Jak wykorzystywaliśmy Internet w 2022?

07.02.2023
Ciekawostki

Internet to dzisiaj podstawowe medium wszelkiej komunikacji. Oczywiście każdy korzysta z niego na swój własny sposób. Jak jednak kształtują się ogólne trendy? W jakie branże Internetu warto wchodzić i gdzie będzie więcej nowych klientów?

Dowiesz się wszystkiego o tym, jak Polacy korzystali z Internetu w 2022 roku z poniższego artykułu. Duży wpływ na ten miniony rok miała epidemia COVID-19, która zachęcała do korzystania z rozwiązań online, niewymagających osobistych spotkań i podróży. Jakie inne czynniki wpływają na naszą aktywność w Internecie i to, czego tam szukamy?

Korzystanie z Internetu – grupy wiekowe

Ogólna liczba Polaków korzystających z Internetu stale rośnie i jest to trend dość stabilny. Według badań obecnie co najmniej raz w tygodniu do sieci zagląda 77 procent mieszkańców Polski. Oznacza to wzrost o 4 punkty procentowe w porównaniu z wynikami badań z zeszłego roku. Poprzednio wzrost ten wyniósł 5 punktów procentowych (między rokiem 2020 a 2021). Ze względu na rozkład wiekowy korzystających z sieci ten wskaźnik będzie rósł i powinien zbliżyć się do 100 procent. Choć proces ten może zająć jeszcze wiele lat.

Największą cechą różnicująca obecność w Internecie jest właśnie wiek. Wśród młodych ludzi korzystanie z sieci jest czynnością oczywistą, bez której nie da się funkcjonować w społeczeństwie. W każdej starszej grupie wiekowej odsetek korzystających spada. I tak grupy wiekowe 18-34 lata to 100 procent odpowiedzi twierdzących, czyli praktycznie nie ma osób, które z Internetu nie korzystają. W grupie badanych w wieku 35-44 lata odsetek ten wynosi 96 procent. Wyraźnie spada on dopiero w kolejnym przedziale wiekowym, czyli 45-54 do 86 procent. Następna grupa to już olbrzymia przepaść, tylko 65 procent osób w wieku 55-64 lata korzysta z Internetu. W przedziale 65-74 to zaledwie 41 procent, a po 75 roku życia 22 procent.

Korzystanie z Internetu – grupy zawodowe

Jak łatwo można się domyślić, znacznie wyższy odsetek osób korzystających z Internetu jest wśród obywateli czynnych zawodowo. Działają tutaj dwa ważne czynniki. Pierwszym jest wiek osób pracujących, większość grupy nieaktywnej zawodowo to emeryci, wśród których jest niższe rozpowszechnienie działań w sieci. Być może korzystanie z Internetu zostaje wymuszone też przez pracodawców czy też proces rekrutacyjny, gdzie bez maila trudno się dzisiaj obejść. Z Internetu korzysta zatem 94 procent osób pracujących oraz 55 procent osób nieaktywnych zawodowo.

W grupach takich jak kadra kierownicza, specjaliści różnych branż, technicy oraz średni personel i pracownicy administracyjno-biurowi korzystanie z Internetu wynosi 100 procent i nie jest to wynik zaskakujący, gdyż bez tego właściwie niemożliwe byłoby wykonywanie takich zawodów. Wśród osób, które pracują na własny rachunek oraz pracowników usług, odsetek ten jest tylko minimalnie mniejszy i wynosi odpowiednio 97 i 96 procent.

Na drugim końcu skali znajdują się rolnicy. W tej grupie zawodowej korzystanie z sieci przynajmniej raz w tygodniu deklaruje zaledwie 71 procent osób.

Korzystanie z Internetu – zamożność internautów i ich miejsce zamieszkania

Stan zamożności jest znacznie mniejszym czynnikiem wpływającym na częstość korzystania z Internetu niż wiek oraz zawód. Oczywiście w grupie zamożniejszej odsetek ten jest wyższy, ale nie są to bardzo duże różnice. Osoby, które oceniły swoją sytuację materialną jako złą korzystają z Internetu w 62 procentach, osoby z sytuacją przeciętną w 71 procentach a ci z dobrą w 83 procentach.

Podobna sytuacja dotyczy miejsca zamieszkania internautów. Wśród osób mieszkających na wsi jest ich najmniej, tam ten odsetek wynosi 72 procent. W małych miastach do 19 999 osób jest trochę wyższy i wynosi 78 procent. W kolejnym przedziale, którym są miasta 20 000 – 99 999 to 76 procent. Najwyższe wskaźniki notują duże miasta 100 000 – 499 999 oraz te powyżej pół miliona mieszkańców, tam odsetek osób korzystających z Internetu wynosi odpowiednio 87 i 86 procent.

Korzystanie z Internetu – jakie urządzenia?

To, z jakich urządzeń korzystamy do przeglądania Internetu nie zmieniło się zbytnio w zeszłym roku. Większość osób korzysta w jakiejś formy bezprzewodowego dostępu przy pomocy urządzeń takich jak smartfon, tablet czy laptop. Odsetek ten wynosi 94 procent i tylko nieznacznie spada w wyższych grupach wiekowych.

Korzystanie z urządzeń takich jak smartfony sprzyja temu, że coraz więcej osób deklaruje stałą obecność w sieci. To znaczy, że nie włączają jej tylko, gdy chcą coś kupić lub sprawdzić jakąś informację, tylko na stałe mają włączone różne aplikacje wysyłające im powiadomienia, alerty czy newsy. Taki sposób korzystania z Internetu potwierdza 47 procent internautów. Ten odsetek również jest mocno zależny od wieku osób i wraz z jego wzrostem maleje.

Korzystanie z Internetu – co kupujemy?

Zakupy przez Internet to jedna z ważniejszych czynności, jaką wykonują osoby korzystające z sieci. W zeszłym roku 84 procent internautów dokonało przynajmniej jednego zakupu przez sieć. W całej populacji oznacza to, że 64 procent Polaków dokonuje zakupów online. Podobnie 36 procent osób dokonało chociaż jednej sprzedaży poprzez sieć, czyli wśród internautów takich osób było 46 procent.

Podstawowe rzeczy, które nabywamy w ten sposób nie uległy większym zmianom. Wciąż na zakupowym topie są:

  • odzież i obuwie:
  • kosmetyki;
  • sprzęt elektroniczny;
  • książki, e-booki, audiobooki;
  • zabawki i artykuły dla dzieci;
  • artykuły motoryzacyjne;
  • bilety (pociąg, samolot, autobus);
  • sprzęt sportowy;
  • leki;
  • żywność;
  • programy, filmy, gry, muzyka;
  • bilety (koncerty, mecze).

Duży wzrost zanotowała tylko kategoria usług online i treści dostępnych przez sieć. Czyli wszelkiego rodzaju dostęp do płatnych serwisów z muzyką, filmami, prenumerata prasy i tym podobne rzeczy.

Korzystanie z Internetu – co jeszcze robimy w sieci

Za pośrednictwem sieci Polacy korzystają także z wielu innych rzeczy niż zakupy. Dostęp do banku online zanotował mocny wzrost na początku epidemii COVID-19 i wciąż jest on wysoki. Bankowość internetowa jest obecna u 79 procent użytkowników Internetu. Tutaj także obserwowana jest mocna zależność od wieku, czym młodsi internauci tym odsetek korzystających z sieciowych usług bankowych jest większy. Podobnie sytuacja wygląda z załatwianiem poprzez Internet spraw urzędowych. Z takiej usługi korzysta 44 procent internautów – zwłaszcza dotyczy to grup młodszych i mocniej wykształconych.

Posiadanie własnego profilu w którymś z serwisów społecznościowych deklaruje 72 procent użytkowników Internetu. Są to głównie portale takie jak Facebook, Instagram, YouTube, Twitter, GoldenLine czy LinkedIn. Wśród osób z takimi kontami 89 procent z nich korzystało ze swojego konta w ostatnim miesiącu. Największym czynnikiem różnicującym jest tutaj wiek. Grupa najmłodsza ma prawie w 100 procentach konta w różnych serwisach społecznościowych a wśród osób po 65 roku życia poziom ten wynosi zaledwie 35 procent.

Komunikatory internetowe (Messenger, WhatsApp, Skype, Hangouts i tym podobne) są wciąż bardzo popularne i korzystanie z nich w ostatnim miesiącu zadeklarowało 80 procent osób korzystających z sieci. Tutaj oprócz wieku na częstość korzystania z takich programów wpływa także płeć – wśród mężczyzn to 76 procent a u kobiet 83 procent.

Dość niski jest procentowy udział gier online w zainteresowaniach internautów. Zaledwie 16 procent osób korzystających z sieci spędzało czas na grach. Za to bardzo widoczny jest tutaj podział na płcie – w grupie męskiej internautów gra 24 procent, w grupie damskiej tylko 8 procent.

Od dużego boomu na początku epidemii koronawirusa spada także uczestnictwo w mszach online. Tylko 14 procent internautów potwierdza uczestniczenie w takich transmisjach. Odsetek ten jest silnie zależny od wieku i wyraźnie wyższy wśród kobiet.

Podobny spadkowy trend dotyczy także uczestnictwa we wszelkiego rodzaju telekonferencjach. Tutaj duży wzrost wystąpił na początku epidemii, ale wyraźnie zaczął spadać, co można wiązać ze złagodzeniem restrykcji i powrotem do pracy w siedzibach pracodawców.

Umieszczanie w Internecie zdjęć oraz filmów wzrosło. Takie działanie potwierdza 31 procent internautów. Dla tej działalności duże znaczenie ma płeć – w grupie mężczyzn robi tak 27 procent a w grupie kobiet 35 procent osób. Podobne zróżnicowanie w zachowaniu kobiet i mężczyzn dotyczy prowadzenia videoblogów oraz tradycyjnych blogów pisanych. Takie formy działalności zajmują 6 procent internautek i tylko 2 procent internautów.

Korzystanie z Internetu w 2022 roku – podsumowanie

Rok 2022 nie przyniósł żadnych kolosalnych zmian w sposobie, w jaki z Internetu korzystają Polacy. Kontynuowane są trendy z lat poprzednich. Jest to przede wszystkim wzrost zakupów online, korzystania z bankowości internetowej czy załatwiania spraw urzędowych. Coraz więcej czasu spędzają także internauci na oglądaniu i czytaniu treści, za które płacą, czy to bezpośrednio za materiał czy w formie abonamentów. Wciąż utrzymuje się bardzo duże zróżnicowanie zarówno liczby internautów, jak i ich zachowań online ze względu na wiek. Pozostałe czynniki, takie jak miejsce zamieszkania, wykształcenie, zawód, poziom majątkowy czy płeć również mają znaczenie, ale w większości przypadków wielokrotnie mniejsze.

Postaw na polskich dostawców usług

Jeżeli zamierzasz rozpocząć działalność biznesową związaną z Internetem, powinieneś zainteresować się ofertą polskich firm dostarczających konieczne do takiej działalności usługi. Symetryczny dostęp do Internetu do 1Gbps możesz zamówić w firmie ith.eu. Usługi związane z chmurą, hostowanie stron, domeny, pocztę korporacyjną, certyfikaty bezpieczeństwa SSL w atrakcyjnych cenach zamówisz na stronie kru.pl. To polscy dostawcy usług, którzy są najlepiej dostosowani do specyficznych warunków naszego rynku oraz przepisów obowiązujących w naszym kraju. Nie bez znaczenia jest także cena niższa niż u światowych potentatów. Dlatego wybierz sprawdzonych i pewnych dostawców lokalnych, gwarantujących pełną satysfakcję każdemu klientowi.