Nie daj się złowić! Wszystko, co powinieneś wiedzieć o Phishingu

Był czas, kiedy niezdarnie sformułowane e-maile od cyberprzestępców były równie łatwe do wykrycia, co kaktus na środku pustyni. Oszuści podszywający się pod Nigerskich książąt, byli z reguły niegroźni, a ich komizm wynikał z braku wprawy w cyberprzestępczości. Niestety – tak jak pustynny krajobraz stopniowo ewoluuje, tak samo phishing przeobraził się w coś subtelniejszego, bardziej przewrotnego. Osobiste informacje, wydobyte z kont mediów społecznościowych, zdają się nadać tym próbom oszustwa fałszywego blasku autentyczności. Niezależnie od tego czy to jest apel o pomoc dla uchodźców z Ukrainy, czy alarmująca wiadomość o wygasłym antywirusie — ataki stały się bardziej przekonujące.

Cyberprzestępcy coraz częściej korzystają z technologii sztucznej inteligencji, aby nadążyć za szybkim rozwojem cyfrowego świata. To może budzić strach, ale przede wszystkim uświadamia nam, jak ważne jest zachowanie czujności i dbanie o bezpieczeństwo w sieci.

Phising w erze sztucznej inteligencji – w jaki sposób oszuści wydobywają i wykorzystują Twoje dane osobowe?

Dziś phishing to nie tylko e-maile. To również wiadomości tekstowe, posty w mediach społecznościowych, a nawet kody QR. Cyberprzestępcy stale doskonalą swoje metody, eliminując gramatyczne błędy i łamaną angielszczyznę, które kiedyś zdradzały ich zamiary. Dziś, „cyberłowcy” korzystają z technologii, aby wydobywać z mediów społecznościowych i innych źródeł danych osobiste informacje, które następnie wplatają do swoich wiadomości, nadając im powierzchownej autentyczności. Oszuści mogą wiedzieć, w jakim banku masz konto, kim są twoi krewni, a nawet gdzie chodziłeś do szkoły.

Badania, które niegdyś były pracochłonne i zarezerwowane tylko dla najbardziej wartościowych celów, teraz mogą często być zautomatyzowane minimalnym kosztem, co pozwala oszustom na bardziej przekonujące i szeroko zakrojone ataki. A otwarto źródłowe narzędzia AI, ułatwiają proces pisania, nawet osobom, które nie mówią płynnie po angielsku.

Jednak nie ma powodu do paniki. Mimo iż rozwój technologii, a wraz z nim cyberprzestępczości, może wydawać się przerażający, istnieją metody na unikanie pułapek phishingowych.

Nie daj się oszukać. Poznaj ITH — dostawcę usług internetowych z ochroną antyphishingową

Zanim zaczniesz czytać wiadomości, które dostajesz, powinieneś wiedzieć jedno: nie wierz bezgranicznie w to, co widzisz. Nawet jeśli informacje wyglądają na prawdziwe i pochodzą od znanych Ci organizacji, mogą być pułapką. Żadna poważna firma nie będzie prosiła Cię o podanie swoich danych osobowych przez e-mail czy SMS. Jeśli dostaniesz taką wiadomość, nie odpowiadaj na nią. Zadzwoń lub napisz do firmy, z którą rzekomo masz do czynienia, ale użyj kontaktu, który sam sprawdziłeś — nie tego z podejrzanej wiadomości. Poza tym zwracaj uwagę na szczegóły. Oszuści są coraz lepsi w swoim fachu, ale nadal robią błędy, które mogą Cię ostrzec. Może to być coś takiego jak literówka, dziwny adres e-mail albo nieładnie sformatowana wiadomość.

I na koniec, nie zapomnij o technologii, która może Ci pomóc. Większość skrzynek e-mail ma wbudowane zabezpieczenia przed spamem i phishingiem, które odrzucą część z tych fałszywych wiadomości. Możesz też zainstalować oprogramowanie antywirusowe, które ma dodatkowe funkcje ochrony przed phishingiem.

Pamiętaj: Ty jesteś najlepszym strażnikiem swojej prywatności i bezpieczeństwa w sieci. Dlatego bądź czujny, bądź świadomy i nie daj się oszukać!

W ITH wiemy, jakie niebezpieczeństwa czyhają na użytkowników Internetu, dlatego zapewniamy naszym klientom szybkie i niezawodne łącze internetowe oraz chronimy ich przed wszelkimi próbami wyłudzenia danych online.

W świecie, w którym oszuści są coraz bardziej przebiegli, trzeba być zawsze o krok przed nimi. Nasze systemy bezpieczeństwa są stale aktualizowane, aby odpierać najnowsze zagrożenia ze strony cyberprzestępców. Używając nowoczesnych filtrów i algorytmów, potrafimy skutecznie wykrywać i blokować podejrzane wiadomości i strony, zanim zdążą zaszkodzić. Zdajemy sobie sprawę, że samo zabezpieczenie techniczne nie wystarczy. Trzeba też edukować użytkowników na temat ryzyka phishingu. Dlatego udostępniamy naszym klientom bogaty zasób informacji na temat bezpieczeństwa online. Nasz zespół ekspertów regularnie publikuje poradniki i wskazówki, które pomagają naszym klientom rozpoznawać i unikać oszustw w sieci.

Kliknij:https://ith.eu/blog/, aby przejść na naszego bloga i być na bieżąco!

ITH dostarcza wysokiej jakości usługi internetowe, oraz dba o bezpieczeństwo i prywatność klientów. Dzięki naszej pasji i ciągłemu rozwojowi stworzyliśmy ITH Security, dzięki czemu możemy zapewnić użytkownikom spokój ducha, wiedząc, że są bezpieczni w sieci.

Nie daj się nabrać na phishing!

Nieprzygotowany internauta to łakomy kąsek dla cyberprzestępców. Przez lata, metoda phishingu, czyli prób wyłudzenia danych poprzez podszywanie się pod wiarygodne instytucje, ewoluowała. Znajomość jej najczęstszych form i mechanizmów jest warunkiem bezpieczeństwa w sieci.

Wszelkie nieproszone wiadomości np. e-maile, SMS-y, czy posty w mediach społecznościowych, mogą być próbą phishingu. Jeżeli ktoś nawiązuje z Tobą kontakt bez uprzedniej inicjatywy z Twojej strony, prawdopodobnie powinieneś to zignorować. Niezależnie od tego, czy jest to e-mail informujący o wygaśnięciu subskrypcji Windows, SMS od banku informujący o naruszeniu konta, czy post na Instagramie promujący świetną ofertę na designerskie okulary.

Pamiętaj, że żądania płatności w formie kart podarunkowych czy kryptowalut są zawsze podejrzane. Może się wydawać dziwne, że sprzedawca, agencja rządowa lub firma windykacyjna chcą płatności w takich formach. Prawdopodobnie jest to próba oszustwa. Te formy płatności są preferowane przez cyberprzestępców, ponieważ są trudne do śledzenia i łatwe do zrealizowania.

Romans, który wydaje się zbyt piękny, aby mógł być prawdziwy, może być próbą wyłudzenia pieniędzy. Cyberprzestępcy często podszywają się pod osoby zakochane, aby zdobyć zaufanie swojej ofiary. Następnie, po pewnym czasie, zaczynają prosić o pieniądze na różne, zwykle dramatyczne, okoliczności. To samo dotyczy „organizacji charytatywnych” proszących o darowizny na rzecz ofiar najnowszych katastrof naturalnych, wojen, czy innych tragedii. Tego rodzaju próby wyłudzeń wykorzystują dobroć i empatię ludzi, więc zawsze powinniśmy dobrze sprawdzić, komu faktycznie przekazujemy pieniądze.

Jak uchronić się przed phising’iem?

Zadbaj o dobre oprogramowanie antywirusowe i aktualizuj system operacyjny. Oprogramowanie antywirusowe filtruje spam i podejrzane e-maile oraz zatrzymuje złośliwe oprogramowanie, które może być do nich dołączone. Pamiętaj jednak, że oprogramowanie antywirusowe nie może zatrzymać zagrożeń, o których nie wie, więc musisz regularnie je aktualizować, aby baza danych była na bieżąco z wszystkimi nowymi zagrożeniami. Aktualizacja systemów operacyjnych i aplikacji na twoich urządzeniach jest ważna, ponieważ może to naprawić błędy i luki, które mogłyby być wykorzystane przez cyberprzestępców.

Używaj silnych haseł. Jeśli ktoś włamie się na twoje konto e-mail, może go użyć do oszukiwania twoich znajomych lub do resetowania hasła do twojego konta bankowego lub innych wrażliwych kont. Hasła powinny być długie (co najmniej 12 znaków), unikalne (hasło 'password123′ to zły pomysł) i niepowtarzalne (nie używaj tego samego hasła do różnych kont). Jeśli masz problem z zapamiętywaniem haseł, skorzystaj z menedżera haseł.

Włącz uwierzytelnianie dwuetapowe (2FA). To bardzo skuteczny sposób na ochronę twojego konta, nawet jeśli twoje hasło zostanie złamane. 2FA wymaga drugiego poziomu uwierzytelniania, takiego jak odcisk palca czy powiadomienie push wysłane na twój telefon. Unikaj jednak 2FA opartego na SMS-ach. Choć to rzadkość, telefony mogą być podatne na „przejęcie karty SIM”, co pozwala cyberprzestępcom przechwycić kody wysyłane w wiadomościach tekstowych.

Pamiętajmy, że odpowiednie zabezpieczenie naszych danych online to nie tylko obowiązek, ale i nasza wspólna odpowiedzialność. W ITH dbamy o najwyższe standardy bezpieczeństwa. Nasza misja to chronić cię przed zagrożeniami takimi jak phishing, zapewniając jednocześnie najnowocześniejsze i niezawodne usługi internetowe.