Jak działa wirtualna centrala telefoniczna?

28.11.2019
VOIP

Wirtualna centrala telefoniczna pozwala na efektywne prowadzenie biznesu, wspiera projekty marketingowe, handlowe czy managerskie. Jej elastyczność umożliwia wdrożenie nowoczesnego centrum obsługi klienta, które doskonale sprawdzi się w dowolnym typie przedsiębiorstwa, oszczędzając przy tym koszty. To jeden z najpopularniejszych trendów w telekomunikacji. 

Wirtualna centrala telefoniczna to technologia wykonywania połączeń oparta na VOIP, w chmurze. Warunkiem funkcjonowania VOIP jest połączenie internetowe, a “mózgiem” całej operacji jest serwer. Wirtualna centrala telefoniczna nie wymaga instalacji infrastruktury, tzn. nie trzeba posiadać okablowania. Bardzo często wystarczy telefon i komputer podłączone do sieci. 

Zalety wirtualnej centrali telefonicznej: 

  • Kolejkowanie – gdy jedna linia jest zajęta, następuje przełączenie do następnej, 
  • IVR, czyli konfiguracja automatycznych zapowiedzi głosowych oraz syntezatora głosu, 
  • wirtualny fax,  
  • poczta głosowa, 
  • transfer połączeń, 
  • telekonferencje, 
  • nagrywanie rozmów przychodzących i wychodzących. 

Jak działa wirtualna centrala telefoniczna? 

VOIP to technologia przesyłania głosu przez Internet. Połączenie jest realizowane poprzez protokół IP, a nie nadajniki naziemne. Obsługa VOIP jest dość prosta: wystarczy podłączenie telefonu/komputera do sieci. Można również skorzystać z telefonu komórkowego z aplikacją VOIP czy też telefonu analogowego z bramką VOIP. Ustawienia schematów czy funkcji centrali dokonuje się poprzez wyszukiwarkę internetową i odpowiedni panel. Można zatem powiedzieć, że VOIP to telefon w chmurze. 

VOIP: co można zyskać? 

  1. Niższe koszty niż w tradycyjnej telefonii. Pomija się narzucane opłaty przez sieci komórkowe oraz nie ma konieczności podawania danych wrażliwych. 
  2. Nie trzeba posiadać wiedzy technicznej, ponieważ obsługa telefonii “dzieje się” w chmurze, czyli na zewnętrznym serwerze, którego funkcją jest obsługiwanie ruchu telefonicznego. Zarządzanie panelem obsługi jest intuicyjne. 
  3. Elastyczność. Telefon można zabrać wszędzie ze sobą lub do kolejnej siedziby i w pełni dostosować się do oczekiwań Klientów.  
  4. Możliwość skalowania usług.  
  5. Możliwość zapewnienia wyszczególnionych numerów dla każdej z lokalnych stref, np. firma z siedzibą w Warszawie, obsługująca Klientów z Krakowa czy Katowic, może uzyskać numery każdej z tych stref. Połączenie staje się wtedy wiarygodne pod kątem lokalnym. Istnieje również możliwość udostępniania numerów zagranicznych. 
  6. Można przypisać firmie jeden numer do zapamiętania. Łatwo wtedy zidentyfikować przedsiębiorstwo. 
  7. Kolejkowanie, czyli ustawienie dzwoniących w kolejce do pracowników firmy. Klienci nie słyszą oni sygnału zajętości, w przypadku zajęcia linii są przekierowywani do innego pracownika obsługującego linię lub słuchają muzyki. 

VOIP w ITH.EU 

W naszej ofercie dysponujemy VOIP, Internetem światłowodowym oraz hostingiem, cloud computingiem, ochroną sieci i telefonią. Jesteśmy dostawcą usług telekomunikacyjnych dla startupów, dużych i małych przedsiębiorstw oraz wszelakich instytucji publicznych. Zachęcamy do skorzystania z usług naszych specjalistów.