapewnić dostęp do sieci. Zastosowanie mają łącza analogowe z miedzi.
  • G.fast – umożliwia transfer do 1 GB/s. To jedno z najnowszych rozwiązań DSL. Klienci decydują się często na to rozwiązanie, jeśli nie mogą mieć światłowodu.
  • RADSL – umożliwia maksymalizację efektów łącza ADSL oraz optymalizację łączności modemów w niekorzystnych warunkach.
  • SDSL – czyli rodzaj DSL, w którym prędkości wysyłania i pobierania danych są identyczne.
  • skyDSL – dane docierają do użytkownika przez łącze satelitarne z prędkością do 8 MB/s.
  • VDSL – rozwinął możliwości DSL, dając opcję pobierania danych z prędkością 55 MB/s. To jednak standard, który ma już ponad 20 lat.
  • VDSL2 – w przypadku drugiej wersji standardu internauci mogli uzyskać do 200 MB/s prędkości pobierania i 100 MB/s wysyłania.
  • VDSL2-Vplus – przeważnie obecnie stosowany jest ten standard. Umożliwia osiągnięcie do 300 MB/s prędkości pobierania i do 100 MB/s prędkości wysyłania.

Czy nadal warto wybrać standard DSL?

To zależy od wielu czynników. Światłowód daje większe możliwości, jest usługą niezawodną, ale problemem może być zapewnienie odpowiedniej infrastruktury. Możliwe, że w przypadku Twojej lokalizacji doprowadzenie światłowodu będzie bardzo kosztowne. Choć DSL jest rozwiązaniem tańszym, bywa niewystarczające – po prostu firma może mieć większe oczekiwania, które jest w stanie zapewnić światłowód. Są i takie przypadki, kiedy wdrożenie DSL w budynku również wiąże się z bardzo wysokim wydatkiem, szczególnie kiedy potrzebne będzie wdrożenie niestandardowych rozwiązań.

Światłowód i DSL – co wybrać? Wady i zalety

Obie usługi mają wady i zalety. W przypadku światłowodów osiągalne są prędkości powyżej 1 GB/s, a zazwyczaj minimum, jakie znajdziesz w ofercie, wynosi 100 MB/s. Typowe prędkości w DSL to do 100 MB/s, zatem jest to usługa wolniejsza. W tym przypadku prędkość w dużej mierze zależy od odległości od centrali telefonicznej – im dalej, tym połączenie może być gorsze. W ramach światłowodu możliwy jest przesył na bardzo dużych odległościach bez znaczących strat, prędkości są raczej stabilne. Łącze zapewnia wygodne korzystanie z sieci wielu użytkownikom jednocześnie.

Do wad światłowodu należą ograniczona dostępność i możliwe wysokie koszty instalacji. Obecnie około 60% Polaków znajduje się w zasięgu sieci światłowodowej, ale nie każdy korzysta z możliwości podpięcia do sieci. Na tle Europy wypadamy całkiem dobrze, a rynek dynamicznie się rozwija.

Źródło: https://www.ookla.com/articles/europe-fiber-gigabit-society-q3-2023

Plusem DSL są wspomniane wykorzystywanie linii telefonicznej i szeroka dostępność. Długoterminowo zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem wydaje się światłowód. Prędkość zapewniana przez DSL może być niewystarczająca, szczególnie w przypadku gdy z sieci korzysta wielu użytkowników jednocześnie.

Jeśli tylko masz możliwość podpięcia do światłowodu, zdecydowanie warto z tego skorzystać. To po prostu daje Twojemu biznesowi większe możliwości. W ITH możesz wybrać łącze symetryczne lub asymetryczne. Proponujemy nawet do 10 GB/s. To oferta skierowana do wymagających firm. Tak szybki internet podoła największym wyzwaniom – będzie Ci pomagać w działalności, a nie w niej przeszkadzać.