Jak wybrać router do biura?

29.01.2020
Internet

Router powinien umożliwiać szybkie połączenie z Internetem oraz spełniać standardy bezpieczeństwa. Istnieją jeszcze inne wytyczne, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę, chcąc zapewnić właściwą przepustowość oraz spełnić standardy sprzętowe. Czym się kierować przy wyborze routera do firmy? 

Router WIFI umożliwia przewodowe i bezprzewodowe połączenia z Internetem dla urządzeń takich jak komputery, smartfony, telewizory, sprzęty AGD i inne. 

Jak działa router? 

Router jest urządzeniem, które przesyła pakiety między różnymi sieciami komputerowymi. Do routera podpina się sieciowe łącze dostępowe oraz urządzenia sieci lokalnej. Za pomocą połączenia przewodowego lub bezprzewodowego, zyskują one dostęp do Internetu.  

Poza tym router może zwiększać poziom bezpieczeństwa korzystania z Internetu oraz udostępniać drukarki i dyski w sieci domowej. Gniazda w routerze, pod które są podpięte komputery w sieci lokalnej, są nazywane interfejsami LAN. Sieć bezprzewodowa w routerze to LAN lub WIFI.  

Router do biura: na co zwrócić uwagę? 

W zależności, od kogo kupujemy router, tzn. czy od osiedlowego dostawcy lub telewizji kablowej, powinien to być xDSL. Jeśli kupujemy od operatora sieci komórkowej, najlepiej, aby był to router 3G lub 4G LTE. Najbardziej wydajna opcja to standard ADSL2+. 

  1. Standard sieci WIFI. Kluczowe, żeby firmowy router obsługiwał standard WIFI, czyli IEEE 802.11n. Wskazuje on na pasmo 2,4 GHz. Poza tym router powinien mieć możliwość jednoczesnej transmisji na pasmach 2,4 GHz i 5 GHz. Dzięki temu zyskamy lepszy zasięg i przepustowość sieci w różnych miejscach w biurze.  
  1. Dopasowanie routera do kubatury budynku. W małej firmie sprawdzi się router o częstotliwości 2,4 GHz, ale w większej potrzebne są bardziej rozbudowane systemy o wielu access pointach i switchach oraz firewall. W związku z tym mogą być potrzebne większe częstotliwości. 
  2. Router przewodowy. Zdecydowanie ten rodzaj routera sprawdzi się lepiej w przedsiębiorstwach, urzędach i innych formalnych organizacjach. Transfer danych odbywa się po kablach LAN, które docierają do innych węzłów sieci (np. switchy) oraz do każdego stanowiska pracy. Ilość portów warto zaplanować z nadwyżką z myślą o rozbudowie organizacji. Mogą zostać wykorzystane złącza światłowodowe.  
  3. Bezpieczeństwo routera oraz prywatność danych. Kluczowe jest zadbanie o maksymalną prędkość i szyfrowanie danych. Obecnie standardem szyfrowania jest WPA2 z zastosowaniem AES (WEP jest możliwe do złamania nawet dla laika). Poza tym warto zadbać również o dodatkowe możliwości routera pod kątem bezpieczeństwa: 
    a. wbudowany firewall,
    b. opcja tworzenia sieci VPN (nie jest widoczny adres IP), 
    c. filtrowanie pakietów.
  4. Transfer danych. Szybki dostęp do danych jest kluczową częścią pracy w każdej organizacji. Porty LAN, szczególnie w sieciach wewnętrznych, które są wykorzystywane do połączeń z serwerem NAS, powinny oferować standard Gigabit (1000Mb/s). Natomiast port wejściowy (WAN) powinien zapewniać wyższy standard niż prędkość Internetu oferowana przez dostawcę. 
  5. Dodatkowe funkcje routera. Stabilny router do firmy powinien mieć wbudowane porty USB z funkcją hosta, a także możliwość podłączenia modemu 3G/HSPA. W sytuacji częstego pobierania plików z sieci P2P, korzystna będzie również funkcja przekierowywania portów oraz Wireless Multimedia, dzięki czemu zyskamy płynność odtwarzania multimediów. 

Ochrona sieci w ITH.EU 

ITH. EU jest dostawcą usług telekomunikacyjnych dla startupów, dużych i małych przedsiębiorstw oraz wszelakich instytucji publicznych. W naszej ofercie dysponujemy ochroną sieci, VOIP, Internetem światłowodowym oraz hostingiem, cloud computingiem i telefonią. Zachęcamy do skorzystania z usług naszych specjalistów.