6 sposobów, jak przystosować pracowników do pracy z nowymi technologiami

12.03.2021
sieć WIFI

Nowe technologie odgrywają coraz większą rolę w przedsiębiorstwach w niemal wszystkich branżach. Korzystanie z różnych systemów i oprogramowań wymaga odpowiedniego podejścia. Jak poprawić wydajność pracowników i jak ich motywować w pracy z nowymi technologiami?

W ostatnich latach, a szczególnie w 2020 roku, całkiem zmienił się nasz styl pracy, komunikacji, rozrywki. Bardzo duża część życia przeniosła się do sieci. Efekty pandemii pokazują, że trzeba być otwartym na zmianę. Cyfrowy styl pracy jednak nie dla wszystkich pracowników jest prosty do wdrożenia. Nowe technologie cały czas się rozwijają i wywołują zmiany w środowisku pracy. 

Nowe technologie. Jak zaadoptować pracowników?

Nowoczesny biznes wspierają big data, zaawansowane rozwiązania mobilne i chmurowe, cyfryzacja, automatyzacja procesów, AI i postępująca robotyzacja. Zespół będzie dobrze pracował w tym otoczeniu, jeśli zostanie odpowiednio pokierowany. Jak?

  1. Wdrażanie procedur szkoleniowych co do nowych technologii. Wdrażaj szereg systemów szkoleniowych, od pisemnych instrukcji po szkolenie wideo na żywo, aby dostosować się do różnych stylów pracy i preferencji. Niech pracownik upewni się, że rozumie działanie poszczególnych procesów.
  2. Akceptacja porażek. Stawiaj ambitne cele, ale zostaw również przestrzeń na porażki i na umiejętność wyciągania z nich wniosków. Warto wcześniej dopasować pracownika do rodzaju wykonywanych obowiązków i do zespołu, ale też trzeba mieć na uwadze fakt, że koncentrowanie się jedynie na efektach i dążenie do perfekcji szybko zdemotywuje zespół. Wprowadź coroczną ocenę umiejętności pracowników i określ, jak będzie ona wyglądała.
  3. Pytaj „dlaczego” i dziel się odpowiedzią. Jeśli chcesz dokonać jakiejś zmiany, np. wprowadzić nowe oprogramowanie w firmie, poinformuj zespół o celu tej zmiany i o przewidywanych oczekiwaniach. Zapytaj ich o zdanie i wdroż w cały proces. Wtedy szybciej zaadoptujesz nowe technologie w firmie. 
  4. Wdrażaj nauczanie zdalne. Oferuj treści w różnych formatach, dostosowując się do okoliczności. Może to być kilka taktyk, takich jak szkolenia online i osobiste, filmy instruktażowe na żądanie, wykwalifikowani pracownicy pełniący rolę tutorów dla innych pracowników lub centrum pomocy, które jest dostępne w przypadku pytań po szkoleniu.
  5. Przydzielaj liderów dla pracowników. Jeżeli planujesz wprowadzić dużą zmianę, której efekty niosą ze sobą wiele szczegółów, przydziel tutorów. Szkolenia są często ogólne, a pracownicy będą potrzebowali pomocy w przekształcaniu wiedzy w konkretne rozwiązania w miejscu pracy zanim opanują technologię w wystarczającym stopniu.
  6. Zachęcaj pracowników do kreatywnego wykorzystywania nowych technologii. Pokaż im możliwości i zmotywuj do eksplorowania nowych rozwiązań. Mogą wtedy stać się kimś w rodzaju promotora zmian, który dogłębnie poznaje nowe oprogramowanie. A to służy jako źródło wiedzy dla innych pracowników, którzy również będą się uczyli i wykorzystywali technologię.