Bezpieczeństwo VOIP

29.11.2019
VOIP

Kwestie bezpieczeństwa to jeden z największych priorytetów we wdrożeniu wirtualnej centrali telefonicznej. Sprawdź, jak zabezpieczyć VOIP i cieszyć się pełną jakością rozmów bez strachu o przechwycenie danych, robaki, wirusy czy podsłuch. 

Technologia VOIP opiera się na realizowaniu połączeń poprzez protokoły IP w chmurze, bez użycia nadajników naziemnych.  To trend rosnący w telekomunikacji, ale firmy wprowadzające VOIP muszą pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu sieci VOIP. 

Jakie zagrożenia są związane z VOIP? 

  1. Vishing, czyli VoIP Phishing. Polega on na podszywaniu się rozmówcy pod jakąś instytucję (np. bank) lub osobę (administratora IT), który usiłuje wydobyć poufne informacje.  
  2. Kradzież osobowości lub usługi. Kradzież usługi jest możliwa poprzez brak szyfrowania VOIP, dlatego łatwo zdobyć dane uwierzytelniające użytkowników. Kradzież tożsamości to wyciągnięcie danych dostępowych, często za pomocą podsłuchu. Haker ma wtedy wgląd do loginów, haseł, numerów telefonów i innych danych wrażliwych. 
  3. Szkodliwe oprogramowanie. Ryzyko związane jest z używaniem softphone`ów, czyli oprogramowania telefonicznego, dzięki któremu można wykonywać rozmowy i odbierać połączenia. Oprogramowanie jest narażone na wirusy. 
  4. Ataki DoS (Denial of Service), czyli atak na VOIP po to, aby spowodować blokadę usług. 
  5. SPAM. Zaśmiecanie spamem poczty głosowej, co oznacza również zwiększanie pojemności przestrzeni na dysku. W spamie mogą znajdować się wirusy. 
  6. Call tempering. Celowe zakłócanie trwającej rozmowy, np. w formie wywoływanych trzasków, szumów etc. 
  7. Ataki typu man-in-the-middle. Atakujący znajduje się między dwoma użytkownikami i może przechwytywać informacje np. za pomocą podsłuchu. Dzieje się to poprzez przechwycenie komunikacji sygnałowej SIP. 
  8. Snooping. W momencie wysyłania rozmów VOIP poprzez publiczną sieć internetową, są one narażone na podsłuch lub dostęp hakera, który może również uzyskać wgląd do firmowego pakietu (sniffer) i zacząć nagrywać rozmowy. 
  9. Luki w oprogramowaniu. Warto zwrócić uwagę na to, czy w oprogramowaniu VOIP nie ma żadnych dziur, przez które może wkraść się napastnik. 

Jak zapewniać bezpieczeństwo VOIP? 

  1. Szyfrowanie rozmów oraz komunikacji sygnałowej (np. SIP) po to, aby nie dopuścić do przechwycenia rozmów. 
  2. Uruchomienie protokołu TLS (Transport Level Security), który szyfruje połączenie VOIP. TLS zapewnia poufność, integralność przesyłu danych oraz uwierzytelnienie serwera. Oprócz tego warto uruchomić protokół SRTP (Secure Real Time Protocol), którego zadaniem jest szyfrowanie komunikacji pomiędzy urządzeniami końcowymi. 
  3. Zabezpieczenie i konfiguracja bramki VOIP, dzięki czemu będą mieć do niej dostępu autoryzowani użytkownicy, a nie hakerzy. 
  4. Włączenie zapory sieciowej SPI (Stateful Package Inspection), czyli takiej, która nadzoruje stan wszystkich połączeń i dopuszcza tylko te, które są bezpieczne.  
  5. Monitorowanie sieci. Aby zapewnić pełne bezpieczeństwo VOIP, trzeba zapewnić sieci stałą kontrolę. Polega ona na: 
  6. Zarządzaniu wzmocnionym przez atakami systemem operacyjnym i aplikacjami VOIP 
  7. Monitorowaniu podejrzanych zdarzeń 
  8. Instalacji łatek bezpieczeństwa 
  9. Używaniu tylko takiej części systemu operacyjnego, która jest niezbędna do prawidłowego i szybkiego funkcjonowania (chodzi o to, aby wykluczyć możliwość ataku). 
  10. Usunięcie oprogramowania typu softphone. 
  11. Dostęp do grupy wyłącznie autoryzowanych urządzeń. 

Usługi VOIP w ITH.EU 

W naszej ofercie dysponujemy VOIP, Internetem światłowodowym oraz hostingiem, cloud computingiem, ochroną sieci i telefonią. Jesteśmy dostawcą usług telekomunikacyjnych dla startupów, dużych i małych przedsiębiorstw oraz wszelakich instytucji publicznych. Zachęcamy do skorzystania z usług naszych specjalistów.